Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku

Wydawnictwo: Muzeum Saturn
historyczna
Cynamonowy

Szereg naświetlonych przez autora wydarzeń obejmuje nieznane dotąd fakty dotyczące zapominanego powstania na Nowym Śląsku, które miało niezwykle ważne konsekwencje - mianowicie włączenie naszego regionu do Księstwa Warszawskiego, a po Kongresie Wiedeńskim pozostanie w granicach Królestwa Polskiego. To determinacja grupy insurgentów z różnych miast Zagłębia Dąbrowskiego zaważyła na losach tych terenów, czyli de facto na późniejszym wyłączeniu regionu z zaboru pruskiego i przyłączeniu na z górą sto lat do zaboru rosyjskiego. Jednocześnie, te stanowiące fenomen na tle historii naszego kraju wydarzenia, świadczyły o rodzącym się poczuciu tożsamości regionalnej tutejszych mieszkańców i kształtowaniu polskich postaw narodowych. Książka wydobywa także z pomroków dziejów sylwetki anonimowych dotąd bohaterów lokalnej historii, którym zawdzięczmy taki a nie inny rozwój wypadków.

źródło opisu: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl

źródło okładki: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl