Aleksander K. Smakosz
Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i rozdziałów książek, zarówno popularnonaukowych, jak i naukowych (www.gulosus.pl/artykuly/). Jest redaktorem naczelnym i wydawcą czasopisma "Pharmacopola" (www.pharmacopola.pl/pharmacopola-publikacja/),serii wydawniczej "Acta Uroborosa" (www.pharmacopola.pl/acta-uroborosa/) oraz czasopisma "ELIXIR" (www.pharmacopola.pl/elixir).
8 XII 2023 został wyróżniony w konkursie "Popularyzator nauki", organizowanym przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki.
Jego działalność wydawnicza i autorska została doceniona przez kapitułę konkursu „Młode Talenty” (organizator: Dolnośląski Klub Kapitału) (2024) i został nominowany do tytułowej nagrody „za wybitny sukces w działalności przedsiębiorczej”.
W swojej twórczości porusza tematy związane z fitoterapią, farmakognozją, historią farmacji i medycyny, historią przypraw i kulinariów.http://www.gulosus.pl
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Powiązane treści
Popularne cytaty autora
Współcześnie podział kompetencji lekarzy, farmaceutów i innych zawodów medycznych jest ściśle określony. Jednak aż do XIII w. ten podział wc...
Współcześnie podział kompetencji lekarzy, farmaceutów i innych zawodów medycznych jest ściśle określony. Jednak aż do XIII w. ten podział wcale nie był tak ostry. W 1241 r. Fryderyk II Hohenstauf — cesarz rzymski, książę Szwabii, król Jerozolimy i Sycylii — opublikował edykt (Magna Charta),regulujący ówczesny system medyczny (tzw. Konstytucje Sycylijskie). Dokument ten zakazywał dzielenia kompetencji zawodowych aptekarzom i lekarzom. Poza tym regulował ceny leków prostych (simplicium),koszty produkcji środków leczniczych, a także zarządzał organizację urzędników, którzy mieli oceniać jakość usług oferowanych w Officina sanitatis, oraz czy oferowane leki są odpowiedniej jakości. Edykt opisywał miejsce Apotheca, czyli magazyny do przechowywania gotowych leków. Farmaceuci wykonujący leki byli nazywani Confectionarii, a sprzedający je — Stationariii W związku z tym apteka, w znaczeniu miejsca do sprzedaży medykamentów, została nazwana Stationes. Obie grupy pracowników aptek musieli być licencjonowani przez Szkołę Medyczną w Salerno. Na końcu wygłaszali oni przysięgę, która mówiła, że będą oni wykonywać leki zgodne z Antydotarium Szkoły w Salerno. Podobnie, aby określać siebie „lekarzem” trzeba było ukończyć powyższą uczelnię. Apteki mogły być otwierane tylko w głównych miastach; w każdym z nich miało być dwóch „inspektorów aptekarskich”, którzy koordynowali ich pracę i wykonywanie niektórych leków, jak powidełek (Electuaria) i syropów (Syrupi). Jeżeli powyższe środki były wykonywane niezgodnie z zasadami sztuki, należało je konfiskować. Jeżeli władze wykryły, że „nadaptekarz” jest w zmowie z nierzetelnym pracownikiem apteki i pozwala na fałszowanie leków, był skazywany na śmierć. Celem praktyki lekarskiej miała być odtąd diagnoza, leczenie chorych i udzielanie pacjentom informacji na temat farmakoterapii i leczenia. Farmaceuci zaś, mieli wykonywać i sprzedawać leki.