Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?

Okładka książki Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?
Dariusz Kaliński Wydawnictwo: Znak Seria: Ciekawostki historyczne.pl historia
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Ciekawostki historyczne.pl
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2017-04-26
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-26
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324041947
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Okupowana Polska w liczbach Martyna Grądzka-Rejak, Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kuzak, Sebastian Pawlina, Aleksandra Zaprutko-Janicka
Ocena 7,4
Okupowana Pols... Martyna Grądzka-Rej...
Okładka książki Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kowalczyk, Piotr Kroll, Michael Morys-Twarowski, Sebastian Pawlina, Maciej A. Pieńkowski, Paweł Stachnik
Ocena 6,5
Chwile przełom... Kamil Janicki, Dari...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
506 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
774
772

Na półkach:

Chociaż książka przypomina zbiór rozpaczliwych reportaży, to tak naprawdę diarystyczny zapis chronologicznego wejścia na okupowane przez Niemców tereny, Armii sowieckiej, która była witana przez ocalałych początkowo w euforii, ze łzami w oczach, kwiatami, jak wybawców, którzy zwrócili im wolność. Szybko jednak okaże się to obraz złudny. Jak to naprawdę wyglądało? Przyznam szczerze, że czytając tę książkę włos jeżył mi się na głowie. Robi wrażenie, pozostawia pewien niesmak, ale przede wszystkim szok, po którym ciężko się otrząsnąć.


Nadając tytuł książce „Czerwona zaraza”, autor nawiązał ściśle do treści wiersza Józefa Szczepańskiego z roku 1944, który to wyraża gniew i bunt spowodowany bezczynnością Armii Czerwonej, która z boku przyglądała się krwawej walce powstania warszawskiego. Wszystkie opisane zaś po kolei rozdziały utwierdzają w słuszności wyboru tytułu i jeszcze głębszej jego wymowie.
To pewne i zrozumiałe, że kiedy sowieci skutecznie cofali wojska niemieckie, ludność udręczona wojną, prześladowaniami, wszechobecnym złem, niewiadomą bytu witała swoich wybawców z radością i łzami w oczach. Początkowo, pierwsze oddziały sowieckie przyniosły ze sobą nadzieję na lepszą przyszłość i długo oczekiwaną, sponiewieraną swobodę. Jednak niedługo po tym, nadeszły oddziały, których zadaniem było rabowanie i iście agresywny bandytyzm, rozprzestrzeniający się jak najgorsze robactwo.


W książce nie brak dokumentarnych opisów naocznych świadków tamtych czasów. Zaczęło się od zuchwałych rabunków drogocennych przedmiotów, po bandytyzm, uliczne napady na ludzi, u których zauważono zegarek, biżuterię. Potem przyszła kolej na przemoc seksualną. Wieloletnia służba wojskowa żołnierzy, tłumienie w sobie potrzeb natury intymnej, hektolitrami wypijany alkohol, libacje, wywołała falę napaści na kobiety. Dla mnie to rozdział najbardziej szokujący, bulwersujący. Nie szczędzono nikogo. Od małoletnich dziewczynek, po kobiety w ciąży, mężatki, wdowy, panny, starsze kobiety, babcie. Tych, którzy stawali w ich w obronie z miejsca zabijano. Niepojęte dla mnie były możliwości mężczyzn o nieokiełznanej huci, gdzie gwałcono kobiety często na śmierć, bez jakiegokolwiek skrępowania, publicznie, po kilkudziesięciu naraz. Nie do opisania, wzburzone emocje wywoła we mnie scena, w której wysoki rangą oficer sowiecki zgwałcił trzyletnie dziecko. Tego rozdziału nie da się skomentować, on wywołuje w czytelniku wstrząs i konsternację, z której ciężko się otrząsnąć. Również wtedy, gdy czyta się o wracających do „wolnego” kraju uwolnionych z nazistowskich obozów więźniów, a szczególnie kobiet, których również nie ominięto. A kiedy czerwonoarmiści weszli na tereny niemieckie, nawet Niemki padły ofiarą licznych gwałtów.

Całość na:
http://nietypowerecenzje.blogspot.com/2017/05/czerwona-zaraza-jak-naprawde-wygladao.html

Chociaż książka przypomina zbiór rozpaczliwych reportaży, to tak naprawdę diarystyczny zapis chronologicznego wejścia na okupowane przez Niemców tereny, Armii sowieckiej, która była witana przez ocalałych początkowo w euforii, ze łzami w oczach, kwiatami, jak wybawców, którzy zwrócili im wolność. Szybko jednak okaże się to obraz złudny. Jak to naprawdę wyglądało? Przyznam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    603
  • Chcę przeczytać
    597
  • Posiadam
    177
  • Historia
    37
  • Teraz czytam
    21
  • 2019
    11
  • 2018
    11
  • Ulubione
    10
  • II wojna światowa
    10
  • Historyczne
    7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne