Świry u władzy

Okładka książki Świry u władzy Wojciech Drewniak
Okładka książki Świry u władzy
Wojciech Drewniak Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Historia bez cenzury (tom 6) historia
historia
Historia bez cenzury (tom 6)
Znak Horyzont
2021-10-22
2021-10-22
literatura polska

Można zarzucić Panu Drewniakowi wiele:prosty czasami, nawet ordynanry język, mało akademicki charakter twórczości. Dla mnie jednakże są to zalety dla których polubiłam się z autorem. Dzięki prostemu językowi wręcz potocznemu czyta się szybko i przyjemnie. Historia przedstawiona w książce jest przyjemna w odbiorze. Zgodzę się z opinią, że taka historia w szkole byłaby dużo przyjemniejsza niż ta serwowana w podręcznikach. Dla mnie Historia Bez Cenzury jest jak najbardziej na tak.

Wojtek jak zwykle w najlepszej formie. Jest to chyba najbardziej przystępny ze znanych mi sposobów chłonięcia historii. Niektórych mogą irytować dowcipy i humor autora, lecz osobiście sięgam po te książki z myślą o nich.

Kolejna część znakomitej serii książek HBC, tym razem Drewniak wziął na warsztat najbardziej postrzelonych władców, jakich wydała ziemia. To już szósta część, a mimo to autor nadal pisze ciekawie, nie wyczerpują mu się pomysły wzbogacenia suchych faktów historycznych. Bardzo doceniam go za rozdziały o Che Guevarze i Władzie Palowniku - świetnie przybliżył nam te mniej znane postaci.
Tę jedną gwiazdkę muszę odjąć za liczne literówki (naprawdę sporo ich się tam wkradło) oraz momentami przeciągnięte opowieści z frontów. Poza tym, nie mam żadnych zastrzeżeń. Najbardziej jednak zastanawia mnie to, jak Wojtkowi Drewniakowi udaje się opowiadać o losach wielkich wodzów tak, jakby był moim kumplem, mimo że wiekowo mógłby być moim ojcem...
Żarty idealnie na granicy dobrego smaku, porównania nawiązujące do aktualnych wydarzeń i używanie potocznego języka sprawia, że po chociaż jedną część Historii Bez Cenzury musi sięgnąć każdy. A ja czekam na kolejny tom, może akurat wystawię wreszcie te 10 gwiazdek, bo nie ukrywam, że czekam na to z niecierpliwością.

Czyta się lekko, mimo poważnej tematyki. Serdecznie polecam☺️

Czyta się lekko, mimo poważnej tematyki. Serdecznie polecam☺️

Poprzednie przeczytane przeze mnie pozycje Pana Drewniaka wydawały się lepsze, jak i bardziej dopracowane. Tu wiele zabrakło. Literówki nie kuły w oczy, tak mocno ostatni rozdział, który był widocznie zrobiony "byle, żeby było". Do kwestii merytorycznych się nieodniosę, ale nie było najgorzej ;)

Napisane w swoim luźnym stylu ale czy ja wiem czy opisane tam postacie to świry?

Historia bez cenzury to kanał na YouTube, który zdecydowanie powinni znać wszyscy - i to zwłaszcza ci, którzy uważają, że historia jest nudna jak flaki z olejem (albo i gorzej). Chłopaki przedstawiają historię w taki sposób, że nie sposób się nudzić - prostym językiem, bez wkuwania dat i z humorem. Zwłaszcza z humorem, który dodaje omawianym bohaterom/wydarzeniom blasku. Jednakże nie zawsze wszystkie istotne informacje da radę zmieścić w 20-minutowej formie. Więc co? Więc książka.

A konkretnie szósta już książka napisana przez Wojtka Drewniaka (prowadzącego kanał HBC),jednakże w tym przypadku kolejność nie ma najmniejszego znaczenia. Świry u władzy, które zamówiłam na Taniej Książce, opowiadają biografię ośmiu - jak łatwo się domyślić - świrów, tudzież psychopatów, morderców, zbrodniarzy wojennych, komunistów/nazistów, itp.

O kim mowa? O Czyngis-Chanie, Władzie Palowniku, Iwanie IV Groźnym, Ludwiku XIV, Józefie Stalinie, Adolfie Hitlerze, Che Guevarze, Mao Zedongu. Znacie? No pewnie, że znacie, ostatecznie ta ósemka ludzi w znaczącym stopniu przyczyniła się do wielu zmian (minimum w kwestii ilości ludzi) na całym świecie. Dzięki Historii bez cenzury 6. Świry u władzy wreszcie macie szansę ich lepiej poznać i to z ciekawostkami, które zdecydowanie zapadną wam w pamięć.

