Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet

Okładka książki Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet
Sarah Helm Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
928 str. 15 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Ravensbrück: Life and Death in Hitler's Concentration Camp for Women
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2017-04-20
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-20
Liczba stron:
928
Czas czytania
15 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380971264
Tłumacz:
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Tagi:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka Piotr Chojnacki literatura faktu historia Ravensbrück obóz koncentracyjny
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
207
157

Na półkach:

Po lekturze książki Sarah Helm pt. „Kobiety z Ravensbrueck” chciałam początkowo napisać, że to nie jest lektura dla wszystkich. Za dużo w niej okrucieństwa, za dużo śmierci, za dużo zła. Ale zaraz potem zmieniłam zdanie i uznałam, że to powinna być lektura obowiązkowa dla wszystkich. Dlaczego? Dokładnie z tych samych powodów. Dlatego, że ukazane w niej wyrafinowane okrucieństwo, bezwzględne zło, jakie może wyrządzić jeden człowiek drugiemu, powinno być ku przestrodze zapamiętane, by nigdy więcej nie wydarzyło się nic podobnego.
Sarah Helm w swojej książce oddaje głos głównie kobietom. Do niektórych byłych więźniarek udało jej się dotrzeć i porozmawiać osobiście, wypowiedzi innych autorka przytacza ze źródeł pośrednich. Materiał jest obszerny. Mimo ciężaru gatunkowego pozycję czyta się dobrze, ponieważ jest napisana zrozumiałym językiem, dobrze schronologizowana i logicznie uporządkowana.
Helm ukazuje historię obozu od początku jego istnienia. Pokazuje, jak zmieniał się w zależności od celów stawianych przez Trzecią Rzeszę, dostosowywał, rozrastał. Dodatkowo komentarze dotyczące sytuacji Niemiec podczas wojny uważam za pomocne, gdyż dzięki nim czytelnik może zrozumieć przyczyny zachodzących zmian.
Helm przedstawia chronologiczny przebieg wydarzeń w Ravensbrueck, skupiając się głównie na grupach narodowościowych lub etnicznych, które w danych okresach pojawiały się w obozie, jak wówczas wyglądały w nim warunki, jakie zagrożenia się pojawiały, jak radziły sobie nowo przybyłe osoby do obozu. Ciekawa jest hierarchiczność struktury obozowej w odniesieniu nie tyle do samych strażników, co samych więźniarek, które formalnie były ustanawiane w roli kapo czy blokowych. Nieformalnie natomiast tworzyły się również grupy zwane „arystokracją obozową” lub „starą gwardią”.
Za najcenniejszy materiał publikacji Helm uważam wypowiedzi samych więźniarek, zwłaszcza gdy Helm decyduje się cytować je w obszerniejszych fragmentach. Dają one wówczas pełniejszy obraz wydarzeń. Zaraz po tym na drugim miejscu postawiłabym zdjęcia, które znajdują się w książce, przede wszystkim przedstawiające postaci lub twarze tak strażniczek, jak i samych więźniarek. Zwłaszcza ujęcia strażniczek, często uśmiechniętych, młodych dziewcząt, robią piorunujące wrażenie w zestawieniu z czynami, jakich władze obozowe dopuszczały się na więźniarkach. Fotografie doskonale wpisują się w sformułowanie, które ukuła Hannah Arendt o „banalności zła”. Zło nie ma swojej własnej twarzy. Zło może mieć twarz każdego z nas, miłej pani z piekarni czy sympatycznego listonosza.
Nie mogło zabraknąć również wątku „królików doświadczalnych”. Wiadomo, że eksperymentom paramedycznym były poddawane głównie Polki. Pojawia się także wątek szpiegowski. Tysiące więźniarek, które przeszły przez obóz, to przecież tysiące historii. Nie każde życie udało się uratować, ale wiele wspomnień pozostało.
Z literatury obozowej sporo już przeczytałam, a mimo to zaskoczeniem była dla mnie...
Całość recenzji tu: https://czytamduszkiem.blogspot.com/2021/11/sarah-helm-kobiety-z-ravensbrueck-z.html
Zapraszam.

