Introduction to Splinting

Wydawnictwo: Mosby
zdrowie, medycyna

A splint, which is an orthopaedic device for immobilisation, restraint, or support of any part of the body, is an important rehabilitation tool used by a variety of health care professionals, especially occupational therapists. Approximately ninety-five percent of the splints utilised in OT practice are hand splints. In addition, physiotherapists who work with hand-injured patients must be knowledgeable about designing, constructing and fitting splints.Introduction to Splinting 2/e is a combinat