Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców

Wydawnictwo: Fronda, Zona Zero
fabrykanci, łódź
historia

Ziemia Obiecana– wszyscy znamy książkę Władysława Reymonta i genialny film Andrzeja Wajdy. Fikcja literacka i filmowa oparte były na twardych realiach. W samym centrum Imperium Rosyjskiego spełniał się hollywoodzki sen. Pierwsza w Polsce panorama łódzkich rodzin fabrykanckich. W książce odnajdziemy wszystkie nacje, wyznania i społeczności. Historie rodów oparte są na dokumentach i na...

Pierwsza w Polsce panorama łódzkich rodzin fabrykanckich. W książce odnajdziemy wszystkie nacje, wyznania i społeczności. Historie rodów oparte są na dokumentach i na relacjach potomków założycieli fabryk – nie tylko włókienniczych. Zakłady dawały właścicielom bogactwo, a rzeszom ludzi – pracę. Fabrykanci spadali czasem z bardzo wysokiego pułapu finansowego na samo dno. Czasami wynosili się z głębokiego dna na wyżyny społeczne i finansowe.

Jedne z największych fortun w Europie ,zapierające dech w piersiach wzloty i upadki, wielkie interesy i głośne bankructwa.

Poznańscy, Heinzlowie, Grohmanowie, Urbanowscy i Gehligowie – wielkie łódzkie dynastie.

Kto i na czym zbijał fortuny oraz co się stało ze znanymi łódzkimi rodzinami w czasie wojny i po jej zakończeniu?

Co dziś robią potomkowie bohaterów ?

Ilu z nich przeżyło wojenną zawieruchę, co się stało z pałacami, co ocalało z ich dziedzictwa?

Książkę uzupełniają unikatowe zdjęcia udostępnione przez Muzeum Historyczne Miasta Łodzi.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl

jeke | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

,,Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy" to historia dziesięciu rodów, które dorobiły się w Łodzi fortun. Jak pisze Marcin Jakub Szymański ,,książka to upomnienie się o pamięć dla ojców miasta, bez których Łódź nigdy by nie powstała."

Marcin Jakub Szymański-historyk, doktor nauk humanistycznych pracujący w Katedrze Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Dziale Historii Muzeum Miasta Łodzi. Autor prac z zakresu historii społeczno-gospodarczej i regionalnej, w tym jedynej monografii dziejów łódzkiego piwowarstwa.
Błażej Torański-absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziennikarz i publicysta, który obecnie pisze dla tygodnika ,,Do Rzeczy" oraz na portalu sdp.pl, w ,,Forum Dziennikarzy".

Łódź to miasto wyjątkowe, gdzie zbiegły się drogi różnych rodzin, interesów i wyznań. Z malutkiego miasta w 1800 roku, gdzie stała jedna karczma, młyn, kościół i drewniane zabudowania, a jedyny handel odbywał się na jarmarkach, dzięki napływowi...

Muminka | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 września 2017

Marcin Jakub Szymański, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego i Błażej Torański w przystępny, a jednocześnie akademicki sposób przybliżyli losy głównych łódzkich potentatów z czasów rozkwitu Łodzi fabrykanckiej.
Tom zaopatrzony jest w ryciny, reprodukcje fotografii i widokówek, faksymile dokumentów, co ułatwia wyobrażenie sobie Łodzi przełomu XiX i XX wieku.
Znaczna część opisywanych tu kupców czy przemysłowców do Łodzi trafiła napływowo, za chlebem, wykorzystując koniunkturę gospodarczą i specyficzne warunki. Dlatego stałą się ona tyglem, ośrodkiem, w którym współdziałali Niemcy, żydzi, Rosjanie.
Na wstępie nieoceniony jest rys historyczny, prowadzący nas od oświeceniowych ideałów S. Staszica, księcia Druckiego-Lubeckiego i początków osadnictwa. Rozkwit miasta nastąpił jednak dopiero po 1866 r, gdy staraniami Karola Scheiblera uruchomiono kolej na trasie Koluszki Łódź Fabryczna. W ogóle zasługi większości tych fabrykantów na polu oświaty, dobroczynności, poprawy warunków bytowych...

