Okupowana Polska w liczbach

Okładka książki Okupowana Polska w liczbach Martyna Grądzka-Rejak, Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kuzak, Sebastian Pawlina, Aleksandra Zaprutko-Janicka
Okładka książki Okupowana Polska w liczbach
Martyna Grądzka-RejakKamil Janicki Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2022-03-23
2022-03-23
historia Polski XX wiek okupacja

Zbiorowa praca, która klarownie, na zasadzie leksykonu opisuje życie i walkę pod niemiecką i rosyjską (tak rosyjską) okupacją. Rozdziały opisują szerokie spektrum tego co się działo w okupowanej Rzeczypospolitej. Starają się ilustrować to danymi liczbowymi (przez lata urealnianymi) jak też fragmentami wspomnień. Jest to książka stanowiąca dobry wstęp do dalszego pogłębiania wiedzy lub częściej do szybkiego sprawdzenia, zweryfikowania naszej historii.
Powtarzam, ze ta i inne wydania książek historycznych "........... w liczbach" powinny być elementarzem dla hurra patriotów. Liczby jako że są bez emocji, najlepiej obrazują prawdę. A to jeden z przykładów w książki. Próba zdobycia podczas wybuchu Powstania Warszawskiego mostu Kierbedzia za pomocą 3 pistoletów i 40 granatów. Co zakończyło się hekatombą i śmiercią 37 powstańców. 3, 40, 37, liczby...

Bardzo dobrze się czyta. Krótkie treściwe rozdziały, bez zbędnego przynudzania.

Bardzo dobrze się czyta. Krótkie treściwe rozdziały, bez zbędnego przynudzania.

2045

Dosyć wstrząsająca książka dotycząca okupacji niemieckiej i radzieckiej napisana przez kilku autorów, których książki bardzo cenię np. Dariusza Kalińskiego autora znakomitej "Czerwonej zarazy", czy Kamila Janickiego, którego biografia Wawelu mnie zachwyciła.
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały i w każdym autorzy próbowali za pomocą liczb przedstawić różne aspekty życia Polaków w czasie okupacji. Praktycznie w każdym zakresie nie są to precyzyjne dane, bo nawet współczesne badania nie potrafią stwierdzić ilu dokładnie Polaków zginęło podczas wojny.
Najciekawsze w tej książce były rozdziały dotyczące życia codziennego, czyli np. tego ile wynosiła pensja, jak kształtowały się ceny, jak zaopatrzone były sklepy i co właściwie można było kupić za zarobione pieniądze, co wyświetlano w kinach, jak działały teatry, jak wyglądało szkolnictwo. Żywność kartkowano, a za owe kartki można było dostarczyć organizmowi dziennie 400-600 kcal, co odpowiadało 25% codziennego zapotrzebowana dla osoby lekko pracującej, więc Polacy przymierali głodem, a w związku z tym kwitł nielegalny handel. Podczas lektury tej książki zastanawiałam się wielokrotnie jak wielu z tych ludzi wbrew wszystkiemu przeżyło jednak okupację. Na porządku dziennym mieli: bombardowania, grabieże, przesiedlenia, pacyfikacje całych wsi, więzienia, łapanki, publiczne egzekucje, wywózki na roboty przymusowe (nie wiedziałam, że na początku starano się werbować ochotników, ale z powodu braku zainteresowania zastosowano inne metody),wywózki na Sybir, rzeź wołyńską, głód, drożyznę, brak transportu (trzeba było mieć specjalne pozwolenie, aby móc podróżować pociągiem),obozy koncentracyjne, a mimo to przetrwali.
Mało się mówi i pisze o przymusowej germanizacji polskich dzieci. Autorzy tej książki szacują, że Niemcy porwali 200 000 polskich dzieci w celu germanizacji. Do 1947 roku powróciło tylko blisko 30 000 nieletnich ofiar, czyli w przybliżeniu 15% wszystkich których porwano.
Kolejny mało eksponowany temat to liczba donosicieli i konfidentów. Szacuje się ją na ok. 5% społeczeństwa, a Niemcy hojnie nagradzali swoich informatorów. Ludzi świadomie współpracujących z okupantem karano śmiercią. Szacuje się, że podczas okupacji wykonano ok. 2500 wyroków śmierci na agentach i konfidentach, wielu jednak nie udało się zidentyfikować.
Warto sięgnąć po tę książkę. Ja znalazłam tu sporo nowych i zaskakujących rzeczy, choćby o germanizacji polskich dzieci, czy o granatowej policji. Polecam.

8,5, nieznany świat

8,5, nieznany świat

Okupowana Polska w liczbach podobnie jak Przedwojenna Polska w liczbach jest opracowaniem zbiorowym. Tym razem swoje piętno odcisnęli w niej autorzy tacy jak: Martyna Grądzka- Rejak, Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kuzak, Sebastian Pawlina, Aleksandra Zaprutko-Janicka. Książka została wydana nakładem Bellona.
Nie trzeba wielu słów by powiedzieć czym była druga wojna światowa. Z pewnością nie na nikogo kto nie wiedziałby jakie straty mniej więcej poniosła Polska w wyniku niemal sześciu lat okupacji. A jak ta hekatomba przekłada się dane statystyczne? O tym właśnie opowiada Okupowana Polska w liczbach. Z niej możemy dowiedzieć się więcej m.in. o: bilansie wojny obronnej z 1939 roku, niemieckich i sowieckich rabunkach i grabieżach, destrukcji polskiej kultury, pacyfikacji polskiej wsi, robotach przymusowych, wywózkach na Sybir, rzezi wołyńskiej, aspektach życia codziennego (w tym o głodzie, zarobkach i cenach, warunkach życia),zagładzie oraz polskim podziemiu, stratach ludzkich i materialnych. W książce znalazł się też rozdział opowiadający o współpracy z okupantem.
Okupowana Polska w liczbach przez wzgląd tematykę jaka porusza nie jest ani łatwą ani przyjemną lekturą. Obraz jaki wyłania się z niniejszej lektury, może przytłoczyć. Nie można natomiast odmówić tej lekturze porządnego przygotowania. Świadczy o tym bogata bibliografia. Tak na marginesie, przy okazji zapoznawania się z treścią książki znalazłam się niej pozycje książkowe historyków, których miałam szansę poznać.
Poza tym oprócz bogatej bibliografii za jej walor należy uznać liczne ciekawostki, o których do tej pory zapewne niewielu miało możliwość usłyszeć. Plusem książki są też krótkie rozdziały, w których znalazło się samo meritum tematu jaki był omawiany.
Książka dobitnie uświadamia jak wielki koszt poniosła Polska i Polacy ,,goszcząc’’ u sobie nieprzyjaciół. Jestem nią zachwycona i cieszę się, że miałam szansę zapoznać się z jej treścią. Moim zdaniem to książka warta uwagi.

Nie trzeba wielu słów by powiedzieć czym była druga wojna...

Bardzo dobra praca przybliżająca historię Polski podczas II wojny światowej, podobie jak poprzednia o II RP bardzo przystępnie i rzeczowo napisana, sporo ciekawostek, bogata baibliografia. Wartopo nią sięgnąć.

• Półka 1
  • Niesamowite książki