Anatomia miłości - nowe spojrzenie

Okładka książki Anatomia miłości - nowe spojrzenie Helen Fisher
Okładka książki Anatomia miłości - nowe spojrzenie
Helen Fisher Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Anatomy of Love
Rebis
2017-01-31
2017-01-31
Jacek Środa, Adam Bukowski
antropologia badania naukowe empatia inteligencja emocjonalna kobieta a mężczyzna małżeństwo miłość poradnik poszukiwanie szczęścia psychologia relacje międzyludzkie uczucie

Miłość niejedne ma oblicze

Przypomina mi się taka scena, gdzie dwóch panów opowiada sobie film i jeden pyta drugiego ,,Panie, a momenty były?,, Ten odpowiada ,, No baaaa,,. I tak jest z tą książką moim zdaniem. Ciężko mi jest ocenić tą książkę, bo autorka naprawdę się napracowała co widać po samej bibliografii, której jest ok 130 stron i jest tam wiele ciekawych faktów, które mnie rozbawiły, jak to, że motylki masują się po brzuszkach podczas stosunku. Ale ja spodziewałem się czegoś innego i trochę mnie zmęczyła ta książka

Dużo przytoczonych badań naukowych, ciekawe informacje o sposobie życia ludzi z odległych zakątków świata, wciągająca.

Bardzo ciekawa, dobrze napisana, wiele wyjaśniająca ;)

Bardzo ciekawa, dobrze napisana, wiele wyjaśniająca ;)

Niezwykle wyczerpująca zagadnienie miłości pod wieloma postaciami książka.

Przytacza bardzo wiele badań naukowych i statystyk oraz posiada bardzo rozbudowany antropologiczny background.

Nie jest to jednak poradnik i nie dowiecie się z niej, jak wzbudzić w kimś miłość.

Niezwykle wyczerpująca zagadnienie miłości pod wieloma postaciami książka.

Poruszono wątki miłości, pożądania, zalotów, tak kiedyś jak i współcześnie. Nie brakuje odniesień do świata zwierząt. Podjęto próbę odpowiedzi jakie znaczenie ma współczesna technologia na zaloty oraz związek. Czym podyktowana jest trwałość związków oraz kiedy najczęściej dochodzi do rozwodów. Czy przyjaźń doprawiona seksem to współczesne odkrycie.
Kilka powszechnie krążących informacji na temat związków i seksu poddano w wątpliwość. Ciekawe tezy tyczące się leków antydepresyjnych.
Przystępnie napisana, ciekawie przedstawione argumenty, dość pokaźna bibliografia. Choć wiele informacji jest już dość powszechnych. Jak najbardziej do utrwalenia czy ciekawej dyskusji.
Nie tylko dla fanów biologii i psychologii natury ludzkiej, ale też dla szczęśliwie zakochanych oraz porzuconych.

Kilka powszechnie...

Słaba jak na pozycję naukową opierającą się na badaniach psychologicznych. Czy jest to nowe spojrzenie? Sprawa dyskusyjna, gdyż dla mnie nic, co w niej się znalazło, nowe nie było.
Nie dowiedziałam się zbyt wiele o tym, z racji czego na książkę się zdecydowałam- o dobieraniu się w pary. Oczekiwałam przytoczenia większej liczby analiz oraz bardziej rozbudowanych wniosków.

Prowadzenie badań nad uczuciami nie jest proste. Miliony skanów mózgu milionów osób. Wytrwałe analizy, czemu tak wyglądają w określonych sytuacjach, a czemu różnią się w innych. To wszystko zajmuje dużo czasu, ale
jest niesamowicie pasjonujące. Prawie tak, jak neurobiologia sama w sobie. Przynajmniej raz w życiu zadajemy sobie pytanie: czy ja naprawdę kocham? Potem lawinowo następują inne refleksje. Dlaczego akurat tę osobę? A może kocham ją mniej niż poprzednią? Czy jak mówię "kocham Cię" po 20. latach to nadal mówię prawdę? Takie książki jak "Anatomia miłości" wiele nam wyjaśniają w aspekcie biologicznego pojmowania naszych emocji, za co ogromny plus!

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

"Opowieść o dobieraniu się w pary, małżeństwie i skokach w bok" dumnie głosi okładka nowego, zaktualizowanego wydania Anatomii miłości, które został niedawno wydane nakładem wydawnictwa Rebis. Po dwudziestu latach profesor antropologii, Helen Fisher, zdecydowała się opisać swoje najnowsze badania i podzielić się kolejnymi spostrzeżeniami.

Naukowy charakter Anatomii miłości sprawia, iż obok pozycji nie da się przejść obojętnie. Książka śledzi historię życia rodzinnego i miłosnego człowieka, zaczynając od początku istnienia gatunku po współczesność. Helen Fisher punktowo omawia charakter emocjonalnej gry, jaką człowiek prowadzi już od najmłodszych lat życia, opisując ludzkie pragnienie miłości, zdradę, a nawet sztukę uwodzenia, którą z biegiem ewolucji wykształciły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jeśli mam być szczera, to czuję się nieco zawiedziona tą pozycją. Oczekiwałam raczej szczegółowych badań, konkretów popartych dowodami oraz wyczerpujących wniosków. Czytając Anatomię miłości miałam wrażenie, iż wszystko jest napisane pobieżnie, a tematy, które wymagają zagłębienia się w naturę człowieka, potraktowane są "po łebkach". Podobnie było z pierwszą częścią - również wszystko wydawało się być... niedopracowane. Nie wiem, czy to macierzysta redakcja autorki tak ogranicza rozdziały, aby nie były zbyt długie, czy też autorka w połowie rozdziału traci zapał do ich kontynuowania? Trudno stwierdzić, lecz razi to czytelnika i wywołuje zniechęcenie.

