W naszym domu cz.2

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
House Rules
Irmina Klocek

Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać myśli i uczuć.Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalny, inteligentny i elokwentny chłopak, jednak każde odstępstwo od codziennej rutyny może wytrącać go z równowagi. Ma też obsesyjne zamiłowanie do jednej, specjalistycznej dziedziny - w jego przypadku jest to...

Ma też obsesyjne zamiłowanie do jednej, specjalistycznej dziedziny - w jego przypadku jest to analiza kryminalistyczna. Chłopak pojawia się w miejscach, gdzie policja prowadzi śledztwo, instruuje detektywów... a do tego najczęściej ma rację. Gdy policja znajduje zwłoki jego prywatnej terapeutki umiejętności społecznych. Jacob sam staje się obiektem zainteresowania detektywów. Wszystkie charakterystyczne cechy zespołu Aspergera - unikanie kontaktu wzrokowego, impulsywność - w oczach policjantów mogą wydawać się podejrzane. Jacob niespodziewanie zostaje oskarżony o morderstwo.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.empik.com/kolekcja-jodi-picoult,p1135831116,prasa-p

Anika | 2013-06-09
Przeczytana: 30 maja 2013

Świetne studium rodziny, w której jeden z synów ma zespół Aspargera. Dzięki tej książce zrozumiemy, jak odbierają świat osoby z tą przypadłością, oraz z jakimi trudnościami muszą się borykać zarówno oni jak i ich najbliżsi. Autorka dodatkowo wprowadza także wątek kryminalny. Jego rozwiązanie jest stosunkowo łatwe do przewidzenia, ale w tym przypadku nie jest to ważne. Książka uczy tolerancji dla nietypowości i zachęca, by się na nią otworzyć, dostrzec jej pozytywne aspekty. Poza tym powieść jest naprawdę dobrze napisana, czyta ją się jednym tchem.

Gosia | 2014-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

W moim odczuciu to jedna z najlepszych powieści Joddi Picoult obok "Bez mojej zgody" i "Dziewiętnaście minut" (to mój prywatny ranking).
Jedna z moich ulubionych autorek po raz kolejny mnie nie zawiodła. Jodi Picoult to mistrzyni tworzenia portretów psychologicznych rodzin z problemami i umiejętnego łączenia tego wątku ze sprawami sądowymi.
Tym razem porusza temat schorzenia, jakim jest autyzm.
Główny bohater ma zespół Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu.
Emma Hunt to matka dwóch synów, osiemnastoletniego Jacoba i piętnastoletniego Theo. Kiedy u starszego syna wykryto zespół Aspergera, mąż pozostawił ją z synami, nie wytrzymując presji.
Zaburzenie Jacoba polega głównie na tym, że nie potrafi odczytywać sygnałów społecznych ani wyrażać uczuć. Jest zamknięty w swoim świecie. Nie rozumie mimiki ani mowy ciała. Jest nadwrażliwy na dotyk, mocne światło i dźwięki. Jakiekolwiek odstępstwa od reguł i ustalonego harmonogramu dnia wyprowadzają go z równowagi i powodują ataki. Matka i...

Mollinka_90 | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Jodi Picoult już wielokrotnie dała dowód, że jest pisarką wysokiej klasy. Imponuje mi przede wszystkim tym, że w swej twórczości podejmuje niebanalne tematy, bardzo ważne, ale trudne, o których zwykły człowiek często ma szczątkowe pojęcie. Dlatego właśnie autorka przybliża podejmowaną problematykę; daje się zauważyć, że przy pisaniu korzysta z porad ekspertów i drąży temat w danej dziedzinie, co bardzo podnosi wartość każdej jej książki.

"W naszym domu" to historia nietypowej rodziny. Samotna matka i dwóch synów żyją w cieniu zespołu Aspergera, którym dotknięty jest starszy z chłopców, Jacob. To zaburzenie mieszczące się w spektrum autyzmu, czyni z osoby, którą dotknęło nierozumianego przez społeczeństwo, introwertycznego geniusza, zafiksowanego na jakiejś wąskiej dziedzinie życia. Konikiem Jacoba jest kryminalistyka. Chłopiec jest naprawdę uzdolniony w tym kierunku, bezbłędnie potrafi odgadnąć motywy przestępców i nawet pomaga miejscowym policjantom przy prawdziwych śledztwach....

Ania | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Autorka przedstawia nam kolejny bardzo trudny temat tym razem jest to zespół Aspergera.Dzięki tej książce mogłam dowiedzieć się czym jest ta choroba i jak czuje i zachowuje się osoba,która ma Aspergera.
Jest to wspaniała,poruszająca powieść o osiemnastoletnim Jacobie,o tym co przechodzi jego rodzina,nieustannym strachu i zmaganiach rodzicielskich,o wielkiej matczynej miłości.Ta książka uczy nas współczucia i zrozumienia dla osób dotkniętych autyzmem.
Kolejna bardzo dobra powieść Jodi Picoult. POLECAM!

książek: 2018
Ulka | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Jedna z lepszych powieści, które dotychczas poznałam. Powieść dająca do myślenia,zastanowienia się nad własnym życiem. Czasami wydaje się, że jest nam ciężko, ale co ma powiedzieć matka chłopca cierpiącego na Zespół Aspergera. Ile jest w stanie poświęcić dla swojego syna. Autorka z niezwykłą dokładnością opisuje przypadek Jacoba. To w jaki sposób przedstawia historię tej rodziny sprawiło,że polubiałam Jacoba. Dobrze, że możemy poznać odczucia każdego z bohaterów. Bo co czuje matka tego dziecka, co czuje brat i co czuje sam Jacob?

