Historia bez cenzury 2: Polskie koksy

Wydawnictwo: Znak Horyzont
9788324041961
historia
Elevander

OSTRZEŻENIE! Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz żałować. O kim opowiemy? Jasne że o polskich koksach! Przed Wami Cnotliwy Koksu spod Grunwaldu, Turbohetman, który w młodości grał małą dziewczynkę, Półczłowiek-Półłomot, który trafił do polskiego...

OSTRZEŻENIE!

O kim opowiemy? Jasne że o polskich koksach!
Przed Wami Cnotliwy Koksu spod Grunwaldu, Turbohetman, który w młodości grał małą dziewczynkę, Półczłowiek-Półłomot, który trafił do polskiego hymnu, Wystrzałowy generał, który lubił walić z grubej rury, a także włochaty koleżka, odważny kuzyn misia Koralgola – największej pierdoły wśród niedźwiedzi.
Chcecie więcej? I dobrze, bo to tylko niektórzy spośród naszych koksów.

źródło opisu: Znak, 2017

źródło okładki: www.znak.com.pl

AngelFire | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Serie, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Bardzo dobre ukazanie polskiej historii.Nie tak nudne i monotonne jak w szkole.A tu jest dobitnie wszystko pokazane,no i oczywiście bez cenzury.Mnie osobiście taki konkretny styl się podoba.Do tego bardzo dużo faktów,które również pominięto w podczas edukacji szkolnej.Bardzo lubię historię,a ta książka pozwoliła mi spojrzeć na nasze dzieje z zupełnie innej strony.I to spojrzenie jeszcze bardziej rozpaliło we mnie pragnienie poznania przeszłości.

BetiFiore | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Po książkę tę sięgnęłam tylko dlatego, że była dostępna w tegorocznej akcji Czytaj.pl. Nie śledzę i nie oglądam youtuberów, vlogerów itp. Nie wiedziałam za bardzo, czego mogę się spodziewać. Cóż, taki sposób podawania historii do mnie nie trafia. O koksach, megakoksach i innych takich, z pewnością z większą chęcią przeczytają osoby dużo młodsze. Dla mnie to styl zbyt luzacki w sposób wymuszony, pod publikę. Nie znam autora, więc jest to bardzo subiektywna opinia.

Piratka | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia nie musi być nudna - dla mnie nigdy nie była. Może to zasługa mojej pani od historii w podstawówce, może książek, które wtedy przeczytałam ("Wielcy hetmani Rzeczypospolitej" Besali, "Szymona Kobylińskiego gawędy o broni i mundurze", później kumpel z klasy doradził zajrzenie do dzieł Jasienicy, w międzyczasie kilka powieści z historycznym wątkiem, w tym Pana Samochodzika).

Bibliofilem_być "o historii można mówić ciekawie, przy jednoczesnym zachowaniu klasy i kultury języka. W HBC nie ma ani jednego z tych elementów."

Malkontent "W sam raz dla półanalfabetów którym nie chce się czytać."

Z książki
Jan Zamoyski
"Zamość był ufortyfikowany jak cholera (...) A jakby tego było mało, to jeszcze sobie w mieście pierdyknął uniwersytet" pod Pskowem hetman "uznał, że będzie tu siedział do usranej śmierci, ale nie odpuści." Cóż, niech i tak będzie, jednak przekręcanie cytatów to już przesada: "wprost spytał jednego z kasztelanów, co to za pierdołowatą niemowę nam przywieźli ze...

Książkomaniacy | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Hardkorowy koksu dostał wpierdziel i teraz jest passé. Teraz nadeszła era naszych, polskich koksów! Kto nie chciałby być jak Zawisza Czarny czy choćby Niedźwiedź Wojtek? No właśnie!

Pamiętacie nudne lekcje historie w szkole? Obiecuję, nigdy więcej! Wojciech Drewniak to nowej generacji nauczyciel, łamiący stereotypy. Z pewnością widzieliście jego kanał na YouTube - Historia bez cenzury. Teraz w wersji książkowej! Czy lepszej? Nie, równie rewelacyjnej - i dobrze!

"Ostrzeżenie! Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania... chociaż pewnie będziesz żałować."

Książka jest podzielona na jedenaście rozdziałów. W każdym z nich inny koks! Do wyboru macie: Zawiszę Czarnego, Jana Zamoyskiego, Stanisława Żółkiewskiego, Stefana Czarneckiego, Tadeusza Kościuszko, Józefa Poniatowskiego, Józefa Bema, Tadeusza Rozwadowskiego, Henryka...

Bibliofilem_być | 2017-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2017

Boom na książki blogerów i vlogerów trwa w najlepsze. Kilka z nich wpadło w moje ręce i najczęściej oceniałam je pozytywnie. Jak będzie z drugą książką Wojciecha Drewniaka, prowadzącego kanał na youtube “Historia bez cenzury”?

***

W swojej drugiej książce pod wiele mówiącym podtytułem “Polskie koksy”, Wojciech Drewniak przedstawia w kolejności chronologicznej sylwetki dziesięciu wielkich Polaków, odważnych i znających smak walki za ojczyznę. Poznajemy najważniejsze momenty w ich życiu mające udowodnić, że należy im się miano “koksów”.  Całość kończy zabawna historia pewnego niedźwiedzia, maskotki oddziału polskiego wojska stacjonującego na obczyźnie.

