Honor królowej

Cykl: Honor Harrington (tom 2) | Seria: Science Fiction
Wydawnictwo: Rebis
The honor of the Queen
837120812X

Drugi tom cyklu o przygodach Honor Harrington. Tym razem bohaterka obejmuje dowództwo konwoju zmierzającego do systemu Yeltsin. Przedstawicielem Jej Królewskiej Mości w tej wyprawie jest admirał Courvosier, przyjaciel i mentor Honor, a celem ich misji jest zawarcie sojuszu z władzami planety Grayson. Manticore potrzebuje bowiem sprzymierzeńców w zbliżającej się wojnie z Ludową Republiką...

Drugi tom cyklu o przygodach Honor Harrington.

Tym razem bohaterka obejmuje dowództwo konwoju zmierzającego do systemu Yeltsin. Przedstawicielem Jej Królewskiej Mości w tej wyprawie jest admirał Courvosier, przyjaciel i mentor Honor, a celem ich misji jest zawarcie sojuszu z władzami planety Grayson. Manticore potrzebuje bowiem sprzymierzeńców w zbliżającej się wojnie z Ludową Republiką Haven, a Grayson zajmuje ważną pozycję strategiczną. Królewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeoczyło jednak "drobną kulturową różnicę", zlecając zadanie Honor - na Graysonie kobiety nie mają żadnych praw i sama obecność Harrington jest obelgą dla wszystkich męskich obywateli. Na dodatek planetę niespotykanie atakują fanatycy z Masady. W boju ginie admirał Courvosier. Czy Honor - do tej pory ignorowana lub upokarzana przez mieszkańców Graysona - zdoła ich ocalić przed nuklearną zagładą?

Z bestsellerowego cyklu Davida Webera "Honor Harrison" Dom Wydawniczy REBIS opublikował już "Placówkę Basilik". W przygotowaniu - "Mała zwycięska wojenka".

źródło opisu: [Rebis, 2000]

źródło okładki: Rebis

Pablos | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane, [2012]
Przeczytana: 04 listopada 2012

Mam spory problem z panem Davidem Weberem. Polega on na tym, że jego militarna science fiction jest dla mnie w takiej samej mierze wciągająca, jak śmiertelnie nudna. W przypadku “Honoru Królowej” wrażenia mam bardzo podobne jak przy lekturze “Placówki Basilisk”. Z jednej strony strasznie spodobała mi się bohaterka oraz inteligentny sposób prowadzenia fabuły, tak odmiennej od taniego dramatu, z którym militarna science fiction mi się kojarzy... ale z drugiej strony zwyczajnie nie potrafię się skupić na lekturze, przeraźliwie długich dialogach, które bardziej przypominają monologi, niż rozmowy oraz opisach, które choć dla wielu z pewnością są ciekawe, mnie po prostu usypiają.

To dość niefajne uczucie, bowiem obiektywnie “Honor Królowej” wydaje mi się być nawet lepszą od tomu pierwszego. Nasza bohaterka, teraz już dość znana w pewnych kręgach, znowu zostaje wplątana w specyficzną, nietypową historię - tym razem ma pomóc w lokalnym konflikcie sąsiadów swojego Królestwa. Problemem jest...

Tixon | 2016-12-07

Zalety te same co poprzednio (sympatyczna główna bohaterka, klimat powieści marynistycznej - trzeba będzie się kiedyś rozejrzeć za Hornblowerem, na bazie którego ponoć się autor wzorował, wciągające czytadło), natomiast wychodzą pewne tendencje Webera do odmalowywania postaci i przekonań których nie lubi. Dyplomata preferujący pokojowe rozwiązania może i ma sensowny dla nas punkt widzenia, ale w świecie autora jest niekompetentnym ignorantem, kłamcą i tchórzem. Subtelność kija bejsbolowego.
Z innej beczki - nie za dobrze odbieram pozycje z fanatykami religijnymi (a tu występuję w wysokim stężeniu, wręcz grają główne skrzypce) i nie do końca kupuję ichnią historię, motywację czy postępowanie. Ot fanatycy to taki prostackie rozwiązanie, dostarczające wygodnych odpowiedzi: dlaczego są źli? bo są fanatykami, dlaczego robią złe rzeczy? bo są fanatykami, dlaczego są głupi? bo gdyby myśleli, to by nie byli fanatykami, QED.
Poza powyższym źle nie było i po kontynuację sięgnę. Nie dziś,...

