I straszno, i śmieszno - PRL

Okładka książki I straszno, i śmieszno - PRL Wojciech Drewniak
Okładka książki I straszno, i śmieszno - PRL
Wojciech Drewniak Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Historia bez cenzury (tom 5) historia
historia
Historia bez cenzury (tom 5)
Znak Horyzont
2020-10-14
2020-10-14

No, gdyby tak uczono mnie historii w szkole to o wiele więcej bym z niej wyniosła! Wojciech Drewniak przedstawia ją bowiem tak, że czytelnik wie co sie działo i kiedy bez wkuwania dat. Podobało mi sie to, że autor choć ma o wiele większą wiedzę na jakis temat to trzymał się raz obranej ścieżki. Wszak jeśli kogos jakieś zagadnienie zainteresuje bardziej, to sam może pokopać w internecie lub bibliotece. Na pewno sięgnę po inne książki z tej serii.

Bardzo ciekawy pomysł na opowiadanie historii. Chyba właśnie dlatego czyta się szybko i z uśmiechem na twarzy. Z uśmiechem pomimo że opisywane czasy nie były zbyt wesołe.

Można zarzucić Panu Drewniakowi wiele:prosty czasami, nawet ordynanry język, mało akademicki charakter twórczości. Dla mnie jednakże są to zalety dla których polubiłam się z autorem. Dzięki prostemu językowi wręcz potocznemu czyta się szybko i przyjemnie. Historia przedstawiona w książce jest przyjemna w odbiorze. Zgodzę się z opinią, że taka historia w szkole byłaby dużo przyjemniejsza niż ta serwowana w podręcznikach. Dla mnie Historia Bez Cenzury jest jak najbardziej na tak.

Wow .. jestem pod wrazeniem. Czyta sie ekspresowo. Bardzo interesujacy sposob przedstawienia historii :) PRL byl szalony :)

Wojtek Drewniak znowu w formie! Uwielbiam styl tej książki, która bezbłędnie łączy przyjemne z pożytecznym. Nareszcie wiem coś więcej o PRL-u, a humor w jaki jego historia została opleciona jest bezbłędny. Serdecznie polecam!

Bardzo ciekawa książka o rzeczywistości w PRL-u. Tematy były interesujące, np. mordercy w tamtym okresie, popkultura, codzienność.
A do tego napisana z humorem i ironią.

A do tego napisana z humorem i ironią.

Do tej części HBC podchodziłam z rezerwą, ponieważ PRL to zdecydowanie nie jest mój ulubiony okres historyczny... a tu proszę! Jak się ma dobrego nauczyciela, to absolutnie wszystko może być ciekawe i interesujące.

Drewniak robi taką robotę, że po każdym rozdziale miałam ochotę dać mu owację na stojąco. Kto by przypuszczał, że tyle się działo w PRL i to działo dobrego i złego! Z tej książki dowiedziałam się bardzo dużo, dzięki czemu ten zamglony obraz Polski stał się dla mnie prostszy i bardziej wytłumaczalny.

Czytać! Bardzo polecam!

Gdyby tak nauczyciele rozmawiali z uczniami o historii, matura z tego przedmiotu byłaby najpopularniejsza, wydziały historii byłyby oblegane a poziom wykształcenia i rozumienia rzeczywistości przez Polaków wzrósł by conajmniej dziesięciokrotnie.

Trochę gorsza książka niż wcześniejsze ale nadal dobra. Trochę nudził mnie rozdział o popkulturze szcególnie o muzyce, ale za to super były rozdziały o motoryzacji i seryjnych mordercach. Inne tyż były spoko. Polecam

Chętnie sięgam po książki o PRL-u, bo na te czasy przypada moje dzieciństwo i młodość, a do tych lat większość z nas chętnie wraca. Ze wszystkich dotychczas przeczytanych tę uważam za najlepszą, bo najobszerniejsza tematycznie, a satyryczne spojrzenie autora na te czasy bardzo mi się spodobało. Rozdział o sporcie bardzo mnie wciągnął– matko, jacy myśmy byli wtedy dumni z naszych sportowców! Jak im kibicowaliśmy! Bo i o inne rozrywki było wtedy trudno, i w innych dziedzinach ciężko się było Polakom wykazać w świecie ze względu na praktycznie zamknięte granice. Pamiętam nawet czasy, kiedy rzadko kto miał telewizor i transmisji sportowych słuchało się z uchem przy radio, gdzie reporter schrypniętym głosem, równie rozemocjowany jak słuchacze, opisywał każdy ruch piłkarzy czy bokserów (tak, tak, taki ze mnie dinozaur 😊). Wyścig Pokoju kiedyś nawet przejeżdżał pod moimi oknami i mogłam go obserwować z balkonu. Rozdział o motoryzacji też uważam za bardzo ciekawy.
Autor poprowadził swoją opowieść chwilami dalej niż do PRL-u, bo aż do roku 2018. Zabrakło mi tylko opisu stanu wojennego, posterunków wojskowych na ulicach, internowania, ogromnej akcji pomocy dla rodzin internowanych i otwartego już niemal ganiania się z ubecją po ulicach, żeby zgubić „ogon”, zabrakło opisu szerokiego wachlarza literatury i prasy z podziemnego obiegu w czasach, gdy każda matryca była numerowana i prowadzona w ewidencji, ale i tak uważam książkę za bardzo wartościową.
Nie znam filmików autora na yt, to mój pierwszy kontakt z jego twórczością i napewno nie ostatni. Polecam tym, którzy w PRL-u żyli dla przypomnienia sobie tych czasów, a młodym – dla wiedzy o tym niesamowitym masowym eksperymencie (socjalizm),jaki przeprowadzono na ludziach.