- tytuł oryginału
- Trois amis en quête de sagesse
- data wydania
- 10 maja 2017
- ISBN
- 9788380154193
- liczba stron
- 440
- słowa kluczowe
- filozofia
- język
- polski
- dodał
- Scythe Stoirm
Mnich, filozof i psychiatra. Od dawna marzyli o tym, by zrobić coś pożytecznego dla ludzi. Postanowili napisać książkę, w której udzielą odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie każdy człowiek: Jakie są moje najgłębsze aspiracje? Jak zmniejszyć ból istnienia? Jak żyć z innymi? Jak rozwijać swoją zdolność do szczęścia i altruizmu? Jak stać się bardziej wolnym?... Autorzy dzielą się wiedzą,...
Autorzy dzielą się wiedzą, własnymi doświadczeniami i udzielają cennych rad. Mimo że ich punkt widzenia niekiedy się różni, zawsze pozostają zgodni w najistotniejszych kwestiach.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/trzech-przyjac...(?)
źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/trzech-przyjac...»

Opinie czytelników (47)
Trzech francuskich mędrców, filozof, mnich buddyjski i psychiatra dyskutuje o sztuce dobrego życia. Rzecz jest nierówna i nieco powierzchowna, obok głębokich i poruszających rozważań i rad, sporo tam zwyczajnego lania wody. Dla mnie najważniejsze są wywody psychiatry, Christophe André, którego książki znam i cenię. To dobry wstęp do dalszych lektur współautorów książki.
W tej książce, trzech przyjaciół i mędrców, którzy spotkali się gdzieś na francuskim odludziu, dyskutuje o sztuce dobrego życia. Mamy tu Christophe André, psychiatrę i psychoterapeutę pracującego w Paryżu, który napisał kilka świetnych (wydanych u nas) książek o medytacji i psychologii. Jest też filozof, Alexandre Julien, który przeniósł się z rodziną do Seulu, aby na miejscu praktykować Zen. Trzeci z przyjaciół, Matthieu Ricard, porzucił karierę naukową dla odosobnienia w Himalajach, gdzie zajmuje się głównie medytacją.
Mamy tu ogólne wywody o sztuce mądrego i dobrego życia, podkreślające rolę samopoznania,...
Dysputa-rzeka... o życiu.
Ciekawa forma i treść. Trzech przyjaciół - mnich, filozof i psychiatra. Temat: życie... Tytuł książki sugeruje wprawdzie, że "mądrość", lecz tak naprawdę tematem głównym jest tutaj po prostu "życie". I według mnie to, jak odnaleźć w nim szczęście... Pachnie patosem, prawda? ;) ... Owszem, pachnie. I momentami nawet zalatuje, ale... nie jest tak źle. Całość ciekawi i wciąga, a trzy różne punkty widzenia są naprawdę interesujące. Może niewiele tu "odkrywczych prawd"... lecz czyta się to wszystko przyjemnie.
Czy któryś punkt widzenia jest najbardziej godny uwagi? Psychiatry, filozofa lub mnicha? Ciężko stwierdzić. Chyba najwięcej - według mnie - ciekawych rzeczy miał do powiedzenia psychiatra ;) A spektrum tematów - ze wspólnym mianownikiem - było zaiste szerokie. Własne wnętrze, emocje, znaczenie rozmów i wymiany myśli, wewnętrzny spokój, cierpienie, wierność (samemu sobie i innym), altruizm, prostota, sztuka przebaczania, wolność... Wszystko o czymś i coś...