Love Me Never

Tłumaczenie: Julia Wolin
Cykl: Lovely Vicious (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Love Me Never
9788324162062
ew_cia

Top 5 powieści młodzieżowej „Publishers Weekly” Początek serii dla fanek Pretty Little Liars „Odlotowa powieść! Błyskotliwa, mroczna, romantyczna. I kompletnie inna”. AMAZON Isis Blake nie była zakochana od trzech lat, dziewięciu tygodni i pięciu dni… A biorąc pod uwagę, jak się to skończyło ostatnio, zamierza ten stan utrzymać. Od tamtej pory schudła, zrobiła sobie we włosach fioletowe...

Top 5 powieści młodzieżowej „Publishers Weekly”

Początek serii dla fanek Pretty Little Liars

Isis Blake nie była zakochana od trzech lat, dziewięciu tygodni i pięciu dni… A biorąc pod uwagę, jak się to skończyło ostatnio, zamierza ten stan utrzymać. Od tamtej pory schudła, zrobiła sobie we włosach fioletowe pasemka i razem z mamą, która ucieka przed agresywnym partnerem, przeprowadziła się do jakieś dziury w Ohio. Wszystkie dziewczyny w nowej szkole chcą tylko jednego: Jacka Huntera, tajemniczego Lodowego Księcia liceum East Summit. Przystojny jak z reklamy Armaniego, tak inteligentny, że mógłby się dostać do Yale, i zimniejszy niż Arktyka, Jack nigdy się z nikim nie umawia. Jasne, widuje się go z pięknymi kobietami, ale na dziewczyny ze szkoły nie zwraca uwagi. Aż dostanie od Isis w twarz... Jack spotyka godnego siebie przeciwnika. Nagle wszystko staje się grą.

Cel: sprawić, żeby przeciwnik błagał o litość.

Plansza: liceum East Summit.

Nagroda: coś, czego żadne z nich się nie spodziewa…

„Ta powieść czyta się sama. Non stop coś się dzieje, tajemnica goni tajemnicę. Idealna dla tych, którzy kochają intrygi, skandale, romans i śmiech do łez”. „KIRKUS REVIEWS”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 1002

Licealny dramat, czyli nastolatki z amerykańskiego koszmaru

Moja pierwsza myśl po przeczytaniu powieści Sary Wolf brzmi: coś tutaj nie wyszło. Książka odniosła sukces na portalu Gooodreads, jednak niestety nie udało mi się odkryć jej potencjału. Schemat goni schemat, jest trochę irytująco, sztucznie i dziwnie. Lubię książki młodzieżowe i często po nie sięgam. „Love me Never” ma swoje plusy, ale zostają one zepchnięte na bok i nie przebijają się przez dłuższą listę minusów.

Isis Blake od ponad trzech lat w nikim się nie zakochała. Gdy przeprowadza się do nowego miasta, poznaje Jacka, który w szkole otrzymał przydomek Lodowy Książę nie bez powodu. Gdy Jack doprowadza do płaczu przyjaciółkę Isis, ta postanawia wpłynąć na chłopaka.

Po pierwsze, bohaterowie wykreowani są niczym kalka z wszystkich znanych mi książek młodzieżowych i filmów dla nastolatków. Miało być oryginalnie i buntowniczo – pyskata dziewczyna, która nikomu nie odpuszcza. Wolf stworzyła banalne postaci, zachowujące się w sposób nienaturalny, przejaskrawiony i wyolbrzymiony. Nie potrafię wskazać ani jednego bohatera, którego mogłabym polubić. Autorka postanowiła wepchnąć wszystkie wątki w jedną powieść – jest zimny, niemal okrutny, ale zarazem niesamowicie przystojny bohater męski, za którym gonią wszystkie dziewczyny, ale jego mroczna tajemnica i intrygująca przeszłość nie pozwalają mu się z nikim związać. Jest też ona – zraniona nastolatka z problemami, opiekująca się całym domem, ale znajdująca również czas na bycie wybitnie inteligentną uczennicą, w przerwach chodzącą na imprezy.