Po lekturze książki Sarah Helm pt. „Kobiety z Ravensbrueck” chciałam początkowo napisać, że to nie jest lektura dla wszystkich. Za dużo w niej okrucieństwa, za dużo śmierci, za dużo zła. Ale zaraz potem zmieniłam zdanie i uznałam, że to powinna być lektura obowiązkowa dla wszystkich. Dlaczego? Dokładnie z tych samych powodów. Dlatego, że ukazane w niej wyrafinowane...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
164
36

Na półkach: , ,

Ksiazka, ktrej nie dalam rady przeczytac od deski do deski. Pozycja obowiazkowa dla kazdego, kto lubi taka tematyke. Jest na polce, wiec wroce do niej nie raz.

Ksiazka, ktrej nie dalam rady przeczytac od deski do deski. Pozycja obowiazkowa dla kazdego, kto lubi taka tematyke. Jest na polce, wiec wroce do niej nie raz.

Pokaż mimo to

1
avatar
903
351

Na półkach: ,

Książka dokument.900 stron zgromadzonych dokumentów na temat obozu koncentracyjnego dla kobiet na terenie Niemiec w Ravensbruck. Przeczytałam tą książkę z trzech powodów. Pierwszy: Całkiem niedawno czytałam powieść Ałbeny Grabowskiej Matki i córki, w której jedna z bohaterek w czasie wojny przebywała właśnie w tym obozie. Drugi powód jest taki, że tak jak na temat niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski wiadomo wiele, tak na temat Ravensbruck raczej szczątkowo. Trzeci powód to pojawianie się ostatnimi czasy wielu książek o obozowym życiu typu Tatuażysta z Auschwitz, gdzie nie wiadomo co jest prawdą, a co czystym wymysłem autora. Autorka poukładała wszystkie zdobyte dokumenty w chronologiczną całość. Od początków powstania obozów i pierwszych zesłanych do samego wyzwolenia. Ogrom tragedii, zbrodni, okrucieństwa opisany w tej książce jest przerażający...mnie po prostu brakuje słów, aby to opisać. Stosy zamordowanych, prochy spalonych, do tego zgwałcone powracające do domów kobiety...Powinniśmy czcić pamięć tych, którzy tam przebywali i nigdy, przenigdy nie dopuścić do sytuacji, w której taki czas miałby się powtórzyć. Trudno polecać, mimo to polecam dla chcących wiedzieć...

Książka dokument.900 stron zgromadzonych dokumentów na temat obozu koncentracyjnego dla kobiet na terenie Niemiec w Ravensbruck. Przeczytałam tą książkę z trzech powodów. Pierwszy: Całkiem niedawno czytałam powieść Ałbeny Grabowskiej Matki i córki, w której jedna z bohaterek w czasie wojny przebywała właśnie w tym obozie. Drugi powód jest taki, że tak jak na temat...

więcej Pokaż mimo to

19
Reklama
avatar
155
111

Na półkach:

https://zielony-pokoik.blogspot.com/2020/07/sarah-helm-kobiety-z-ravenbruck.html

https://zielony-pokoik.blogspot.com/2020/07/sarah-helm-kobiety-z-ravenbruck.html

Pokaż mimo to

0
avatar
10
9

Na półkach:

Ciężko się czyta, bo temat jest ciężki. Nie każdy lubi okrucieństwa, które nie są fikcją. Były popełniane realnie przez hitlerowców, w tym kobiety na usługach nazistowskich zbrodniarzy. Książka z kręgu moich zainteresowań (pisałem pracę magisterską analizującą historiografię hitlerowskich obozów obozów zagłady), dobrze udokumentowana. Solidna, angielska praca. Warto przeczytać!

