Trudne Problemy w Praktyce Psychiatrycznej

Wydawnictwo: Medyk
978-83-89745-18-7
zdrowie, medycyna

Nasza codzienna praktyka psychiatryczna jest pełna trudnych problemów a różne z nich moga być stawiane na pierwszym miejscu w zależnosci od miejsca, osrodka i kraju, w którym zatrudniony jest psychiatra. Trudne relacje, trudna diagnostyka, trudna terapia czy strukturalne kłopoty w systemie ochrony zdrowia psychicznego, oto najczęstsze dylematy, z którymi musi się zmierzyć i rozwiazywać praktyk psychiatra. W Polsce spogladamy na pacjenta i leczymy go, zgodnie z zaleceniami propagowanymi przez WHO, w oparciu o dowody naukowe (Evidence Base Medicine). Poszukiwanie standardów diagnostycznych i schematów postępowania terapeutycznego, opartych na kontrolowanych, poprawnych metodologicznie badaniach klinicznych ma w psychiatrii szczególna wagę. zwłaszcza w dyscyplinie, w której rzetelna wiedza empiryczna często splata się z przekonaniami wyniesionymi z tradycji, poruszajac się często na pograniczu biologii, psychologii, socjologii i filozofii potrzebujemy pewnego porzadku i wspólnego mianownika dla naszych działań. Wnioski wysuwane z pojedynczych, szczegółowo przeanalizowanych przypadków kazuistycznych tez moga prowadzić do wzbogacenia gamy naszych doswiadczeń.W prezentowanej publikacji prace przedstawia 67 autorów z 28 renomowanych centrów zagranicznych i osrodków polskich. Tym sposobem możemy uzyskać wglad w problemy i doswiadczenia kolegów, z którymi w Polsce zetknać się dotad było trudno.Spis tresci:Przedmowa1. Deficyty funkcji poznawczych u osób chorujacych psychicznie efekt choroby, czy leczeniaa 2. Ostatnie postępy w neurobiologii zaburzeń lękowych:: konsekwencje nowych terapii 3. Psychiatra jako obiekt manipulacji 4. Psychiatria dziecięca i młodzieżowa czy też młoda psychiatriaa 5. Grupy wsparcia dla rodziców dzieci z oparzeniami w Oddziale Oparzeń Dziecięcych Szpitala w Południowej Afryce 6. zespół nadpobudliwosci psychoruchowej (ADHD) u dzieci i u dorosłych 7. Wpływ wychowywania na nietypowe zachowania hiszpańskich nastolatków 8. Farmakoterapia w zaburzeniach lękowych 9. Połaczone leczenie agorafobii:: kliniczne zastosowania terapii z użyciem wirtualnej rzeczywistosci 10. Pacjenci ciężko chorzy psychicznie:: nowe podejscie do badań na obecnosć wirusa HIV 11. Choroba afektywna dwubiegunowa z szybka zmiana faz założenia diagnostyczne 12. Analiza zwiazku pomiędzy karmieniem piersia a depresja poporodowa 13. Wytyczne leczenia zaburzeń depresyjnych lekami przeciwdepresyjnymi II generacji 14. Poprawa przestrzegania leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Analiza aktualnej skutecznosci leczenia psychosocjalnego oraz wskazówki dla przyszłego rozwoju terapii 15. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny w leczeniu depresji jednobiegunowej:: systematyczna analiza klasycznych długoterminowych losowych badań z grupa kontrolna 16. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych u pacjentów z chorobami układu sercowo naczyniowego 17. Psychologiczne aspekty choroby niedokrwiennej serca 18. Wspólna płaszczyzna między religia a psychoza 19. Trudnosci w prowadzeniu farmakoterapii u chorych na schizofrenię 20. Hiperprolaktynemia u pacjentek leczonych amisulpridem 21. Przybieranie na wadze w schizofrenii wywołane przyjmowaniem leków przeciwpsychotycznych:: mechanizmy i leczenie 22. Dawkowanie neuroleptyków i zalecane dawki leków antyparkinsonowskich 23. Problemy dotyczace agranulocytozy w badaniach krwi w czasie stosowania klozapiny 24. Elektrowstrzasy zastosowanie we współczesnej terapii psychiatrycznej 25. Farmakoterapia otępień pierwotnie zwyrodnieniowych i naczyniopochodnych 26. Diagnozowanie i leczenie zespołu stresu pourazowego u kombatantów wojennych <,br&

satellite22 | 2013-08-04