Marcus | 2015-12-12

Hard s-f spod pióra D. Webera najwyższej próby. Kontynuacja pierwszej części cyklu nie rozczarowuje. Książka dopracowana i przemyślana. Jeśli podobała ci się pierwsza cześć, to śmiało bierz drugi tom w ręce.

Wady:
- wyidealizowana Honor Harrington; wszyscy się nią przejmują bardziej niż samą królową; prawie bogini (momentami irytujące)
- chwilami fabuła mało realistyczna, np.: jeden członek delegacji publicznie się wyłamuje z oficjalnego stanowiska swojego gremium (mało przekonywujące)

Książka dla fanów space opera.

Yod | 2014-07-21

Ostatnio przepływałem swoim statkiem blisko panamskiej wyspy Coiba na ,której to w książce C.S. Forestera "Szczęśliwy powrót" kapitan Royal Navy, Horatio Hornblower naprawiał swoją fregatę Lydia uszkodzoną w starciu z Okrętem Liniowym "Natividad" będącym w rękach fanatyków z samozwańczego środkowoamerykańskiego państewka.
Od razu na myśl przyszła mi Honor Harrington i jej krążownik "Fearless" Skąd jednak takie dziwne skojarzenia?
Ano stąd ,że pojedynek "Fearless" z " Thunder of God" (ex. Saladin) jest dokładnie kopią pojedynku "Lydii" z "Natividad" Podobnie dobrane są siły okrętów w oryginale niewielka fregata przeciwko słabemu bo słabemu ale jednak okrętowi liniowemu, w książce Webera lekki krążownik przeciwko krążownikowi liniowemu a więc stosunek sił podobny. W jednej i drugiej książce wrogami bohaterów są fanatycy religijni najgorszej maści. Przebieg bitwy także jest niemalże kopią z Forestera. Gdyby on jeszcze ,żył spokojnie mógłby oskarżyć Webera o plagiat.
Nie będę jednak...

IThorne | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Lepsza od poprzedniczki, a opis swiatow opanowanych przez fanatykow religijnych swietny. Az prosi sie by zamiast Masady wpisac Arabie Saudyjska. Polecam.

konto_usuniete | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Świetna książka, dobrze napisane wątki i ciekawie. Polecam :)

Jellycrusher | 2018-08-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

W drugim tomie cyklu Harrington zyskujemy znacznie lepszy wgląd w świat wymyślony przez autora. Oprócz Gwiezdnego Królestwa, w którego flocie służy główna bohaterka, pojawia się jego zasadniczy przeciwnik - Republika Haven (w dalszym tomach upozowana na skrzyżowanie porewolucyjnej Republiki Francuskiej ze Związkiem Radzieckim). Na scenę wchodzą też "third parties", czyli potencjalni sojusznicy - a zwłaszcza ten, który odegra największą rolę w późniejszych dziejach: system Yeltsin. Tę z rosyjska brzmiącą nazwę Weber nadał społeczności stanowiącej mieszankę Teksańczyków (lubią country i baseball), mormonów (wielożeństwo), fanatycznych muzułmanów (patriarchalność i niewypuszczanie kobiety z domu) oraz tej części ludzkości, która z powodu bałamutnej propagandy uprzedziła się do nauki i techniki (co jest szczególnie zabawne, że nie wyobraża sobie życia bez ich zdobyczy). Mieszkańcy tego systemu dzielą się na dwa odłamy, z których jeden jest bardziej fanatyczny od drugiego. Różnica...

Kwasek | 2017-08-19

Jak dla mnie lepsza niż tom pierwszy. Ale tym razem uderzyło mnie coś innego...Już w pierwszym tomie widać co jest wzorem dla RMN. Ale tu zaczynam mieć dość natrętne odczucie co było inspiracją dla głównej postaci.
Inicjały głównej postaci, hmmm.
Jej samotność, i wątpliwości co do podejmowanych decyzji.
Muzyka przed starciem....Tu pomyślałem "no k..a, jak jeszcze konkurs tańca urządzi". Zresztą widać więcej odniesień do całego cyklu.Ciekawe czy któryś z jej oficerów straci nogę.

Michał | 2010-06-17
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2010

Druga część przygód Honor Harrington. Barwna epopeja kosmiczna z zapierającymi dech w piersiach opisami bitew.

Nie czytałam, lecz posiadam, jak ktoś zainteresowany to sprzedam lub wymienię