historia
Elevander

Czym współcześnie jest Collegium Novum dla Uniwersytetu i miasta? W istocie miejsce gmachu w najnowszej historii uczelni i miasta zasadniczo nie uległo zmianie. Nowe gmachy Uniwersytetu zbudowane w rejonie II i III kampusu nie stały się obiektami konkurencyjnymi, gdyż żaden nie posiadł takich walorów jak Collegium Novum, które pozostało, jak nieraz powiadano może nazbyt patetycznie, sercem i mózgiem Uniwersytetu oraz jego rozpoznawalnym znakiem. „Budynek Collegium Novum w powszechnym odczuciu symbolizuje Uniwersytet Jagielloński” – podkreślał rektor Gierowski. Potwierdzają to badania socjologiczne i ankiety, z których wynika, że Uniwersytet Jagielloński dosyć powszechnie i jednoznacznie kojarzy się z tym gmachem, choćby dlatego, że znajduje się w nim siedziba rektora, prorektorów i niektórych dziekanów. Równie ważna dla miejsca Collegium Novum w wyobrażeniach ogółu była lokalizacja gmachu: tuż przy Plantach, w centrum Starego Krakowa. Ważny jest także urok budynku, jego walory architektoniczne i funkcjonalność, które zachwycają kolejne generacje.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=125621

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=125621