Ciężko się czyta, bo temat jest ciężki. Nie każdy lubi okrucieństwa, które nie są fikcją. Były popełniane realnie przez hitlerowców, w tym kobiety na usługach nazistowskich zbrodniarzy. Książka z kręgu moich zainteresowań (pisałem pracę magisterską analizującą historiografię hitlerowskich obozów obozów zagłady), dobrze udokumentowana. Solidna, angielska praca. Warto...

Pokaż mimo to

4
avatar
1016
961

Na półkach: , ,

Ta książka to swoisty pomnik postawiony kobietom które były więźniarkami obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Sarah Helm w sposób niezwykle empatyczny ale równocześnie rzetelny i wnikliwy opowiada historię tego miejsca oraz więźniarek które żyły i umierały w tym obozie kobiecym przez cały okres II wojny światowej.

"Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet" to hołd złożony polskim "królikom" poddawanym makabrycznym eksperymentom medycznym, rosyjskim żołnierkom Armii Czerwonej, francuskim członkiniom ruchu oporu czy brytyjskim agentkom SOE.
To obozowa historia więźniarek znanych z imienia i nazwiska ale też tysięcy bezimiennych kobiet które trafiły do tego piekła na ziemi gdzie głód, wyczerpująca praca i planowa eksterminacja poprzez rozstrzelania, śmiertelne zastrzyki czy uśmiercanie w komorach gazowych była koszmarną codziennością.
Sarah Helm ze strzępków informacji (większość dokumentacji obozu została celowo zniszczona w ostatnich dniach wojny), nielicznych publikacji i wspomnień ostatnich żyjących więźniarek odtwarza historię obozu, jego załogi i dziesiątek tysięcy więzionych tam kobiet. Determinacja autorki aby ocalić od zapomnienia pamięć o tym miejscu zapomnianym przez ludzi i historię jest godna podziwu. Na mnie ogromne wrażenie wywarł jej obiektywizm i dążenie do prawdy. Pisze o heroicznych postawach więźniarek ale i o aktach podłości które w brutalnej walce o przetrwanie również miały miejsce w Ravensbrück.
Dużo miejsca poświęca oprawcom: komendantom, kapo czy lekarzom którzy codzinnie brali udział w powolnej i systematycznej eksterminacji więźniarek. Szacuje się że w obozie (i licznych jego podobozach) zginęło około 50 000 kobiet.

Ravensbrück jest również częścią mojej rodzinnej historii dlatego z taka zachłannością czytam publikacje które przybliżają mnie do poznania prawdy o tym miejscu. Mam nadzieję że duża popularność powieści których akcja rozgrywa się w obozach koncentracyjnych zachęci chociaż część ich czytelników do sięgnięcia po pozycje naukowe o tej tematyce. Jest wiele wybitnych opracowań, tych najnowszych ale i tych sprzed lat, które są rzetelnym źródłem wiedzy o obozach koncentracyjnych a ta książka jest jedną z najlepszych jaką czytałam. Polecam! To ponad 800 stron żywej historii.

Ta książka to swoisty pomnik postawiony kobietom które były więźniarkami obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Sarah Helm w sposób niezwykle empatyczny ale równocześnie rzetelny i wnikliwy opowiada historię tego miejsca oraz więźniarek które żyły i umierały w tym obozie kobiecym przez cały okres II wojny światowej.

"Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim...

więcej Pokaż mimo to

98
avatar
1372
44

Na półkach: , ,

Bardzo fachowo i rzetelnie napisana książka. Ciężka bardzo, nie mniej jednak warto przeczytać. Na pewno obowiązkowa lektura dla wszystkich przyszłych autorów, którym po głowie chodzi stworzenie " literackiego potworka" w stylu " Tatuażysta z Auschwitz". Może wtedy zastanowią się czy warto ubierać obozy koncentracyjne w kolorowe suknie fikcji literackiej. Gorąco polecam wszystkim, którzy próbują zrozumieć ludobójstwo.