szczypiorek5 | 2011-02-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Zanim sięgnęłam po tę książkę niewiele wiedziałam na temat ludzi z zespołem Aspergera. Dzięki Jodi Picoult szerzej otworzyłam oczy.
Jakob, główny bohater ma 18 lat i od 15 zdiagnozowany zespół Aspergera- neurologiczne zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Ludzie dotknięci tym zaburzeniem mają normalny, a nawet ponadprzeciętny iloraz inteligencji, lecz ich umiejetności społeczne i zdolności komunikacji są poważnie upośledzone. Mogą mieć obsesje na punkcie ustalonej rutyny, zasad, pewnej konkretnej dziedziny wiedzy.
Nie rozumieją zbyt dobrze mimiki ani mowy ciała. Są nadwrażliwi na dotyk ,zapachy i dźwięki.
Można by pomyśleć ,że to nic takiego. Ale wszystko to zaczyna inaczej wyglądać gdy ginie prywatna instuktorka komunikacji społecznych,a wszystkie cechy choroby , które były tylko "dziwne" stają się nagle "podejrzane".
Jakob jest inteligentny z umysłem jak brzytwa, która prawie zawsze jest zamknięta.
Każde odstępstwo od reguły powoduje atak krzyku bądź odruchów stereotypii (trzepotanie...

Tosiaczek | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Świetna książka. Autorce udało się w interesujący i bardzo przystępny sposób przedstawić problem osób cierpiących na zespół Aspergera, a jednocześnie oprzeć akcję na wątku kryminalnym. Bardzo ciekawe połączenie. Super posunięciem ze strony autorki było też to, że na rozgrywające się wydarzenia można spojrzeć z perspektywy poszczególnych bohaterów książki.

Zakończenie mnie nie zaskoczyło, podejrzewałam, że takie właśnie będzie rozwiązanie zagadki, ale i tak mogę powiedzieć, że książka trzyma w napięciu od początku do końca. A to duży plus każdego kryminału. Jednocześnie możemy się dużo z niej nauczyć o kontaktach z osobami obarczonymi chorobą Aspergera.

Jedno jest pewne – często nie zdajemy sobie sprawy, jak trudne może być życie. Wydaje nam się, że to my mamy problemy, ale gdy tak się uważnie rozejrzeć, to wokół nas są ludzie, mający o wiele gorzej w życiu. I nie mam na myśli tylko samych chorych, ale i ich rodziny, najbliższych, którzy na co dzień się z tym zmagają. I dają...

allison | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 20 października 2013

To na pewno jedna z najlepszych powieści pani Picoult i jedna z tych, które zrobiły na mnie największe, wręcz wstrząsające wrażenie.

Autorce udało się bardzo wiarygodnie i przekonująco pokazać świat człowieka chorego na zespół Aspargera oraz jego bliskich. Nie bez przyczyny mówi się, że niepełnosprawność nigdy nie dotyka tylko jednej osoby, ale obejmuje również całą rodzinę.
Matka i brat Jacoba cierpią wraz z nim, gdyż ich życie jest całkowicie podporządkowane schorzeniu, na które cierpi osiemnastolatek. Cierpienie to na pewno właściwe słowo, gdyż - mimo nieprzeciętnej inteligencji - chłopak nie potrafi poradzić sobie z emocjami, z relacjami międzyludzkimi, doznaniami i bodźcami, które odbiera w sposób nadwrażliwy, reagując na nie stereotypiami i znacznie silniejszymi atakami.

Jodi Picoult pokazała, jak naprawdę wygląda świat człowieka z odmianą autyzmu i z jak wieloma dramatami muszą sobie radzić jego bliscy, którzy również często nie znajdują wsparcia i zrozumienia.
Bardzo...

Wystarczy być matką, aby przyznać tej książce wysoką lokatę.
Matka już wie – co to są nieprzespane noce. Co to znaczy zamartwiać się o swoje dziecko – jakiekolwiek by ono nie było. Matka zna to samo-dręczenie się – jestem dobrą matką – czy nie jestem?
Ale nie trzeba być matką; większości rodziców i jeszcze – nie – rodziców znany jest lęk o to, czy ich dziecko będzie zdrowe. Najczęściej jest. Ale czasami nie jest. I wtedy wszystkie koszmary stają się rzeczywiste. Tak jak stało się to udziałem matki z tej książki.
Być samotną matką z dwójką synów jest trudno. Być samotną matką z dwójką synów i w nie za dobrej sytuacji materialnej – jeszcze trudniej. Sytuacja Emmy jest bardziej skomplikowana. U jednego z jej synów zdiagnozowano zespół Aspergera.
Dzieci z tym zespołem rodzi się obecnie coraz więcej, tak samo jak dzieci z każdą inną postacią autyzmu.
Opis samej choroby jest fascynujący. Osoby z tym zespołem żyją po prostu w innym świecie niż ogólnie przyjęty – natomiast nasz system...

miki24gr | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Każdy, kto przeczytał tę książkę, na pewno na zawsze zapamięta czym charakteryzuje się zespół Aspergera- jedna z postaci autyzmu. Pisarka z niesamowitą wnikliwością, dogłębnie przedstawia cechy tej choroby u głównego bohatera- chłopca oskarżonego o brutalne morderstwo. Ponadto podkreśla, że choroba dotyka całą rodzinę. Książka, chociaż jest obszerna, nie nuży - dzięki wielotorowej narracji. Dopiero na końcu pada odpowiedź na pytanie, w jaki sposób doszło do śmierci młodej kobiety. Polecam, warto przeczytać!