corrum

Ten tom zawiera sześć opowiadań fantastyczno-naukowych pisarzy amerykańskich i radzieckich. Opowiadanie te są-z jednym wyjątkiem-żartobliwe. akcja ich toczy się na Ziemi, lecz albo na Ziemi przyszłości, albo Ziemi widzianej oczami przybyszów z innych planet i światów, co prowadzi do zabawnych konfrontacji. zawartość: Bardzo dziwny świat - Ariadna Gromowa Mąż opatrznościowy - Fredric Brown Okno...

zawartość:
Bardzo dziwny świat - Ariadna Gromowa
Mąż opatrznościowy - Fredric Brown
Okno w przeszłość - Lew Mogilew
Podkomitet - Zenna Henderson
Siedem dni strachu - Raphael A. Lafferty
Twarz z fotografii - Jack Finney

nulla | 2016-06-16
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Fantastyczny wybór zabawnych opowiadań science fiction autorów amerykańskich i rosyjskich, a właściwie radzieckich. Opowiadania nierówne pod względem literackim, od świetnych, jak pierwsze - o tym jak kosmici porwali z ziemi pijaka i jakie wnioski z tego wyciągnęli, przez dziecięco naiwne, opowiadające o tym jak kobieta i dziecko łączą ludzi i kosmitów, którzy byli w stanie wojny, aż do złych, jak radzieckie o profesorze, który wynalazł sposób podróży w czasie. Cudowna lektura, głównie dzięki dokonanemu wyborowi.
I ciekawa rzecz. O ile opowiadania amerykańskie, mimo że na pierwszy rzut oka staroświeckie i "niedzisiejsze", wciąż są zabawne i w sumie aktualne, to opowiadania radzieckie są po prostu świadectwem historii. W zabawny sposób. W jednym kosmici odkrywają na Ziemi reakcjonistów, a w drugim naukowiec nie jest w stanie dogłębnie zapoznać się z rewolucyjnym urządzeniem, ponieważ kończy mu się delegacja :).
Warto przeczytać.

Jędrzej | 2017-04-13