Bardzo fachowo i rzetelnie napisana książka. Ciężka bardzo, nie mniej jednak warto przeczytać. Na pewno obowiązkowa lektura dla wszystkich przyszłych autorów, którym po głowie chodzi stworzenie " literackiego potworka" w stylu " Tatuażysta z Auschwitz". Może wtedy zastanowią się czy warto ubierać obozy koncentracyjne w kolorowe suknie fikcji literackiej. Gorąco polecam...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
1984
107

Na półkach: , , , , , , ,

Książka, która zdecydowanie wpisuje się w moją obecną filozofię - mniej ważna ilość, ważniejsza jakość. Właśnie w ten sposób trafiłam na niesamowitą cegłę (prawie 1000 stron) autorstwa Sary Helm, która w rzetelny sposób starała się opisać historię mało znanego obozu koncentracyjnego, który jako jedyny przeznaczony był jedynie dla kobiet. W niezwykle skrupulatny sposób opisała fazy rozwoju Ravensburck i jego największe zbrodnie. Sięga po źródła historyczne oraz relacje więźniarek. Dzięki tytanicznej pracy oraz sprawnemu stylowi, który dodaje historii barw, a jednocześnie jest pełen szacunku do ofar, tworzy książkę historyczną, którą czyta się tak dobrze jak najbardziej wciągającą powieść i która pozostawia z refleksją na temat człowieczeństwa.Wstrząsająca i lekko feministyczna lektura, która ukaże Wam, że nie tylko Żydzi ginęli w czasie II wojny światowej, a człowiek jest w stanie przetrwać ogromnie wiele.

Książka, która zdecydowanie wpisuje się w moją obecną filozofię - mniej ważna ilość, ważniejsza jakość. Właśnie w ten sposób trafiłam na niesamowitą cegłę (prawie 1000 stron) autorstwa Sary Helm, która w rzetelny sposób starała się opisać historię mało znanego obozu koncentracyjnego, który jako jedyny przeznaczony był jedynie dla kobiet. W niezwykle skrupulatny sposób...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
147
50

Na półkach:

Obszerna pozycja - mimo trudnego i dramatycznego tematu czyta się ją bardzo dobrze, dużo nazwisk, zdarzeń, wiele faktów o których nie miałam pojecia

Obszerna pozycja - mimo trudnego i dramatycznego tematu czyta się ją bardzo dobrze, dużo nazwisk, zdarzeń, wiele faktów o których nie miałam pojecia

Pokaż mimo to

7
avatar
1022
576

Na półkach:

Chylę czoła przed pracą autorki, zgromadzonymi materiałami i determinacją, by zająć się niezbyt popularnym dziś tematem. Lektura porażająca i tak być powinno. Okazuje się, że mimo mnóstwa przeczytanych książek o II wojnie światowej i okrucieństwie hitleryzmu, wciąż czegoś nowego mogę się dowiedzieć. To kompendium wiedzy o kobiecym obozie zagłady zmusza kolejny raz do refleksji o człowieczeństwie i pamięci, którą winni jesteśmy zamordowanym.

Chylę czoła przed pracą autorki, zgromadzonymi materiałami i determinacją, by zająć się niezbyt popularnym dziś tematem. Lektura porażająca i tak być powinno. Okazuje się, że mimo mnóstwa przeczytanych książek o II wojnie światowej i okrucieństwie hitleryzmu, wciąż czegoś nowego mogę się dowiedzieć. To kompendium wiedzy o kobiecym obozie zagłady zmusza kolejny raz do...

więcej Pokaż mimo to

16

Cytaty

Więcej
Sarah Helm Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
Zimna wojna | 2022-05-18
Tajna kopalnia uranu w Kletnie
W latach 1949–52 w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie Sowieci – rękami Polaków – wydobywali surowiec do budowy własnej bomby...
awatar
Maria Procner
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-17
Belgijska Wyprawa Antarktyczna
W sierpniu 1897 roku Adrien de Gerlache i Roald Amundsen na pokładzie statku Belgica ruszyli na kraniec Ziemi – pokryty lodem...
awatar
Julian Sancton
Czytaj więcej
Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
awatar
Paweł Czarnecki
Czytaj więcej
zgłoś błąd