historia
welesxxi

SPIS TREŚCI Wstęp Mity i ludzie Ukapirmas – bóg Pierwszy Boscy bliźniacy Brutenus i Witowut Patols – Perkun – Potrimps Bóstwa wegetacji i urodzaju Bóstwa żeńskie Kauki Pośrednicy w kontaktach z sacrum Sacerdos idolorum z żywota św. Wojciecha Tulisze i ligasze z układu dzierzgońskiego a bałtycki szamanizm Galindzka wieszczka Kriwe Gość – wysłannik bogów Wajdeloci,kirwait iwurszkait Valtin...

SPIS TREŚCI

Patols – Perkun – Potrimps
Bóstwa wegetacji i urodzaju
Bóstwa żeńskie
Kauki
Pośrednicy w kontaktach z sacrum
Sacerdos idolorum z żywota św. Wojciecha
Tulisze i ligasze z układu dzierzgońskiego a bałtycki szamanizm
Galindzka wieszczka
Kriwe
Gość – wysłannik bogów
Wajdeloci,kirwait iwurszkait
Valtin Supplit
Kult
Święte gaje, pola i jeziora w świecie Prusów
Baby kamienne – pruskie simulacra?
Zwierzęta w mitologii i religijności Prusów
O pogrzebach Estów
„O pogrzebach starych Prusaków”
Zachowane w folklorze
Kamienie ofiarne
Granice i znaki graniczne
Szubienice i „złe miejsca”
Słowniczek
Bibliografia

Prusowie, Karowie, Łotysze, Żmudzini i Litwini, czyli ludy bałtyckie - Bałtowie wywodzą się ze wspólnej grupy, której prakolebki jak dowodzą językoznawcy, poszukiwać należy na lesistych obszarach między górnym Dnieprem a Oką i Dźwiną. Od wczesnej epoki żelaza ludy te zdołały rozprzestrzenić się na obszarze południowego Bałtyku, gdzie przez kolejne stulecia współegzystowały na zachodzie z ludnością germańską, na północnym wschodzie z Ugrofinami, a od wschodu i południa ze Słowianami. Wzajemne kontakty niewątpliwie wpływały na adaptację pewnych wzorców zarówno przez Prusów i ogólnie Bałtów, znanych już w starożytności pod nazwą Estów. Wiele bowiem bałtyckich elementów mitologicznych oraz związanych ze sferą organizacji gospodarczo społecznej przejętych zostało przez ludy fińskie, z kolei u ludów bałtyckich ( w tym Prusów ) daje się dostrzec wpływy leksykalne ludów wschodniogermańskich i słowiańskich.

źródło opisu: Towarzystwo Naukowe Pruthenia 2017

źródło okładki: Towarzystwo Naukowe Pruthenia 2017