Friedland 14 VI 1807. Jak kończy się bitwa z rzeką za plecami

Okładka książki Friedland 14 VI 1807. Jak kończy się bitwa z rzeką za plecami Tomasz Rogacki
Okładka książki Friedland 14 VI 1807. Jak kończy się bitwa z rzeką za plecami
Tomasz Rogacki Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Pola Bitew historia
historia
Pola Bitew
INFORTeditions
2022-02-01
2022-02-01
wojskowość powszechna wojny napoleońskie 1807

Tomasz Rogacki wydaje regularnie o kolejnych bitwach i epizodach wojen napoleońskich, niewątpliwie ma sporą wiedzę w tym temacie. Bitwa pod Friedlandem to fragment wojny z lat 1806-1807, starcia armii Napoleona z rosyjską armią Bennigsena, która została zaskoczona manewrem i złapana w pozycji, prowadzącej do walki z rzeką za plecami. Ten układ doprowadził do znaczącego zwycięstwa Napoleona.
Autor, jak sam wskazuje we wstępie, powraca do tego tematu po tym jak całą wojnę opisywał w dwutomowym dziele "I wojna polska 1806-1807", ale tym razem mógł w oparciu o dodatkowe źródła dokładniej opracować tytułową bitwę. I rzeczywiście książka, choć niewielkich rozmiarów, to w całości poświęcona jest faktycznie dwóm dniom poprzedzającym starcie, a obejmującymi forsowne marsze obu stron i głównego dnia wypełnionego dramatyczną bitwą. Takie podejście autora pozwoliło drobiazgowo odtworzyć każdy etap, każde starcie kolejnych docierających na pole bitwy oddziałów. W efekcie świetnie widać jak przebiegały bitwy z czasów Napoleona, jak odmiennie od stereotypowych wyobrażeń. Dostajemy bardzo żywo napisane dzieło, wsparte licznymi ilustracjami, a przede wszystkim bardzo dobrze opracowanymi mapami, pozwalającymi dokładnie śledzić opisywane walki, umiejscowienie każdego z wymienianych oddziałów ich przemieszczanie się i rozumieć znaczenie kolejnych rozstrzygnięć bądź niepowodzeń działań każdej ze stron.
Całościowo, z ostatnim rozdziałem obejmujących podsumowanie strat i ocenę bitwy, jest to jedna z najlepszych pozycji poświęconych pojedynczej bitwie, bez jakichkolwiek zbędnych elementów, wprowadzenia, tła politycznego czy typowych rozwinięć zapełniających takie tytuły. Tutaj autor daje samą creme de la creme. A do tego jest to tak dobrze napisane i tak dynamiczne, że czyta się to jak powieść, z utrzymywanym napięciem, bardziej w stylu anglosaskich dzieł historycznych niż krajowych z często nudną wyliczanką danych. Tutaj mamy ogrom szczegółu podany biegle i z żywym językiem.
Dla wszystkich zainteresowanych wojskowością czasów napoleońskich i bitwami epoki rzecz po prostu obowiązkowa.

• Wojskowość powszechna
  • LISTA ZAKUPÓW
  • Wojny napoleońskie
  • 0. Posiadam
  • P. Epoka napoleońska
  • T. INFORTeditions
  • Wiek XIX do I wojny

Dodaj cytat z książki Friedland 14 VI 1807. Jak kończy się bitwa z rzeką za plecami