Anatomia miłości - nowe spojrzenie

Tłumaczenie: Jacek Środa, Adam Bukowski
Wydawnictwo: Rebis
Anatomy of Love
Róża_Bzowa

NOWE, ZAKTUALIZOWANE WYDANIE ŚWIATOWEGO BESTSELLERA. Pierwsze wydanie "Anatomii miłości" ukazało się ponad dwadzieścia lat temu i szybko stało się nie tylko bestsellerem, ale i klasyczną książką dotyczącą seksualności człowieka. Fisher dalej jednak prowadziła swoje pionierskie badania nad pożądaniem, miłością romantyczną, przywiązaniem i zdradą, a ich owocem jest ta książka. "Anatomia...

NOWE, ZAKTUALIZOWANE WYDANIE ŚWIATOWEGO BESTSELLERA.

"Anatomia miłości – nowe spojrzenie", dzieło na wskroś nowoczesne i wybitne, pozwala prześledzić historię życia rodzinnego człowieka od początku istnienia gatunku po czasy współczesne. Znajdziemy tu omówienie „spojrzenia kopulacyjnego” i innych wrodzonych sztuczek w zakresie uwodzenia; najnowsze dane dotyczące powodów, dla których zakochujemy się w tej a nie innej osobie; nowe informacje na temat cudzołóstwa, uzależnienia od miłości, doboru płciowego i wyboru partnera; nowe hipotezy dotyczące zarówno wpływu chemii mózgu na osobowość i podejście do miłości romantycznej, jak współczesnych wzorów randkowania; historię wzlotu – i upadku – podwójnych standardów seksualnych; i wiele innych zagadnień skrupulatnie przestudiowanych przez autorkę. Relacjom z badań naukowych towarzyszą opowieści o prawdziwych kobietach, mężczyznach i władzy. Fisher nazwana została ostatnią optymistką w Ameryce – i optymistyczne jest przesłanie tej książki: mimo że świat wciąż się zmienia, człowiek nieustannie dąży do miłości.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1952

Miłość niejedne ma oblicze

Beatlesi śpiewali „All you need is love”, bałwanek Olaf z „Krainy lodu” twierdził, że miłość jest wtedy, gdy martwisz się o drugą osobę bardziej niż o siebie, Jan III Sobieski wysyłał niezwykle czułe listy do swojej ukochanej żony, Marysieńki, a Lizzy Bennet, bohaterka „Dumy i uprzedzenia” przyznaje się swojej siostrze Jane, że uczucie do pana Darcy'ego „przychodziło tak stopniowo, że sama nawet nie wiem, kiedy się zrodziło”1. Miłość – bo oczywiście o niej mowa - to temat-rzeka w literaturze, filmie, piosenkach, rzeźbach, obrazach, historii... Nasza kultura pełna jest odniesień do tego uczucia, o którym marzy większość ludzi na świecie. Ale czym ona faktycznie jest? Dlaczego zakochujemy się w tej, a nie innej osobie? Czy rzeczywiście możemy kochać tylko raz w życiu, kiedy na naszej drodze pojawi się ta „druga połowa”? Pytań jest wiele, a pozycji naukowych, analizujących miłość pojawiło się sporo, a na ich czele stoi, kultowa w Ameryce, jak i na świecie, „Anatomia miłości” Helen Fisher.

Książka amerykańskiej antropolożki to, jak czytamy na okładce, „opowieść o dobieraniu się w pary, małżeństwie i skokach w bok”. Helen Fisher dokładnie analizuje każdy etap miłości u ludzi, podając nie tylko biologiczne i historyczne uwarunkowania (porównywania do zachowań zwierząt lub naszych prehistorycznych przodków), ale też badania na dany temat czy zwyczaje kulturowe dalekich plemion, niekiedy nieznacznie różniące się od naszych wzorców postępowania. W ten sposób badaczka przedstawia zupełnie inny obraz miłości, korzystając z dziedziny, na której zna się najlepiej, czyli antropologii.

Właśnie, antropologia. Połączenie socjologii, nauk przyrodniczych i humanistycznych – tak w dużym uproszczeniu określiłabym tę naukę. „Anatomia miłości” jest wręcz podręcznikowym przykładem pozycji z tej dziedziny. Zawiera w sobie naprawdę dużo informacji o różnorodnym charakterze, zaczynając od historii starożytnej (jak kochali nasi prapraprapraprzodkowie), idąc przez współczesność, kończąc na świecie przyrody oraz badaniach na temat rozwodów oraz długości trwania małżeństw. Mogłabym powiedzieć jedno – czego ta pozycja w sobie nie zawiera? Konkretnego punktu zaczepienia. Czytałam „Anatomię...” początkowo z dużym zainteresowaniem – w końcu to kultowa pozycja o miłości – ale im moja lektura trwała dłużej, tym coraz bardziej odczuwałam znużenie oraz rozczarowanie. Znużenie, ponieważ schemat rozdziałów był wręcz identyczny: jak tylko poznawałam mechanizmy działania człowieka, np. że mężczyźni wypinają klatkę piersiową, kiedy podoba im się jakaś kobieta i chcą ją zainteresować swoją osobą, to chwilę potem czytałam sposoby wabienia samic przez zwierzęta. A między tymi opisami odnajdywałam dane statystyczne. Mnóstwo procentów i liczb. I tym samym przechodzę do uczucia rozczarowania „Anatomią miłości”.

