Honor królowej

Cykl: Honor Harrington (tom 2) | Seria: Science Fiction
Wydawnictwo: Rebis
The honor of the Queen
837120812X

Drugi tom cyklu o przygodach Honor Harrington. Tym razem bohaterka obejmuje dowództwo konwoju zmierzającego do systemu Yeltsin. Przedstawicielem Jej Królewskiej Mości w tej wyprawie jest admirał Courvosier, przyjaciel i mentor Honor, a celem ich misji jest zawarcie sojuszu z władzami planety Grayson. Manticore potrzebuje bowiem sprzymierzeńców w zbliżającej się wojnie z Ludową Republiką...

Drugi tom cyklu o przygodach Honor Harrington.

Tym razem bohaterka obejmuje dowództwo konwoju zmierzającego do systemu Yeltsin. Przedstawicielem Jej Królewskiej Mości w tej wyprawie jest admirał Courvosier, przyjaciel i mentor Honor, a celem ich misji jest zawarcie sojuszu z władzami planety Grayson. Manticore potrzebuje bowiem sprzymierzeńców w zbliżającej się wojnie z Ludową Republiką Haven, a Grayson zajmuje ważną pozycję strategiczną. Królewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeoczyło jednak "drobną kulturową różnicę", zlecając zadanie Honor - na Graysonie kobiety nie mają żadnych praw i sama obecność Harrington jest obelgą dla wszystkich męskich obywateli. Na dodatek planetę niespotykanie atakują fanatycy z Masady. W boju ginie admirał Courvosier. Czy Honor - do tej pory ignorowana lub upokarzana przez mieszkańców Graysona - zdoła ich ocalić przed nuklearną zagładą?

Z bestsellerowego cyklu Davida Webera "Honor Harrison" Dom Wydawniczy REBIS opublikował już "Placówkę Basilik". W przygotowaniu - "Mała zwycięska wojenka".

źródło opisu: [Rebis, 2000]

Pablos | 2012-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2012

Mam spory problem z panem Davidem Weberem. Polega on na tym, że jego militarna science fiction jest dla mnie w takiej samej mierze wciągająca, jak śmiertelnie nudna. W przypadku “Honoru Królowej” wrażenia mam bardzo podobne jak przy lekturze “Placówki Basilisk”. Z jednej strony strasznie spodobała mi się bohaterka oraz inteligentny sposób prowadzenia fabuły, tak odmiennej od taniego dramatu, z którym militarna science fiction mi się kojarzy... ale z drugiej strony zwyczajnie nie potrafię się skupić na lekturze, przeraźliwie długich dialogach, które bardziej przypominają monologi, niż rozmowy oraz opisach, które choć dla wielu z pewnością są ciekawe, mnie po prostu usypiają.

To dość niefajne uczucie, bowiem obiektywnie “Honor Królowej” wydaje mi się być nawet lepszą od tomu pierwszego. Nasza bohaterka, teraz już dość znana w pewnych kręgach, znowu zostaje wplątana w specyficzną, nietypową historię - tym razem ma pomóc w lokalnym konflikcie sąsiadów swojego Królestwa. Problemem jest...

Yod | 2014-07-21

Ostatnio przepływałem swoim statkiem blisko panamskiej wyspy Coiba na ,której to w książce C.S. Forestera "Szczęśliwy powrót" kapitan Royal Navy, Horatio Hornblower naprawiał swoją fregatę Lydia uszkodzoną w starciu z Okrętem Liniowym "Natividad" będącym w rękach fanatyków z samozwańczego środkowoamerykańskiego państewka.
Od razu na myśl przyszła mi Honor Harrington i jej krążownik "Fearless" Skąd jednak takie dziwne skojarzenia?
Ano stąd ,że pojedynek "Fearless" z " Thunder of God" (ex. Saladin) jest dokładnie kopią pojedynku "Lydii" z "Natividad" Podobnie dobrane są siły okrętów w oryginale niewielka fregata przeciwko słabemu bo słabemu ale jednak okrętowi liniowemu, w książce Webera lekki krążownik przeciwko krążownikowi liniowemu a więc stosunek sił podobny. W jednej i drugiej książce wrogami bohaterów są fanatycy religijni najgorszej maści. Przebieg bitwy także jest niemalże kopią z Forestera. Gdyby on jeszcze ,żył spokojnie mógłby oskarżyć Webera o plagiat.
Nie będę jednak...

