sztuka
Isiliel

Najnowsza pozycja wydawnictwa Kluszczyński jest pierwszą od wielu lat na naszym rynku księgarskim całościową prezentacją dorobku artystów polskich i w Polsce działających. Syntetyczne ujęcie dziejów narodowej sztuki pozwala Czytelnikowi na poznanie dzieł i twórców najwybitniejszych, jak również i mniej znanych, których dzieła popadły po latach w zapomnienie. Napisana przystępnym językiem książka obejmuje szeroki zakres tematów z poszczególnych dziedzin twórczości, systematyzując wielkie bogactwo kierunków, zjawisk, wydarzeń i problemów na przestrzeni wieków - od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. Dzieje sztuki polskiej dają możliwość uchwycenia tego, co w naszej sztuce najważniejsze, co stanowi o jej odrębności i indywidualności, pozwalając jednocześnie śledzić wpływ sztuki światowej na dokonania rodzimych artystów. Książka ta w jasny sposób definiuje i dopełnia pojęcie polskiego dziedzictwa kulturowego, którego poznanie jest warunkiem niezbędnym dla określenia własnej świadomości narodowej.

Uzupełnienie doskonałych tekstów pióra wybitnych specjalistów stanowi ponad 1200 kolorowych zdjęć i reprodukcji umożliwiających konfrontację prezentowanych opisów z konkretnymi dziełami i obiektami, pochodzącymi zarówno z najsłynniejszych narodowych muzeów i galerii, jak również prywatnych kolekcji oraz kościelnych i klasztornych skarbców. Mamy nadzieję, że nasza publikacja zajmie poczesne miejsce w domowych księgozbiorach, a jej lektura będzie dla Czytelników prawdziwą ucztą duchową.

źródło opisu: Wydawnictwo Kluszczyński, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie