Thorgal - Louve: Nidhogg

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Thorgal: Louve (tom 7)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Nidhogg
9788328119765
Thorgal, Louve, Międzyświat
komiksy
Porteros

Siódma część serii fantasy poświęconej Louve, znającej mowę zwierząt córce szlachetnego wikinga Thorgala Aegirssona i księżniczki Aaricii. Dziewczynka wraz z krasnoludem Thjazim dociera do Międzyświata, by przekonać wielkiego węża Nidhogga do pomocy w walce z Czarnymi Elfami. Z kolei wyklęty pomniejszy bóg Vigrid i zaklęta w małpkę Yasmina przenoszą się do krainy Świetlistych Elfów, by szukać u nich wsparcia i zapobiec niszczycielskim planom królowej Loth. Od powodzenia różnych misji wszystkich bohaterów zależy, czy Dziewięć Światów przetrwa, czy też stwory ciemności zdołają rozpętać wielką wojnę i doprowadzą do kresu Asgardu.

Scenariusze albumów serii "Thorgal Louve" pisze francuski twórca Yann le Pennetier, współautor kilkudziesięciu cykli przygodowych i humorystycznych, a rysunkami zajmuje się rosyjski grafik Roman Surżenko (znany też z serii Thorgal. Młodzieńcze lata).

źródło opisu: http://www.empik.com/thorgal-louve-tom-7-nidhogg-y...(?)

źródło okładki: http://thorgalverse.blogspot.com/

Marek Adamkiewicz | 2017-06-18

Thorgalowe spin-offy powoli zbliżają się do końca. Ideę przyświecającą twórcom, gdy podejmowali się tego zadania, można oceniać różnie. Dla jednych jest to interesujące rozszerzenie świata przedstawionego i okazja do kolejnych spotkań z ulubionymi bohaterami, dla innych zaś projekt jest ewidentnym skokiem na pieniądze fanów. Prawda leży, jak zwykle, pośrodku. Z trzech serii pobocznych, „Louve” była tą najbardziej magiczną – pojawiali się w niej bogowie, tajemnicze stwory, a bohaterka przeżywała swoje przygody w kilku światach. Siódmy album jest ostatnim przed ponownym połączeniem się fabuł wszystkich cykli pobocznych i głównego.

Louve wyrusza w kolejną niebezpieczną podróż. Córka Thorgala zamierza tym razem przekonać węża Nidhogga, by ten pomógł w ratowaniu wszystkich dziewięciu światów i ponownie zaopiekował się korzeniami drzewa Yggdrasil. Temu zagrażają Czarne Elfy, które chcą ściąć drzewo, a tym samym wzniecić międzyświatową wojnę i pogrążyć wszystko w chaosie. Na drodze...

Dno i już naprawdę nikt nie puka od spodu, nie ma już tam żadnego świata.
Miałka, efekciarska fabułka, któa zjada własny ogon, jak pierścionek Vlany.
Louve jest jedyną postacią, która jeszcze jest konsekwentnie prowadzona, broni się resztkami sił.
Vigrid został sprowadzony do miksu Prometeusza z wiejskim idiotą, aż musiałam sięgnąc do albumu "Aaricia", żeby sobie jego urok, inteligencję, spryt.
Aaaricia wychodzi w tej serii jeszcze gorzej, ta postać została całkowicie zniszczona, lecimy po album "Kraina Qa", żeby przypomnieć sobie jej zawadiacki charakter, krótką fryzurkę, dała wtedy w kość nawet Kriss. Teraz jest gęsią, widzę, że im kobieta w tym "nowothorgalu" ma dłuższe włosy, tym niższy iloraz inteligencji... Weżmy nową Strażniczkę....
Kierunek, w jakim seria o przygodach Thorgala i jego rodziny zmierza, woła o pomstę do Asgardu.
Szanowni twórcy, chyba czas zarżnąć kurę, która kiedyś znosiła złote jaja, bo od wielu lat znosi same zbuki...

goskrzys | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 05 maja 2017

Hm, trochę zaczyna się robić z tego cyklu bajeczka, czy raczej baśń niekoniecznie dla starszych czytelników (choć czy może być inaczej w serii, w której główna bohaterka posiada moc rozmawiania ze zwierzętami?). Krasnale; wilkołak, proszący ukochaną, by go zabiła, bo nie chce się zmienić całkowicie w bestię; arabska księżniczka zmieniona w małpkę; bóg, który z miłości dla śmiertelniczki gotów jest na najwyższe poświęcenie, nawet jeśli to oznacza na przyjęcie roli węża na tysiąc lat... Słowem dużo tu nie tyle fantastyki, ile baśniowości właśnie.

