8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wielebny

Od niemal dziewięćdziesięciu lat musical filmowy, pomimo wzlotów i upadków, przyciąga do kin widzów, czym udowadnia swoją żywotność. W drugim tomie z serii „Spotkania z gatunkami filmowymi” dwunastu autorów z ośrodków akademickich w całej Polsce próbuje przyjrzeć się fenomenowi gatunku zapoczątkowanego Śpiewakiem Jazzbandu z roku 1927. Książka zawiera refleksję nad zjawiskami klasycznymi dla...

Książka zawiera refleksję nad zjawiskami klasycznymi dla gatunku, jak również porusza problematykę musicalu w kinie współczesnym. Autorzy zwracają uwagę na najnowsze produkcje, a także na obecność konwencji w serialach. Można tu znaleźć rozważania o antymusicalu (Popeye R. Altmana, Tańcząc w ciemnościach L. von Triera, 9 songs M. Winterbottoma) oraz o zjawiskach peryferyjnych, takich jak: kino jidysz w okresie międzywojennym, musical czeski, meksykański czy nawet próby zaadaptowania gatunku na rodzimy grunt w dobie PRL-u.

źródło opisu: www.wydawnictwo.uni.lodz.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo.uni.lodz.pl

lolipop13 | 2018-07-29
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książka powstała jako owoc konferencji Spotkanie z gatunkami poświęconej musicalowi. Warto sięgnąć po tę publikację, zwłaszcza gdy jest się zainteresowanym tym gatunkiem. Tom zawiera artykuły poświęcone zarówno współczesnym realizacjom gatunku, ale i tym sprzed lat. Zaciekawić mogą teksty poświęcone meksykańskiemu czy czechosłowackiemu musicalowi oraz filmom muzycznym w jidysz, powstającym w międzywojennej Polsce. Nie zabrakło też refleksji krytycznej o serialu "Glee" - jednej z najpopularniejszych realizacji czerpiących z konwencji musicalu w ostatnich latach.

Do wad publikacji zaliczyć można nierówność tekstów, ale tak może być, gdy jest wielu autorów. Poza tym trochę już męczące jest to, że niemal w każdym tekście musi być nawiązanie do tego, że teza o wymarciu gatunku w latach 90. okazuje się nie być słuszna. W tej niewielkiej objętości publikacji zabrakło mi analizy bardziej współczesnych musicali, najnowszą realizacją musicalu omawianą w tomie jest wspomniany już serial...