Wielebny | 2017-09-29

Książka stanowi świetny wstęp do historii miasta Łodzi. Autor opisuje losy dziesięciu łódzkich rodów fabrykanckich (Niemców, Żydów i Polaków). Tego jak dochodzili do fortuny, jak ją tracili lub jeszcze bardziej pomnażali w kolejnych pokoleniach. Książka nie nudzi, ponieważ jest pisania luźnym językiem, w którym niekiedy są wplecione nawet dialogi. Natomiast zamieszczone co kilka stron zdjęcia oraz rysunki pozwalają nam ujrzeć Łódź w okresie jej największej prosperity.
Tak jak napisałem na początku, warto sięgnąć po tę pozycję, jeśli nie miało się nigdy wcześniej styczności z historią Łodzi (a ta jest naprawdę ciekawa i nie dotyczy wyłącznie XIX w.). Osoby, które już nieco ją znają, też nie będą się nudzić. Liczę, że podobnych publikacji o tym mieście pojawi się więcej na rynku.

DO_DZIEŁA | 2017-01-06
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich przemysłowców to wydana w listopadzie minionego roku książka, którą trudno zakwalifikować do konketnego gatunku literackiego. Biorąc pod uwagę zarówno treść, jak i formę, najbardziej trafnym określeniem byłby chyba zbiór opowiadań historycznych, ale na rynku wydawniczym mówi się o książce popularno – naukowej. Niech będzie. Najważniejsze jest to, że czytelnik otrzymuje wyjątkową książkę, której autorzy kreślą panoramę łódzkiej elity XIX i pierwszej połowy XX wieku (jej kres stanowi II wojna światowa) operując nie sprawozdawczym, acz literackim językiem, w dodatku zaczerpniętym z opisywanej epoki. Opowiadają historie w dużej mierze już znane, jednak w formie nadającej im nieznane dotąd oblicze. (...)
Łódź XIX i pierwszej połowy XX wieku to fascynujący tygiel wyznań, interesów i rodzinnych koligacji. Na ślady potwierdzające to stwierdzenie czytelnik ma okazję natykać się właściwie bez przerwy. Z Fabrykantów można wyczytać propolskie idee...

hagap | 2017-03-12
Przeczytana: 10 marca 2017

Książka jest naprawdę rewelacyjna!
Tyle wiadomości podanych w tak przystępny sposób! Przeczytałam jednym tchem i w końcu wiem kto był kim, co zrobił, jakie zabytki pozostawił... To cenna pozycja, zwłaszcza dla mieszkańców Łodzi i okolic. Książka napisana jest przez dwóch autorów i o ile bardzo dobrze czytało mi się pierwszą część (na szczęście dłuższą), o tyle trudno mi było wgryźć się w część napisaną przez pana Torańskiego.

Iliana | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Książka nie jest typowym źródłem faktów historycznych, ale warto po nią sięgnąć i wtopić się w tamten świat, zupełnie inny od naszego pod względem gospodarczym, kulturowym i dziejowym. Nie bez znaczenia jest sposób narracji obrany przez autorów. Jak dla mnie ciekawy, intrygujący. W tej książce fakty podparte są pięknie wysnutą opowieścią, która tworzy rodzaj otoczki, by nie odstraszyć czytelnika surowością, czy wyważonym tonem. Przy tego typu książkach jest to niesamowicie ważne, jeśli nie najważniejsze.

Łódź to miejsce, które od wieków kojarzyło się z przemysłem włókienniczym. Nic dziwnego, bo od początku dziejów budowano tu wielkie fabryki, dorabiano się fortun, ale też przechodziło zwykłe ludzkie dramaty. Łódź w swojej historii ma zarówno wzloty, jak i upadki. Chyba jak każda miejscowość mniejsza czy większa. Najcięższym okresem były oczywiście wojny światowe, grabieże majątków przez okupantów, a tuż po zakończeniu drugiej wojny, przejmowanie dziedzictwa kulturowego i...

Legs | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Fajnie się coś takiego czyta żyjąc pomiędzy pomnikami pozostawionymi przez łódzkich fabrykantów p (pałace, fabryki, parki, szpitale itp). Chociaż książka napisana mocno tak sobie, jakos tak niezgrabnie. Ale z ciekawości dla tamtych ludzi i czasów przeczytałam dość szybko.

Magda | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Rewelacyjnie napisana książka. Polecam szczególnie dla osób, którzy interesują się historią w tym historią łódzkich fabrykantów.

Arnika99 | 2017-07-17
Przeczytana: 27 czerwca 2017