Marcus | 2015-12-12

Hard s-f spod pióra D. Webera najwyższej próby. Kontynuacja pierwszej części cyklu nie rozczarowuje. Książka dopracowana i przemyślana. Jeśli podobała ci się pierwsza cześć, to śmiało bierz drugi tom w ręce.

Wady:
- wyidealizowana Honor Harrington; wszyscy się nią przejmują bardziej niż samą królową; prawie bogini (momentami irytujące)
- chwilami fabuła mało realistyczna, np.: jeden członek delegacji publicznie się wyłamuje z oficjalnego stanowiska swojego gremium (mało przekonywujące)

Książka dla fanów space opera.

Nie czytałam, lecz posiadam, jak ktoś zainteresowany to sprzedam lub wymienię

miragpl | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Rewelacyjna seria. Mimo ze z czasem traci trochę na dynamice - duzo opisów które za wiele nie wnoszą (w koncu jak przeczytalo sie juz kilka tomow uniwersum jest juz znane).

Ciekawie przestawione procesy polityczne oraz realistyczne i spojnie opisane bitwy w kosmosie.

Michał | 2010-06-17
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2010

Druga część przygód Honor Harrington. Barwna epopeja kosmiczna z zapierającymi dech w piersiach opisami bitew.

Rudyy | 2012-10-06
Przeczytana: 25 lutego 2012

Bardzo dobra druga część cyklu. Weber potrafi doskonale opowiadać historię, stopniowo budując napięcie, aż do wielkiego finału, co powoduje, że im dłużej się czyta tym trudniej jest się oderwać od lektury. W efekcie coś co zaczyna się jak dość niepozorna historia, zmienia się w pełną dramaturgii, wręcz filmową opowieść.

Przez cały czas, bardzo duży nacisk położony jest na sferę militarną, a autor świetnie sobie radzi w opisywaniu tradycyjnych scen walki jak i epickich pojedynków okrętów wojennych.

Widać tutaj też poprawę, jeśli chodzi o postacie, tytułowa bohaterka zaczęła wreszcie popełniać błędy i okazało się, że posiada parę wad co powinno wyjść całej serii na dobre.

Na koniec jeszcze chciałbym "zbesztać" wydawcę, za umieszczenie na tylnej części okładki zapowiedzi, która opisuje wydarzenia co najmniej do połowy książki i zawiera dwa duże spoilery, co niestety z początku trochę mnie zniechęciło. A wystarczyło napisać dwa zdania mniej....

Tak czy inaczej seria Honor...

jaguśka | 2011-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Drugi tom o przygodach kapitan okrętu, Honor, nieco różni się od pierwszej części. Jest tu więcej rozważań teoretycznych na temat strategii ataku, różnic obyczajowych, wiary, dyplomacji, a mniej akcji i działania. Czy to minus tej książki? Niekoniecznie, choć momentami zanadto się dłuży (szczególnie wstęp).
Tym razem większa dawka okrucieństwa wojny i bardziej wulgarny język (szczególnie "ukwiecone" zostały wypowiedzi przeciwników).
Minusik za Honor na okładce - obraz pani kapitan nie bardzo pokrywa się z opisem.

cyunczykg | 2016-11-07

Początek jest świetny. Ciekawe kulturowo cywilizacje, dobrze zarysowany konflikt, wyraziści bohaterowie ich motywy. I nagle kiedy już wszystkie figury są rozstawione autor próbuje nieco przetrzymać czytelnika za pomocą serii nie racjonalnych posunięć i następujących po nich nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Trochę przekombinowane to wszystko i mało wiarygodne, niemniej jednak czyta się dobrze i trzyma w napięciu.

Krysia | 2013-01-23
Przeczytana: styczeń 2013

Ta część Honor Harrington podobała mi się zdecydowanie mniej. Z jednej strony Honor "ucieka", bo nie wie, jak się zachować, potem dla odmiany własnymi rękami ubija dobre kilka osób. Od przesady do przesady... Brakowało mi tej zdecydowanej Honor z pierwszego tomu, która potrafiła zgrać beznadziejną załogę we wspaniały zespół ludzi.