Lem. Życie nie z tej ziemi

Okładka książki Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciech Orliński
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,7
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
632 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Lekko napisana biografia jednego z naszych największy pisarzy XX wieku. Czyta się to fajnie, ale Orliński nie wysilił się zbytnio, skompilował rzecz całą ze znanych już źródeł, jedyną nowością są niepublikowane listy Lema. Poza tym za dużo tam autora za mało Lema. Mimo to świetnie, że ta biografia się ukazała, bo zachęca do powrotu do Lema, ale czekamy na następne, bardziej pogłębione.

Biografia Orlińskiego, to lekko napisana, nastawiona na młodego czytelnika, historia życia jednego z największych myślicieli XX wieku. Świadomie nie używam zwrotu 'twórca science-fiction' bo sam mistrz od takiej etykietki się odżegnywał. Opisuje Orliński szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo i młodość we Lwowie, a potem II wojnę (o której pisze mało), będącą dla Lema doświadczeniem decydującym, przeżył wtedy dwie okupacje, cudem ocalał przed śmiercią, przez lata żył jak zaszczute zwierzę. Takie graniczne doświadczenia naznaczają człowieka na całe życie, podobnie było z Lemem, jego późniejsza twórczość i najważniejsze wybory życiowe mogą być tłumaczone traumą okupacyjną, zresztą wypartą ze świadomości. Idzie trochę Orliński tym tropem, ale niezbyt głęboko, a szkoda.

Po wojnie Lema nigdy nie uwiódł komunizm, w liście do Ścibora-Rylskiego z 1956, pisze: „Eksperyment socjalistyczny wykazuje po bezmała 40 latach istnienia, że NIE TAK. Innymi słowy: doświadczenie w laboratorium euroazjatyckim wykazało fałszywość założeń, tj. konkretnie: planu konstrukcyjnego, wg którego ten model budowano. Utrzymanie modelu tego w akcji wymaga a) strasznych ofiar materialno-moralnych, b) ciągłego stosowania przemocy, terroru, policji polit. itd. itp., c) anihilację spontanicznie rozwijającej się kultury, życia duchowego, twórczości naukowej” Niezmiernie to dojrzały pogląd 35-letniego człowieka, w czasie gdy wielu jego rówieśników (i starszych) wciąż wierzyło w nauki Marksa i chciało reformować system.

W ogóle, niepublikowane listy Lema stanowią wielką wartość książki, mam nadzieję, że zostaną wydane. Przy okazji ich lektury na nowo odkryłem poczucie humoru Lema, prawie każdy cytowany list sprawiał, że rżałem jak koń.

W latach 60. pisarz tworzy najlepsze swoje dzieła, zyskuje olbrzymią popularność i niezależność materialną ale czuje się twórczo niespełniony i niedopieszczony. Uważa się za filozofa, a traktują go jak pisarza SF, nie chcą z nim dyskutować o teoriach naukowych tylko o przygodach Pirxa. Nota bene, nie pisze nic Orliński o filozoficznych koncepcjach Lema, które były całkiem oryginalne, np. pewne jego idee z filozofii nauki, wyprzedzały odkrycia Poppera.

Był bowiem Lem nie tylko wielkim pisarzem, tak o nim piszą najbliżsi przyjaciele. Jan Błoński: „Cóż za dziwny umysł: w trzech dziedzinach: naukowej, literackiej, filozoficznej, zupełnie równo uzdolniony. Gdyby zsumować, byłoby genialne.” Jan Józef Szczepański: „Staszek opowiadał mi swoją nową książkę (pisze ją teraz). Nieprawdopodobny rozmach wyobraźni i nieprawdopodobna sprawność intelektu zachwycają mnie zawsze.”

Ważne, że książka się ukazała, bo o Lemie pisać nigdy mało, ale to biografia w wersji light, prześlizguje się po ważnych tematach, za dużo pisze Orliński o sobie, za dużo o rzeczach błahych, np. o samochodach Lema i problemach z nimi, czy o aferze z Philipem Dickiem, za mało o rzeczach ważnych, np. jak Lem zareagował na antysemicką hecę z 1968r. Z pewnością ten geniusz zasługuje na bardziej poważną i pogłębioną biografię.

Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Adama Baumana, ale warto też sięgnąć po książkę ze względu na b.ciekawe fotografie.

Lekko napisana biografia jednego z naszych największy pisarzy XX wieku. Czyta się to fajnie, ale Orliński nie wysilił się zbytnio, skompilował rzecz całą ze znanych już źródeł, jedyną nowością są niepublikowane listy Lema. Poza tym za dużo tam autora za mało Lema. Mimo to świetnie, że ta biografia się ukazała, bo zachęca do powrotu do Lema, ale czekamy na następne, bardziej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 050
  • Przeczytane
    899
  • Posiadam
    237
  • Teraz czytam
    41
  • 2018
    39
  • Biografie
    27
  • 2019
    13
  • Ulubione
    13
  • Chcę w prezencie
    12
  • 2021
    12

Cytaty

Więcej
Wojciech Orliński Lem. Życie nie z tej ziemi Zobacz więcej
Wojciech Orliński Lem. Życie nie z tej ziemi Zobacz więcej
Wojciech Orliński Lem. Życie nie z tej ziemi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także