Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii.

Wielkie namiętności i sekrety dnia codziennego z historią Polski w tle! Zapraszamy do fascynującej lektury o życiu uczuciowym Jagiellonów. Poznaj historię miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, odkryj, jakie intymne sekrety skrywał Władysław Warneńczyk i dowiedz się, kto w rodzie uchodził za rozpustnika. Sięgnij po najnowszą pozycję Iwony Kienzler autorki bestsellerowych biografii...

Sięgnij po najnowszą pozycję Iwony Kienzler autorki bestsellerowych biografii historycznych, a przekonasz się, że życie miłosne Jagiellonów kryje wiele niespodzianek i tajemnic.

źródło opisu: https://bonito.pl/k-1009604-jagiellonowie-milosne-...(?)

źródło okładki: https://bonito.pl/k-1009604-jagiellonowie-milosne-...»

jatymyoni | 2019-04-10
Przeczytana: kwiecień 2019

Takie książki historyczne lubię, napisane lekko, barwnie i dowcipnie. Wraz z autorką zaglądamy do alkowy Jagiellonów i poznajemy ich życie uczuciowe. Głównymi bohaterkami są żony, kochanki, a także matki królów. Dowiadujemy się jak były kojarzone małżeństwa kolejnych królów, a także jakie były losy tych małżeństw. Autorka nie zapomina też o kochankach. Książka jest skarbnicą ciekawostek z życia codziennego Jagiellonów. Dowiedziałam się, że Jagielle przypisuje się powiedzenie: „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.” Autorka opiera się na dostępnych źródłach z tamtych lat i na kronikach Długosza. Jednak nie przyjmuje je bezkrytycznie, ale stara się je analizować. Powołuje się też na Pawła Jasienicę. Dokładnie oddziela fakty od przypuszczeń i własnych interpretacji.
Z przyjemnością wysłuchałam jej w interpretacji Joanny Gajór. Jest to chyba najlepszy sposób zdobywania wiedzy, przez zabawę.
Gorąco polecam!!!

Dominik | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

Książka napisana lekko, z dozą dowcipu. Autorka przytacza liczne zapiski kronikarskie, głównie autorstwa Jana Długosza, ale nie pozostaje wobec nich obojętna - stara się je analizować i prezentować mechanizmy, zgodnie z którymi kojarzono przyszłe królewskie i książęce pary. Wciąż przy tym pamiętam, że jest to interpretacja Pani Kienzler.

W tej opowieści królowie, ich towarzyszki, sojusznicy i oponenci przedstawieni są bez podręcznikowego patosu jako ludzie z pragnieniami, kierowani żądzą posiadania władzy, czasami cieszący się z nieszczęścia innych czy cierpiący na nieuleczalne wówczas choroby.

liaguszka | 2018-05-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2018

Świetna książka. Napisana językiem, jaki lubię, bez naukowych naleciałości. Dla mnie nie ma nic gorszego, jak wyliczanka dat i bogoojczyźniane zadęcie. Tutaj tego nie ma. Mam nadzieję, że inne książki tej autorki mnie także nie zawiodą.

Sandra Jasona | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała opowieść o Jagiellonach, oparta jednak nie na polityce, ale na mariażach, miłostkach i zdradach tego potężnego rodu. Mamy żony Władysława Jagiełły, niejasne skłonności Warneńczyka, matkę królów - Elżbietę Rakuszankę, rozpustników Olbrachta, św. Kazimierza, miłość Zygmunta Starego i niechlubne życie Zygmunta Augusta. Wszystko okraszone wiadomościami o obyczajach, dworach i sytuacji społecznej tamtych czasów.
Polecam wszystkim, mnie książka urzekła, napisana obiektywnie, nie pomijająca niczego. Kilka rzeczy się dowiedziałam, kilka przypomniałam, nie ukrywam autorka ma to co lubię najbardziej w książkach historycznych - umiejętność prowadzenia tak narracji, że chcemy więcej.

Kianne | 2017-10-08

Odkąd pamiętam zawsze uwielbiałam opowieści o królach, zamkach, dawnych zwyczajach i codziennym życiu w minionych epokach. Na moich półkach można znaleźć wiele królewskich biografii, począwszy od życiorysu Kleopatry, poprzez historie dotyczące dynastii Tudorów, rodziny Borgiów, czy współczesnej angielskiej rodziny królewskiej. Ale co z Polską? Przecież my również możemy pochwalić się bogatą historią związaną z panującymi na polskich ziemiach władcami. Do tej pory życiorysy polskich królów, w znacznie okrojonej formie, znałam jedynie z lekcji historii w szkole i w dużej mierze, skupiały się jednak na informacjach o prowadzonej przez władców polityce i ich podbojach. Na szczęście w moje ręce trafiła książka Iwony Kienzlar 'Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii' i dzięki niej mogłam poznać więcej szczegółów z życia prywatnego królów.

Książka zawiera mnóstwo ciekawostek dotyczących kolejnych Jagiellonów zasiadających na tronie Polski. Począwszy od ich codziennych rytuałów,...

Maja | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Kiedy tylko zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, wiedziałam, że muszę się z nią zapoznać. Byłam ciekawa, co Iwona Kienzler będzie chciała mi opowiedzieć o życiu miłosnym członków dynastii. Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Trochę obawiałam się tego, że autorka będzie starała się za wszelką cenę mnie zaszokować. Jakie są moje wrażenia po lekturze?

Z racji faktu, że moja siostra jest historyczką, posiadam całkiem sporą wiedzę na temat polskich królów i dość trudno mnie w ich kwestii zagiąć. Muszę jednak przyznać, że autorce się udało, jeśli chodzi o Zygmunta Starego. Jakoś nie zakodowałam tego, że miał przed Boną jeszcze jedną żonę i to było dla mnie zaskoczenie. A Wy wiedzieliście o tym?

Większość podanych przez autorkę faktów było mi doskonale znanych. Albo słyszałam o nich w szkole, albo czytałam w innych książkach. Nie uważam jednak, że jest to wada tej publikacji. Wręcz przeciwnie. Autorka bardzo dokładnie omówiła życie miłosne Jagiellonów i co najważniejsze -...

basia | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Już dawno nie czytałam tak wciągającej książki historycznej. Choć wcześniej nie sięgałam po tego typu książki, to muszę przyznać, że ta jest porywająca i super ciekawa. Od dzisiaj jestem fanką Iwony Kienzler i jej nowej serii książek z nutą romansową. Znajdziecie tu wiele smaczków i rzeczy, które żaden historyk nie powie Wam na lekcjach historii. Gdyby historia była w szkołach uczona tak jak w tej książce to myslę, że mialaby tysiące fanów :)

Izolda_złotowłosa | 2018-12-06

Bardzo interesująca książka, pełna ciekawostek z alkowy królów Polski.
Dzięki tej książce łatwo zapamiętać, kto był po kim.
Bardzo gorąco polecam: to moje odkrycie - tej jesieni na pewno.

Dominik | 2018-10-09

dobra książka ukazująca prywatną stronę Jagiellonów. Można dowiedzięć się wielu ciekawostek, zwykle pomijanych w książkach historycznych. Interesujący temat, szybko i przyjemnie się czyta. Duży plus dla autorki

CUD-NATURY | 2018-08-08

Książka napisana przystępnym językiem, z której każdy czegoś się dowie.