To, co zasługuje na uwagę, to ciekawe hipotezy, które wysnuwa autorka na temat podstawowych wzorców myślenia i zachowania - są szczegółowo opisane, co pokazuje, iż Helen Fisher bardziej angażuje się w przedstawienie swojego punktu widzenia. Interesującymi elementami książki są też testy na końcu publikacji – znajdziemy tam "Skalę miłości romantycznej Fisher", która odnosi się do stanu zakochania oraz "Inwentarz cech temperamentu Fisher", gdzie możemy zmierzyć stopień nasilenia poszczególnych cech naszego mózgu.

Droga autorko, mimo uczucia zawodu, z jakim ukończyłam czytać tę książkę, podzieliłaś się z czytelnikami jedną z najbardziej uniwersalnych prawd, jakie tylko istnieją: najlepszy samiec to ten, który przynosi samicy najwięcej pożywienia.

Naukowy charakter Anatomii miłości...

Badania nad człowiekiem są jednymi z większymi wyzwań dla naukowców. Zachowania, podziały, rywalizacja lub jej brak, określony strój, mimika, relacje w grupie i wiele innych rzeczy – wszystko to może być ukształtowane przez biologię lub kulturę. Odkrywanie źródeł tych elementów może być nie lada wyzwaniem. Jednym z ciągle tajemniczych i fascynujących obszarów ludzkiego życia jest wiązanie się w pary, ukryta owulacja (nietypowe dla zwierząt) i ciągła gotowość na seks. Wielu badaczy zgłębia te obszary porównując człowieka z innymi zwierzętami (szczególnie z małpami naczelnymi),odkryciami archeologicznymi, źródłami pisemnymi, kulturami pierwotnymi. Wszędzie tam ludzka miłość jest zagadnieniem nieco magicznym, nieprzewidywalnym, zapewniającym spokój i szczęście lub przechodzącym niczym tajfun.
„Anatomia miłości” Helen Fisher jest jedną z kultowych prac naukowych opisujących nasze życie seksualne od flirtu po zakończenie związku. Amerykańska badaczka dzieli się nie tylko swoimi badaniami oraz spostrzeżeniami. Umiejętnie korzysta z bogactwa literatury przybliżającej określone obszary ludzkiego oraz zwierzęcego życia, umiejętnie je scala i podsumowuje. W książce poruszyła takie tematy jak zaloty, dobór partnerów, zdrady, kryzysy w związkach, monogamia, poligamia, uwodzenie, zależności płci od sposobu myślenia, polityka seksualna, dyskryminacja kobiet, powrót do stanu pierwotnego. Każdy z tematów omawiany jest szeroko, obrazowo i pozwala na lepsze zrozumienie tematu. Wprawnie tłumaczy ludzkie zachowania zależące od biologii, DNA i wydzielanych przez organizm związków. Podkreśla także wpływ leków antydepresyjnych na poziom satysfakcji ze związku.
Wielkim plusem jest nie tylko śledzenie relacji między ludźmi od flirtu przez budowanie po rozpad związku, ale także śledzenie historii życia rodzinnego od początków istnienia gatunku po współczesność. Dostrzeżenie momentu zachwiania równowagi między płciami, chwilowego odciągnięcia kobiet od ciężkich prac i jednoczesnego pozbawienia ich władzy oraz współczesne trendy dążenia do pierwotnej równowagi. Wśród wielu niewiadomych nie zabraknie odwołania do badań nad naczelnymi oraz naszymi prehistorycznymi przodkami wiodącymi bardziej skomplikowane życie niż nam się może wydawać. Znajdziemy także analizę plusów ukrytej płodności u ludzi, w jaki sposób kobiety wykorzystywały swoją seksualność, kiedy i dlaczego straciły na znaczeniu.
Dzięki oposowi współczesnych kultur pierwotnych możemy przyjrzeć się znaczeniu zdrady jako sposobowi na przetrwanie gatunku, a nie pozbyciu się zasad moralnych. Helen Fisher dostrzega, że jest to jedno z popularniejszych zjawisk wśród ludzi bez względu na kulturę.
Nowością w obecnym wydaniu jest wykorzystanie obserwacji oraz badań przy pomocy Internetu. Helen Fisher opisuje stosunek osób korzystających z portali randkowych do seksu, stałych związków, poszerzania kręgu znajomych. Dostrzega wiele paradoksów, wśród których znajdziemy także dotyczący facebooka: każdy użytkownik chce być popularny, a jednocześnie chce zachować prywatność. Dzięki badaczce uzmysławiamy sobie, że upragniona prywatność to stosunkowo nowy wynalazek. W nowych środkach komunikowania nie dostrzega zagrożenia, ale szansę na kontynuowanie relacji tylko przy wykorzystaniu technologii. Autorke dostrzega, że potrzeba tworzenia wspólnot ciągle jest bardzo duża i przechodzi do innego wymiaru, innego poziomu relacji, gdzie już nie związki krwi są ważne, ale poczucie bliskości.
Książka jest obowiązkową lekturą takich kierunków studiów jak filozofia, socjologia, antropologia, filologia, pedagogika, psychologia, historia oraz wielu innych humanistycznych. Pomoże wprowadzić czytelnika w zagadnienia relacji międzyludzkich oraz rozmnażania.

Genialna!

Genialna!