Gorączka latynoamerykańska

Okładka książki Gorączka latynoamerykańska
Artur Domosławski Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
616 str. 10 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2017-03-29
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
616
Czas czytania
10 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380321489
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot-Sprysak, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
539 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
287
86

Na półkach: , , ,

Niezwykle bogata w informacje książka poświęcona kluczowym wydarzeniom społeczno-politycznym w Ameryce Łacińskiej całej drugiej połowy XX wieku. Wiedza Domosławskiego pochodzi z naprawdę rozlicznych źródeł - lektur, podróży, obserwacji, dziesiątek (setek?) rozmów z uczestnikami rozmaitych wydarzeń. To bogactwo źródeł nadaje tej książce cechy kalejdoskopu. W niektórych rozdziałach przeważają subiektywne obserwacje Domosławskiego jako człowieka z zewnątrz, widzącego sprawy niewidoczne dla samych Latynosów; niektóre są klasycznymi reportażami; inne z kolei są po prostu zapisami monologów naocznych świadków; jeszcze inne mają formę miniatur starających się uchwycić znaczenie pojęć i zjawisk niezbędnych dla zrozumienia specyfiki latynoskich doświadczeń - jak choćby terminu “desaparecidos” (“znikniętych”), bez którego trudno pojąć naturę przemocy tamtejszych wojskowych dyktatur. Ta różnorodność stylów, sposobów podawania faktów sprawia, że nie ma tu nigdy miejsca na nudę, naprawdę.

Domosławski robi co może, aby nie dać się sformatować ani na modłę prawicową, ani lewicową. To wrażenie uczciwości, czepiania się detali i subtelności pojawia się już w pierwszych rozdziałach, poświęconych Kubie. Castro jest tu dawnym oswobodzicielem, umarłą nadzieją, a jednocześnie dzisiejszym szaleńcem, cierpiącym na przerost ego i nieznoszącym sprzeciwu komendantem upadłego państwa, obrażonym na tych Kubańczyków, którzy podają w wątpliwość realną wartość rewolucyjnych osiągnięć. W obrazie Kuby mnie uderza tutaj coś, co być może nie do końca zgadza się z intencjami autora - tragizm tej wyspy i tej rewolucji, która w pewnym momencie musiała przejąć wzory Chruszczowa i Breżniewa, bo jako autonomiczna rewolucja kubańska znacznie wcześniej zostałaby zmiażdżona przez amerykańskie imperium. Po Kubie przychodzi pora na opis wojskowej dyktatury w Brazylii - kraju bez pamięci o swoim terrorze - i osobę Heldera Camary, słynnego biskupa najuboższych z ubogich, teologa wyzwolenia, który zawsze konsekwentnie odrzucał przemoc w walce o socjalizm, a jednocześnie wierzył, że powodowane przez kapitalizm skrajne ubóstwo jest nie do pogodzenia z Ewangelią. Sporą część książki zajmuje dawne i obecne Chile. I tu znowu Domosławski dowodzi swojej uczciwości i zdystansowanej przenikliwości pisząc i o rządach Allende i o puczu Pinocheta jak o mitach, które być może na zawsze będą rozdzielać Chilijczyków na dwa wrogie obozy i w pewnym sensie uzupełnią ciągle istniejące tam dramatyczne podziały klasowe - te same, z którymi nie poradził sobie Allende i które potem odtworzył i pogłębił Pinochet, przy okazji zamieniając swój naród w ludzi o wiecznie smutnych twarzach. Kiedy mowa o Argentynie, bardzo porusza opowieść o organizacji babć - matek osób “znikniętych” po 1976 roku - szukających swoich wnuków poprzez prywatne śledztwa i bank DNA założony po upadku junty. O “nocy ołówków”, czyli przeprowadzonej przez argentyńską dyktaturę akcji wyłapywania licealistów (!) zaangażowanych wcześniej w protesty w sprawie ulg na bilety autobusowe (!!!) prawie nie da się czytać z uwagi na kaźń, jaką przeszły te prawie dzieci zanim je też “zniknięto.” Jest tu też znakomity rozdział o łamaniu najbardziej elementarnych praw człowieka, do jakiego posunęły się w Ameryce Łacińskiej kolejne administracje Stanów Zjednoczonych w ramach ogłoszonej jeszcze przez Harryego Trumana strategii “ograniczania” komunizmu. Jest opis eksperymentu neoliberalnego lat 90. i jego konsekwencji w Meksyku, Brazylii i Argentynie; są raporty z miejskich dżungli (wręcz w dosłownym znaczeniu!) Sao Paulo i Rio de Janeiro; w końcu pojawiają się absolutnie kluczowe dla tamtego rejonu postacie ostatnich kilkunastu lat - zapatystowski wicekomendant powstańczy Marcos i nieodżałowany prezydent Wenezueli Hugo Chavez.

Ta książka nie ma wad. Jest potężnym źródłem wiedzy o często lekceważonym w Polsce rejonie świata - wiedzy przekazanej bardzo uczciwie i w formie niezmiernie atrakcyjnej, choć mowa tu często o rzeczach przerażających i budzących odruch wściekłego buntu.

I jeszcze drobna uwaga - gdyby władze Stanów Zjednoczonych miały wypłacić obywatelom omawianych w książce krajów coś w rodzaju rekompensaty/reparacji za cały ogrom zbrodni, które tam inspirowały, wspierały lub współorganizowały, to szefowie instytucji tego państwa aż po prezydenta zostaliby w majtkach i pojedynczych, dziurawych skarpetach. Niestety, północnoamerykańskiego hegemona będzie się pewnie sądzić najwyżej w takich książkach jak ta.

Niezwykle bogata w informacje książka poświęcona kluczowym wydarzeniom społeczno-politycznym w Ameryce Łacińskiej całej drugiej połowy XX wieku. Wiedza Domosławskiego pochodzi z naprawdę rozlicznych źródeł - lektur, podróży, obserwacji, dziesiątek (setek?) rozmów z uczestnikami rozmaitych wydarzeń. To bogactwo źródeł nadaje tej książce cechy kalejdoskopu. W niektórych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    789
  • Przeczytane
    697
  • Posiadam
    220
  • Ulubione
    32
  • Teraz czytam
    28
  • Reportaż
    24
  • Literatura faktu
    14
  • 2018
    7
  • Reportaże
    6
  • Historia
    6

Cytaty

Więcej
Artur Domosławski Gorączka latynoamerykańska Zobacz więcej
Artur Domosławski Gorączka latynoamerykańska Zobacz więcej
Artur Domosławski Gorączka latynoamerykańska Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także