***

Zacznijmy od tego, że jestem osobą starej daty i programów na youtube nie oglądam prawie wcale, a tym bardziej nie znałam dotychczas kanału “Historia bez cenzury”. Mimo to zainteresowała mnie druga książka Wojciecha Drewniaka, ponieważ byłam ciekawa jej stylu, ale także treści. Skąd ten fenomen HBC? Czym się wyróżnia sam...

Zaczytana_Aga | 2018-03-14
Przeczytana: 12 marca 2018

Absolutnie uwielbiam sposób, w jaki Wojtek Drewniak opowiada o historii. Nigdy co prawda nie byłam jedną z tych, które zasypiały na lekcjach z historii w szkole, ale nawet mnie czasem potrafił dobić zalew dat, zapisów politycznych pertraktacji, czy mnogość średniowiecznych wojen. Od momentu kiedy odkryłam na YouTube kanał "Historia Bez Cenzury" czuję się zaciekawiona absolutnie każdym okresem historycznym, co jest sporym sukcesem, bo przez lata na myśl o Średniowieczu czy okresie rozbiorów dostawałam niemiłych dreszczy.

W drugiej części książkowej "HBC" Wojtek zapoznaje nas z "koksami" polskiej historii. Wybór jest wielce subiektywny, ale na pewno docenić należy zaprezentowanie historii nie tylko tak znanych postaci jak Kościuszko i Poniatowski, ale i docenienie postaci Żółkiewskiego, Bema, Rozwadowskiego, czy...niedźwiedzia Wojtka. Autor nie zasypuje nas potokiem dat i informacji, których i tak byśmy nie zapamiętali, a raczej zarysowuje najistotniejsze fragmenty życia bohaterów i...

alison2 | 2017-07-05

Wojciech Drewniak jest twarzą kanału „Historia Bez Cenzury”. Krótkie, humorystyczne filmiki, mające przybliżyć internautom historię Polski, stały się na tyle popularne, że Drewniak mógł sobie pozwolić na wydanie swoich historycznych przemyśleń w formie papierowej. Pierwsza książka z serii "Historia bez cenzury" okazała się sporym sukcesem, nic więc dziwnego, że autor poszedł za ciosem i wydał kolejną.

Tematem pierwszego tomu byli królowie, drugi poświęcono natomiast takim "polskim koksom" jak Zawisza Czarny, Stefan Czarnecki, Józef Poniatowski czy… Niedźwiedź Wojtek. W stosunkowo krótkich rozdziałach autor przybliża nam ich sylwetki, praktycznie pomijając daty, a koncentrując się na zdarzeniach bardziej kontrowersyjnych i o wiele bardziej atrakcyjnych dla młodego odbiorcy. I tak dowiemy się który "koks" zagrał w młodości małą dziewczynkę, a który potrafił zorganizować naprawdę odlotowe imprezy, na których można było się zasiedzieć nawet kilka ...lat.

Książka wzbudza bardzo różne...

Elevander | 2017-04-09
Przeczytana: 19 marca 2017

Druga część "Historii Bez Cenzury" nosi sympatyczny podtytuł "Polskie koksy" i już sam termin "koks" wskazuje tu na grono odbiorców, do których jest skierowana. O ile w tomie pierwszym tematem byli królowie (+ Piłsudski, który był królem niekoronowanym), to tutaj dobór postaci jest bardziej oryginalny: bohaterowie związani z wojskiem. Czyli koksy. Każdemu z nich poświęcony jest jeden rozdział, czyli akurat tyle ile trzeba, żeby zmieścić zarazem najistotniejsze fakty, jak i sporą dawkę ciekawych, często zabawnych historyjek. Bohaterowie - to ważne - pochodzą z różnych epok (nie ma dominacji XX wieku) i reprezentują różne wojskowe rangi: od dowódców po prostych żołnierzy. W sumie mamy ciekawy przegląd postaci od Zawiszy Czarnego po... niedźwiedzia Wojtka. Jest to pomysłowy sposób na popularyzację historii wśród młodzieży. Jeśli ktoś lubi taki typ narracji (ja nie do końca, ale nie jestem też jakimś wielkim przeciwnikiem), to tym bardziej mu się ta książka spodoba.

Tomasz...

Kasia | 2017-07-28
Przeczytana: lipiec 2017

O historii można opowiadać z kamienną miną, skupiając się na datach i nie pozwalając sobie na żarty z narodowych bohaterów. Nawet niewinne, bo przecież tak nie wypada! Można też odpalić na YouTube’ie kanał „Historia bez cenzury” i posłuchać Wojtka Drewniaka, który w lekkim, ale i kontrowersyjnym stylu przybliża najważniejsze postaci i wydarzenia z polskiej historii. Można też sięgnąć po jego książkę.

Cała opinia:

_Chimena_ | 2018-02-15
Przeczytana: 07 lutego 2018

Pierwsza część skupiała się w głównej mierze na władcach polski, natomiast druga stanowi opowieść o znanych i wybitnych postaciach/bohaterach historycznych.
Właściwie mogłabym w całości przekopiować swoją opinię z części pierwszej, bo wszystkie zarzuty wobec pracy Wojciecha Drewniaka powtarzając się.
Autor nie poprawił się zbytnio.
Książka lekka i przyjemna do poduszki, ale jako podręcznik do historii - zdecydowanie odradzam.