Styl jest niechlujny i niedopracowany. Autorka posługuje się potocznym językiem, wprowadzając również nienaturalne i długie dialogi, stylizowane na inteligentne, sarkastyczne pogawędki nastolatków. Główna bohaterka ma specyficzne poczucie humoru, które przyznam, na początku mi się podobało, ale Wolf w pewnym momencie przesadziła. W dodatku brzmiały bardzo sztucznie – spróbujcie przeczytać na głos jeden z dialogów, a przekonacie się sami. Tyle akcji w tak cienkiej książce! Nie można nadążyć za rozwojem wydarzeń. Bohaterka ekspresowo zadomowiła się w nowym miejscu i przez swoje specyficzne zachowanie od razu stała się popularna. Końcówka była tak banalna, jak w operze mydlanej.

Mam wrażenie, że Wolf chciała zrobić z Isis typowego nerda. Jednak nie jest to takie proste. Bardzo łatwo popaść w efekt przeciwny do zamierzonego i zamiast dowcipnego, ciekawego bohatera – stworzyć karykaturę postaci, gubiąc jej naturalność i autentyczność. Gdy przekroczy się tę granicę, postać już tylko irytuje, zachowując się nieracjonalnie, dziecinnie i po prostu dziwnie.

Autorka przedstawiła trudne tematy – przemocy, wykorzystywania seksualnego, oceniania przez pryzmat wyglądu. W powieści na tego rodzaju motywach można zbudować całą emocjonalność fabuły, skłonić czytelników do refleksji, wywołać łzy. Wolf niestety nie wykorzystała potencjału tkwiącego w „Love me Never”. Kilka wątków nie ma uzasadnienia, występują tylko po to, bo pasuje, aby bohaterka nie miała za dobrze w życiu, dodatkowo dorośli zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie, a historia poprowadzona jest bardzo chaotycznie.

Może „Love me Never” spodoba się młodszej młodzieży. Starszym czytelnikom nie polecam – ze względu na infantylnych bohaterów, schematyczną fabułę i niedopracowany styl. Trochę się zawiodłam, ale gatunek powieści młodzieżowej jest dosyć grząskim gruntem – często można trafić na książki, których historie coś nam przypominają – są to motywy zaczerpnięte właśnie z innych pozycji. „Love me Never” to przesyt wątków, które się powtarzają i niczym nie zaskakują. Ma być druga część, może będzie lepiej?

Gabriela Rutana

wjustys | 2019-09-11
Przeczytana: 09 września 2019

Seria książek intrygująca z przeszłością i licealnymi bohaterami, przyjemnie się czytało i czekało na wyjaśnienie.

Bohaterka z traumatycznymi problemami oraz czasami zabawnymi anegtotami, różniąca się od schematów głównych bohaterek przez co wyróżniała się.
On, zamknięty w sobie, lodowaty na bliskość innych.

Książki miały ciekawy przebieg akcji, oprócz pokazania miłości, nienawiści były też inne aspekty jak traumatyczne zdarzenia, katastrofy, choroby, upokorzenia.

Czy polecam... raczej tak, warto przeczytać

Dominique | 2019-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2019

Już dawno nie czytałam tak dobrego Young Adult. Fabułą przypomina Punk 57, liceum, love-hate, itp. Ale Love Me Never dużo lepsze, było tutaj wszystko, czego zabrakło w Punk 57. Żałuję, że dopiero teraz ją przeczytałam.

Dorota | 2019-05-27

Sięgając po ta książkę właściwie nie wiedziałam czego się spodziewać - opinie o niej są bardzo rozbieżne. Z początku ciężko mi było przebić się przez pierwsze strony, musiał przyzwyczaić się do specyficznej formy książki. Ogólnie książka mi się podobała i chętnie sięgnęłam po kolejne tomy.

