Z tajemnic powstańczej Warszawy. Kanały. Łączność dowodzenia i ewakuacje na trasach południowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe ASKON
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
onika

Przypomnienia tła, na jakim rozwijała się działalność służby łączności, może przyczynić się do pełniejszego zrozumienia powszechnej determinacji. I ówczesnych ludzkich postaw, które - jak oczekiwano - miały w krótkim czasie doprowadzić do ostatecznego rozstrzygnięcia: życia w wolności. A jeśli śmierci, to godnej. Nie z gipsowym kneblem w ustach, nie z pętlą sznura na szyi, nie od kuli w tył głowy. Śmierci poniesionej w walce o wartość największą, o narodowe istnienie.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe ASKON

źródło okładki: zdjęcie autorskie

onika | 2017-07-06
Przeczytana: lipiec 2017

We wszystkich działaniach wojskowych to odpowiednie zaopatrzenie oddziałów i łączność z dowództwem są kluczem do sukcesu. I właśnie te dwie kwestie (spośród wszystkich innych równie istotnych problemów) były wąskim gardłem w planach Powstania Warszawskiego.

Elżbieta Gross-Ostrowska, podporucznik AK, była dowódcą Okręgowej Składnicy Meldunkowej „S” w Alejach Jerozolimskich i kierowniczką łączności kanałowej na Warszawę-Południe. Jej książka ma na celu wyjaśnienie pewnych przekłamań, jakie narosły wokół przejść kanałami w Powstaniu w czasach PRL-u.

W Muzeum Powstania Warszawskiego jest kanał, który tylko w niewielkim stopniu oddaje realia, w jakich łączniczki, przewodnicy, gońcy alarmowi i saperzy wędrowali w ciemności, zaduchu, samotności i stanie nieustannego zagrożenia. Dla mnie umycie garnka po zagotowanym mleku jest wyzwaniem z rodzaju tych obrzydliwych, więc po prostu nie umiem sobie wyobrazić brodzenia w śmierdzących nieczystościach, gdzie każdy najmniejszy hałas może...

michall_1985 | 2017-07-07