Po ojcu

Czarna Owca
2017-05-24
2017-05-24
Robert Sudół
debiut literacki emocje literatura amerykańska manipulacja miłość do ojca miłość ojcowska nienawiść ojciec opowiadanie poszukiwanie własnej tożsamości relacje rodzinne rywalizacja syn uczucie zbiór opowiadań

Ojciec i syn pokrótce

Książek, w których głównym wątkiem są relacje między matką a córką jest mnóstwo. A, ile ostatnio wydano pozycji, gdzie relacja ojciec-syn jest kwestią najważniejszą? Dziś, chciałabym właśnie zaproponować książkę, a dokładniej zbiór opowiadań, w których głównymi bohaterami są właśnie ojcowie i synowie. "Po ojcu" jak już wspomniałam jest zbiorem opowiadań. Jest ich sto siedemnaście. Ich autorem jest Adam Ehrlich Sachs. Autor studiował nauki na Uniwersytecie Harvard. Współpracował z tamtejszym czasopismem satyrycznym "Harvard Lampoon. Utwory Adama Ehrlicha Sachsa ukazywały się m.in. na łamach "New Yorkera", "n+1" oraz magazynu "McSweeney,s" Zbiór "Po ojcu" to jego debiut książkowy/ Pisarz jest Amerykaninem. Ilość stu siedemnastu opowiadań mogłoby się czytelnikom wydawać, że jest to pozycja bardzo obszerna. Nic bardziej mylnego. Cała jej treść zamyka się w 238 stronach. Nawet ci, którzy nie przepadają za opowiadaniami mogliby znaleźć coś dla siebie. Najkrótszy utwór ma zaledwie kilka zdań. Przeczytanie tej książki zajmuje zaledwie jeden wieczór. Przeczytałam ją w ekspresowym tempie, nie tylko ze względu na jej długość, a dlatego, że niemal wszystkie opowiadania mnie bardzo zaciekawiły. NIektóre bawiły, a niektóre przerażały . Zależności między ojcami, a synami , z każdym opowiadaniem wyłaniały ich nowe oblicze. Czytelnicy znajdą w nich : bezinteresowną, obopólną miłość i oddanie, bezsilność, bunt, ignorancje, troskę, zarozumiałość , egoizm , a nawet walkę o dominacje. Wachlarz emocji, które łączą , jak również dzielą ojca i syna ma szerokie spektrum. Mnie najbardziej podobało się opowiadanie nr 56 "Odwrócona piramida". Nie chcę Wam spoilerować, więc napomknę tylko tyle, że współdziałanie oraz dawanie bezpieczeństwa dzieciom jest bardzo istotnym elementem wychowania. "Po ojcu" Adama Ehrlicha Sachsa podobała mnie się na tyle, by Wam polecić. I nawet , ci, którzy nie przepadają za formą opowiadań zapewnię dostrzegą zalety książki. Więc warto ich poszukać.

• O mężczyznach
  • Legimi do przeczytania
  • 2017
  • NwB
  • Opowiadania
  • Literatura amerykańska
  • Przeczytane w 2017

Dodaj cytat z książki Po ojcu