Serio! Nie spodziewałam się, że tyle czasu zajmie mi ta książka, a już sam jej wygląd robi wrażenie, gdyż to cegła prawie 500-stronnicowa. Na każdego bohatera przypada od 50-70 stron biograficznych treści z kontekstem kulturalnym, historycznym i społecznym. Co ważne, autor nie ocenia/nie piętnuje bohaterów, starając się przedstawić ich historie bez większego subiektywizmu - czyli jak normalnych ludzi, którzy okazali się nienormalni. Czy mu się to udaje? Jak najbardziej, czego jestem przykładem, gdyż w którymś momencie nawet uznałam, że hej, to nie są takie wielkie świry, jak sądziłam (ale to tylko wrażenie - spokojnie, to są świry).

Największą "robotę" robi tutaj styl Wojtka. Lekki, żartobliwy, pełen porównań. Dzięki jego charyzmie w Historię bez cenzury zarówno w wersji filmowej, jak i książkowej wchodzi się od pierwszych jego słów. Bez zbędnego patosu, bez zbędnego wchodzenia w nieistotne szczegóły opowiada historię tak, jakbyśmy wszyscy siedzieli z nim przy wspólnym stole. Nie wierzycie? To przeczytajcie fragment:

"Jako że władza NSDAP była totalna, to i pokusy z nią związane były ogromne. Nazistowskie szychy bardzo chętnie korzystały z różnych możliwości polepszenia sobie jakości życia. Sam Adolf bardzo lubił przepych i luksus. Co prawda twierdził, że wyłącznie z uwagi na to, że takie otoczenie wyraźnie uwypukla jego prostolinijność i taką „swojskość”, która miała mu dodawać autentyczności, ale podejrzewam, że zwyczajnie lubił żyć w dobrych warunkach, bo kto nie lubi. W przypisywanie filozofii i do wygodnego życia nie bawił się szef lotnictwa Herman Göring, który w swojej willi miał nie tylko imponującą kolekcję dzieł sztuki (która znacząco się powiększyła w czasie wojny…),lecz też gigantyczną makietę kolejową, podgrzewany basen, kręgielnię i jedną z pierwszych na świecie zmywarkę do naczyń! Z kolei Józek Goebbels z racji wykonywanej roboty uwielbiał otaczać się różnego rodzaju celebrytami – aktorkami, producentami, pisarzami. Muzycy zaś stanowili lwią część imprezowej ekipy Rudolfa Hessa. A Heinrich Himmler? Z kim on się bujał? Jak na szefa SS przystało, nie za bardzo miał ochotę waflować się z kimś bez rodowodu, toteż otaczał się rasowo przefiltrowanymi SS-manami z przedwojennej arystokracji, którzy uważali go za swojego idola."

Co jak co, ale uważam, że takie książki - taki sposób edukacji - trzeba szerzyć i polecać. Niech jak najwięcej ludzi skorzysta z pracy Wojtka Drewniaka i całej ekipy HBC. Wierzę zresztą, że tak się dzieje, ponieważ wszystkie ich odcinki na YT osiągają ponad milionowe wyświetlenia, a same książki znajdują się w bestsellerach Taniej Książki. Jeżeli jeszcze z jakiegoś powodu nie kliknęliście w link przenoszący Was do zakupów... nie wahajcie się ani sekundy dłużej! Polecam!

2047

Szósta części "Historii bez cenzury", jednej z moich ulubionych serii. Jak dla mnie tom "Świry u władzy" nie okazał się aż tak dobry jak poprzednie części. Uwielbiam poczucie humoru autora i sposób w jaki opowiada o historii, czyli przystępny i ciekawy, ale o Hitlerze, Stalinie, Ludwiku XIV, Iwanie Groźnym napisano już chyba wszystko, więc odrobinę zawiało mi nudą. Natomiast podobały mi się rozdziały, które dotyczyły postaci nie aż tak popularnych jak wymienieni powyżej, czyli o Czyngis-Chanie, Władzie Palowniku, który był inspiracją dla Brama Stokera, gdy tworzył "Draculę", czy Che Guevarze (są osoby, które noszą koszulki z jego podobizną, a odpowiadał on za śmierć wielu tysięcy ludzi).
Oczywiście warto sięgnąć po "Historię bez cenzury" zarówno po "Świrów u władzy", jak i wcześniejsze tomy. Mój ulubiony to ten o Średniowieczu.

Kilka razy się uśmiechnąłem a i parę razy śmiechłem pod nosem, więc autor wciąż to ma ;) czyta się lekko mimo, że książka jest merytoryczna i przekazuje sporo wiedzy, która, co ważne, zostaje w głowie (a to nie takie oczywiste). 8/10

Książka napisana w tak przystępny sposób, że chce się ją czytać. Śmiałam się na głos z niektórych tesktow. Sięgnę po więcej. Uwielbiam oczywiście kanał pana Wojtka :)

• Historyczne

Wojciech Drewniak Świry u władzy Zobacz więcej