Osobiście uważałam, że książka będzie podobna do naszej rodzimej „Sztuki kochania”, gdzie miłość zostaje pokazana bardziej... życiowo. I namacalnie. Helen Fisher tymczasem skupiła się na przedstawieniu miłości na szerszą skalę, przez co – w moim odczuciu – wyszedł worek bez dna. Przyznam się, że po „kultowej pozycji”, „dziele wybitnym i na wskroś nowoczesnym” oraz „światowym bestselerze” miałam ogromne oczekiwania, które okazał się zbyt wygórowane.

„Anatomia miłości” będzie idealną książką dla miłośników i studentów antropologii oraz badaczy związanych z tą nauką. Pozostali mogą czuć się trochę zagubieni w tej ogromnej treści, jednak podsumowałabym tę pozycję tym stwierdzeniem – nigdy nie rozszyfrujemy miłości, nawet przy pomocy wykresów, obserwacji świata zwierząt czy tradycji. I taką naukę chciałabym przekazać innym czytelnikom.

Anna Wolak

*J. Austen, „Duma i uprzedzenie”, Kraków 2009, s. 258.

Shino11 | 2017-07-21

Słaba jak na pozycję naukową opierającą się na badaniach psychologicznych. Czy jest to nowe spojrzenie? Sprawa dyskusyjna, gdyż dla mnie nic, co w niej się znalazło, nowe nie było.
Nie dowiedziałam się zbyt wiele o tym, z racji czego na książkę się zdecydowałam- o dobieraniu się w pary. Oczekiwałam przytoczenia większej liczby analiz oraz bardziej rozbudowanych wniosków.

AnnaSikorska | 2017-03-14

Badania nad człowiekiem są jednymi z większymi wyzwań dla naukowców. Zachowania, podziały, rywalizacja lub jej brak, określony strój, mimika, relacje w grupie i wiele innych rzeczy – wszystko to może być ukształtowane przez biologię lub kulturę. Odkrywanie źródeł tych elementów może być nie lada wyzwaniem. Jednym z ciągle tajemniczych i fascynujących obszarów ludzkiego życia jest wiązanie się w pary, ukryta owulacja (nietypowe dla zwierząt) i ciągła gotowość na seks. Wielu badaczy zgłębia te obszary porównując człowieka z innymi zwierzętami (szczególnie z małpami naczelnymi), odkryciami archeologicznymi, źródłami pisemnymi, kulturami pierwotnymi. Wszędzie tam ludzka miłość jest zagadnieniem nieco magicznym, nieprzewidywalnym, zapewniającym spokój i szczęście lub przechodzącym niczym tajfun.
„Anatomia miłości” Helen Fisher jest jedną z kultowych prac naukowych opisujących nasze życie seksualne od flirtu po zakończenie związku. Amerykańska badaczka dzieli się nie tylko swoimi...

Mecha_Kulturacja | 2017-03-26

"Opowieść o dobieraniu się w pary, małżeństwie i skokach w bok" dumnie głosi okładka nowego, zaktualizowanego wydania Anatomii miłości, które został niedawno wydane nakładem wydawnictwa Rebis. Po dwudziestu latach profesor antropologii, Helen Fisher, zdecydowała się opisać swoje najnowsze badania i podzielić się kolejnymi spostrzeżeniami.

Naukowy charakter Anatomii miłości sprawia, iż obok pozycji nie da się przejść obojętnie. Książka śledzi historię życia rodzinnego i miłosnego człowieka, zaczynając od początku istnienia gatunku po współczesność. Helen Fisher punktowo omawia charakter emocjonalnej gry, jaką człowiek prowadzi już od najmłodszych lat życia, opisując ludzkie pragnienie miłości, zdradę, a nawet sztukę uwodzenia, którą z biegiem ewolucji wykształciły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jeśli mam być szczera, to czuję się nieco zawiedziona tą pozycją. Oczekiwałam raczej szczegółowych badań, konkretów popartych dowodami oraz wyczerpujących wniosków. Czytając Anatomię...

Marta Zagrajek | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Prowadzenie badań nad uczuciami nie jest proste. Miliony skanów mózgu milionów osób. Wytrwałe analizy, czemu tak wyglądają w określonych sytuacjach, a czemu różnią się w innych. To wszystko zajmuje dużo czasu, ale
jest niesamowicie pasjonujące. Prawie tak, jak neurobiologia sama w sobie. Przynajmniej raz w życiu zadajemy sobie pytanie: czy ja naprawdę kocham? Potem lawinowo następują inne refleksje. Dlaczego akurat tę osobę? A może kocham ją mniej niż poprzednią? Czy jak mówię "kocham Cię" po 20. latach to nadal mówię prawdę? Takie książki jak "Anatomia miłości" wiele nam wyjaśniają w aspekcie biologicznego pojmowania naszych emocji, za co ogromny plus!

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Vincent | 2017-07-22

Poruszono wątki miłości, pożądania, zalotów, tak kiedyś jak i współcześnie. Nie brakuje odniesień do świata zwierząt. Podjęto próbę odpowiedzi jakie znaczenie ma współczesna technologia na zaloty oraz związek. Czym podyktowana jest trwałość związków oraz kiedy najczęściej dochodzi do rozwodów. Czy przyjaźń doprawiona seksem to współczesne odkrycie.
Kilka powszechnie krążących informacji na temat związków i seksu poddano w wątpliwość. Ciekawe tezy tyczące się leków antydepresyjnych.
Przystępnie napisana, ciekawie przedstawione argumenty, dość pokaźna bibliografia. Choć wiele informacji jest już dość powszechnych. Jak najbardziej do utrwalenia czy ciekawej dyskusji.
Nie tylko dla fanów biologii i psychologii natury ludzkiej, ale też dla szczęśliwie zakochanych oraz porzuconych.

bibliofilka | 2017-02-15
Przeczytana: 12 lipca 2017