Człowiek z mgły

Okładka książki Człowiek z mgły Krzysztof Boruń
Okładka książki Człowiek z mgły
Krzysztof Boruń Wydawnictwo: ALFA Seria: Biblioteka Fantastyki fantasy, science fiction
Biblioteka Fantastyki
ALFA
1986-01-01
1986-01-01
opowiadania

Okładka książki Zagubiona przyszłość Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Zagubiona przy... Krzysztof Boruń, An...
Okładka książki Proxima Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Proxima Krzysztof Boruń, An...
Okładka książki Kosmiczni bracia Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Kosmiczni bracia Krzysztof Boruń, An...

Tryton 703 - 5/10. Lubiłem opowiadania w postaci listów (może dlatego, że tak rzadko autorzy decydują się na taki gatunek),ale niestety tylko ostatnie 3 listy są ciekawe. Reszta to flaki z olejem.
Pod urokiem techniki (Spór o fantastykę I) 7/10
List 5/10. Gdyby nie napięcie i opowieść to sam wątek przygodowy byłby nudny jak flaki z olejem. Zawiązanie akcji ciągnie się niemiłosiernie zanim nastąpi coś ciekawego.
Trzecia możliwość 5/10 - całkiem ciekawy pomysł tylko rozwiązanie to komunistyczna propaganda.
Antyświat 8/10 Pisane w formie dialogu, opowieści o eksploracji kosmosu i odkryciu...
Skrzydła Ikara (Spór o fantastykę II) 7/10
Algi - 7/10. Mroczny thriller kosmiczny.
Uczeń czarnoksiężnika (Spór o fantastykę III) 7/10
Cogito ergo sum 5/10. Takie sobie. Widać potencjał, ale wyszło tak sobie.
Koszmar 7/10. Mimo, że w połowie domyśliłem się zakończenia historia posiadała wiele zwrotów akcji i ciekawą wizję postapokaliptyczną Krakowa.
Archipelag Utopii (Spór o fantastykę IV) 7/10
Człowiek z mgły naciągane 7/10. Intrygująca i emocjonująca, ale prosta do przewidzenia historyjka. Może trochę za długie te dialogi no i motyw podobny jak w Liście, ale tu o wiele ciekawiej.

Pod urokiem techniki (Spór o fantastykę I) 7/10

Tym razem miałem okazję przeczytać zbiór opowiadań Krzysztofa Borunia zatytułowany „Człowiek z mgły”. Są tam przedstawione interesujące wizje przyszłości w literackiej konwencji science fiction oczywiście. Opowiadania są przeplatane czymś w rodzaju dialogu filologicznego dotyczącego historii literatury science fiction. Rzeczywiście paru ciekawych rzeczy można się dowiedzieć w tej materii. Jest to polemika dotycząca autorów, o czym pisali, no o sensie i potrzebie tworzenia fantastyki naukowej. No i oczywiście jak ewoluowały konkretne koncepcje science fiction w XIX i XX w. Nie jest to może jakaś bardzo głęboka analiza literacka, ale i tak warto się z tym zapoznać. No i są jeszcze opowiadania wszelakie, czy coś je łączy. Myślę, że to co jest nowatorskie, autor w bardzo dużym stopniu skupia się na aspekcie psychologicznym bohaterów. Pytanie jest jedno jak na kolejne zmiany cywilizacyjne w rozumieniu, że ma być to zaawansowany postęp będą reagować poszczególni ludzie, a w konsekwencji cywilizacje przyszłości? I ten problem jest bardzo interesujący.

Oczywiście nie ma science fiction bez rozważań o kosmosie. W jednym z opowiadań mamy motyw zainspirowany twórczością Clarke’a, że obcy kiedyś tu byli i to oni są dla nas kimś w rodzaju bogów, bo to ponoć, jak można wywnioskować z tego typu opowieści, kosmici zaszczepili rozum w człekokszałtnych istotach, które od małp w zasadzie niewiele się różniły.
A potem wszyscy wiemy jak było, ileś tam tysięcy przewrotów Kopernikańskich w wybitnych umysłach i całych społecznościach również doprowadziły do powstania cywilizacji. Oczywiście kwestia rozumu interesuje filozofów, ale także teologów. Filozofowie zadają pytania jak to było z tym rozumem, dlaczego ludzie zaczęli myśleć, a potem filozofować. W koncepcjach religijnych wiadomo, to wszystko, akt stworzenia świata i człowieka takim jakim jest to wszystko robota Boga. Oczywiście częściowo filozofia z religią prowadzi dialog, bo filozofowie również dumają o roli Pierwszych Poruszycieli w tym całym zamieszaniu zwanym światem?

Oczywiście można tutaj znaleźć pytanie co z nami ludźmi w przyszłości?, i czy przypadkiem odpowiedzi nie da się znaleźć w tym co my teraz wyrabiamy?, czy to z nami, czy z naszą planetą? Oczywiście fantaści mimo, że często piszą o wielu planetach nie mają wątpliwości, że my ludzie mamy tylko jedną planetę Ziemię. I to nawet jeśli rzeczywiście gdzieś istnieją jacyś obcy, czego wykluczyć nie można, albo nawet planety możliwe do zamieszkania, to z wielu powodów dotarcie hen daleko w przestrzeń milionów lat świetlnych jest niemożliwe. Boruń w jednym z opowiadań opisał motyw podróży kosmicznych. I tu dla autora bardzo ważny jest aspekt psychologiczny, bo przecież astronauci w kosmosie spędziliby wiele lat może nawet wiele pokoleń jeśli koncepcje wydłużenia życia za pomocą metod chociażby hibernacyjnych ma jakikolwiek sens?

Książka jest bardzo dobra, warto przeczytać i przekonać się co ciekawego Krzysztof Boruń wyspekulował w swoich koncepcjach science fiction. Polecam.

• Sci-Fi
  • Science Fiction
  • Antologie

Dodaj cytat z książki Człowiek z mgły