Pole Czaszek

Wydawnictwo: FORMA
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
postapo, antyutopia
Szymon

Pole Czaszek wysyła ludzi na bezdroża multiwersum. Tę cudownie zwariowaną powieść należy w pierwszej linii rozumieć jako przestrogę dla igrającej z ogniem ludzkości, i ma ona właściwie tylko jedno zadanie: realizację utopii, w której nie będzie już miejsca dla obozów koncentracyjnych i broni masowego rażenia. Dariusz Muszer jest moralistą par excellence, bezsprzecznie zaliczyć go można do tych, co stoją po stronie dobra, gdyż – jak mówi polski autor – „wolność to dobro, które za wszelką cenę trzeba chronić”.
Artur Becker, Frankfurter Rundschau
Muszer bryluje w swojej fantastycznej powieści fajerwerkami niesamowitych pomysłów. Do tego dochodzą głęboko filozoficzne pytania, na przykład te o możliwości postępowania po ludzku w społeczeństwie, które nie dopuszcza człowieczeństwa. Albo to, jak człowiek staje się masowym mordercą.
Gerd Bedszent, Die Tageszeitung „junge Welt”
Pole Czaszek to złowróżbna baśń o zniszczeniu planety Ziemi, które dokonane zostało przez jej mieszkańców, ludzi. Czytelnik musi mieć mocne nerwy, gdyż nic nie zostanie mu oszczędzone. To nie jest historia dla delikatnych dusz.
Michael Zeller, Nürnberger Nachrichten
Pole Czaszek to mroczny, suwerennie napisany projekt, konkurencyjny do błyszczących, wyinscenizowanych, komercyjnych światów science fiction a la Star Wars. Pomimo całej zrujnowanej scenerii, w książce stale obecna jest solidna porcja ironii; u Dariusza Muszera figlarz i anarchista nawet w najczarniejszych momentach wychyla się zza rogu.
Bruno Lässer, Vorarlberger Nachrichten

źródło opisu: http://dadada.pl/pole-czaszek-muszer-dariusz,p452120,c10545

źródło okładki: http://dadada.pl/pole-czaszek-muszer-dariusz,p452120,c10545

Wiktor | 2017-08-21
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Niecodzienna postapokaliptyczna wizja świata. Rzecz dzieje się na paralelnej Ziemi zamieszkiwanej przez popiołoskórych (nazywanych tak ze względu na szary, spopielały kolor skóry). Mnóstwo fantastycznych pomysłów, jak choćby ten, kiedy Justus, jeden z bohaterów, nosi w sobie księżyc, który to rośnie w nim, to maleje, czy hologramy, które kierują tramami (tramwajami?). Najbardziej przerażająca postać to oczywiście Tryglahn, dowódca oddziału askarysów (żołnierzy), którego można porównać do Kurza z "Jądra ciemności" Conrada, książki sfilmowanej jako "Czas Apokalipsy". No i są jeszcze Lunacy, przybysze z Księżyca, z którymi Ziemianie prowadzą wojnę, są jeszcze Tukuni, władcy szczelin przestrzennych, którymi transportują towary między paralelnymi Ziemiami. Polecam tę książkę każdemu, kto lubi spójnie wykreowane światy i nowe spojrzenie na nasze multiwersum.

AnnaSikorska | 2017-09-05
Na półkach: Teraz czytam