Ale, mimo wszystko, nie jest to takie złe. Autorzy balansują nieco na granicy, ale dzięki umiejętnie wplecionym wątkom refleksyjnym, sprawiają, że to nadal jest dobra historia i opowieść warta poznania. A ostatnia scena partii szachów między Nidhoggiem a Volsungiem - świetna ironiczna kropka postawiona na koniec tomu.

Jowi | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Kolejne przygody małej Louve zagubionej w świecie bogów i elfów. Louve dociera do węża Nidhogga,znanego z innych tomów dość niemiłego gada, który miałby pomóc w walce z Czarnymi Elfami i ocalić Asgard. Jak się można spodziewać Nidhogg ma własne plany wobec ewentualnej wojny, więc Louve będzie musiała bardzo się postarać, żeby go przekonać.. Do tego wszystkiego paskudny staruch, zły mag Azzalepston dyszący żądzą zemsty na Louve za doznane wcześniej upokorzenia, chce dostać ją w swoje łapska..
Tom mi się bardzo podobał, podobnie jak poprzednie, broni się świetną kreską i ciekawą historią a nawet humorem, szczególnie w wykonaniu Volsunga w Międzyświecie.
Na minus-mała objętość, "Nidhogg" jest za krótki i po przeczytaniu czuje się pewien niedosyt, że to już koniec, ale w oczekiwaniu na kolejnego Thorgala każda historia z jego świata cieszy i przyjemnie się ją czyta, nawet tę najkrótszą.
POLECAM jak zawsze:)

Hari_Seldon | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Zakończenie głównej historii. Louve udaje się do Międzyświata, by uzyskać pomoc węża Nidhogga w walce z czarnymi elfami. W tym samym czasie Aaricię odwiedza niespodziewany gość, a Vigrid łączy siły z Yasminą.

Mało który z wątków tego tomu jest interesujący. Powrót Nidhogga okazał się bardzo rozczarowujący i przewidywalny, może z wyjątkiem finału, gdzie scenarzysta dokonuje pewnego wzruszającego zwrotu akcji. Samodzielne perypetie Aaricii to tak naprawdę zamiatanie jednego z bardziej niewygodnych motywów tej serii. Z kolei plan Yasminy i Vigrid jest bardzo naiwny i chyba tylko cudem im się powodzi. Bardzo irytująca okazała się tutaj nowa Strażniczka Kluczy – jest jeszcze łatwiejsza do manipulacji niż jej poprzedniczka. Dużym plusem tego wątku było jednak przedstawienie historii świetlistych i czarnych elfów.

Jak to zazwyczaj w tej serii, tom broni się rysunkami Surżenki – bardzo staranne i przejrzyste. Podobało mi się szczególnie jak zwrócono uwagę na pewną zmianę w mimice...

Endriux | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Tytuł utrzymuje poziom serii, a że nie jest to wysoki poziom .. cóż. Z jednej strony cieszę się , że to ostatni część (?) z drugiej wiele spraw pozostawia nierozwiązanych. Mam nadzieje, że Yann dostanie takiego kopa od Dorisona, że w powietrzu z głodu zdechnie. Jedyny plus to wciąż wysoki poziom rysownika.

Karolina | 2017-06-10

jest tylko ok.. już od dawna cała nowa seria mnie rozczarowuje, jak dla mnie trochę zmarnowany potencjał kilku postaci, dobrze się czta ale robi się ciut miałko i płytko a na końcu wręcz płaczliwie.. no cóż oby inne serie wróciły na dawne tory

NieZnamSięToSięWypow | 2017-06-22

Cykl o Thorgalu autorstwa Van Hamme’a i Rosińskiego już dawno zyskał status kultowej pozycji wśród miłośników komiksu. I choć wiele osób narzeka na podserię o Louve, to mimo upadków przeżywa ona też wzloty. O jednych i drugich przeczytacie w dalszej części artykułu poświęconemu tomom 6 i 7 solowych przygód córki Thorgala.

Louve to dziewczynka odważna i niepokorna – wbrew nakazom matki Aaricii opuszcza dom i kieruje się do Bag Dadhu, by odnaleźć swego ojca, Thorgala. Plany szybko się zmieniają, gdy spotyka krasnoluda imieniem Thjazi. Opowiada dziewczynce o królowej czarnych elfów, która powodowana władczymi zapędami pragnie wypowiedzieć wojnę bogom. By to zrobić, potrzebuje pomocy krasnoludów mogących wytworzyć ostrze zdolne przeciąć korzenie Yggdrasila. Thjazi nie musi wiele mówić, by Louve czym prędzej przyszła mu z pomocą. Co wyjdzie z kotła, do którego scenarzysta wrzucił jeszcze Nidhogga, Strażniczkę Kluczy i Vigrida?

Pełna recenzja tomów 6 i...

kuman666 | 2017-09-09
Przeczytana: czerwiec 2017