Notka | 2019-05-13

kiedys

Katka8802 | 2019-04-16

REWELACJA SIĘGAM PO KOLEJNĄ CZĘŚĆ BO MI MAŁO :-)

Kasia Kit_katbooks | 2019-04-03

Czytało się przyjemnie. Podoba mi się historia, bohaterowie. chwilami nie wiedziałam czy mam ich lubić czy nienawidzić w końcu polubiłam. Dialogi zabawne, miło było się oderwać.

Wiktoria | 2019-03-24
Przeczytana: 22 lipca 2018

Bardzo przyjemna i lekka lektura z ciekawym i intrygującym zakończeniem. Czy jest to schematyczna książka o złym chłopcu? Tak. Czy mi to przeszkadza? W ogóle. Jak już pisałam w którejś recenzji, ja uwielbiam czytać takie książki, bo mimo schematu każda ma w sobie coś innego. Ta także. Ciekawym elementem jest tutaj zakończenie (którego rzecz jasna nie zdradzę). Miłosne rozterki Isis, amerykańska szkoła, oraz gorący romans to coś co uwielbia każda nastolatka. Więc warto oderwać się od rzeczywistości i poświęcić tej historii czas. Ma ona jednak malutki minus. Format tekstu ma kilka błędów, które nie przeszkadzają w czytaniu ale są zauważalne. Mimo to bardzo polecam każdemu znudzonemu czytelnikowi, który nie chce myśleć nad zagadkami jakie kryje książka, tylko rozerwać się z dobrze znaną fabułą.

Kamila Biegańska | 2019-02-03
Przeczytana: 01 listopada 2018

Isis jest typową zbuntowaną nastolatką, choć kiedyś taka nie była. Życie dało jej trochę popalić. Ma swoją tajemnicę,bolesną przeszłość od której chce się uwolnić. Razem z mamą,która też miała problemy przeprowadza się do jakiejś dziury w Ohio. Lecz demony z przeszłości powracają,nie dają o sobie zapomnieć. Tym bardziej,że ktoś w nowej szkole wie o niej więcej nic powinien.
Od ponad 3 lat nie była zakochana i chce się tego trzymać. Czy się uda? ----------------------------------------------
Jack szkolny przystojniak. Każda dziewczyna go pragnie, lecz coś z nim nie tak. Nie umawia się z żadną dziewczyną. Jest zimny jak lód. Też posiada swoje demony. Oboje z Isis się "nienawidzą" po tym jak Jack dostał od niej w twarz. I tu zaczyna się wojna, zaczynają ze sobą walczyć. Wylewają wszystkie swoje brudy aby tylko mieć nad sobą przewagę. Nie mają zahamowań. Do czasu...
Rodzi się między nimi jakieś uczucie, ale czy tak może być. Isis nie da za wygraną. Musi dowiedzieć się jaki sekret...

Daria | 2018-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2018

Nie wiem tak naprawdę co napisać o tej książce...
Jestem trochę rozczarowana i mam mieszane uczucia. Fabuła nie do końca mnie porywa, a wściekła wojna pomiędzy bohaterami po prostu mnie wkurza. Główna bohaterka jest pyskata i ma takie teksty, że nie wiedziałam czy mam się śmiać czy płakać. Jego punkt widzenia, był bardziej spokojny i mniej chaotyczny. Bardziej wolałam czytać z jego punktu widzenia, ale było go bardzo mało....
Dla mnie ogromnym plusem tej książki jest sama problematyka bohaterów. Przeszłość, która niszczy ich przyszłość. To chyba najlepsze określenie tej książki. Rozumiem, że poniekąd dlaczego Isis jest taka jaka jest. Życie ją zmieniło i dlatego tak się zachowuje. Kolejnym plusem jest brak scen lóżkowych napalonych nastolatków, co w niektórych podobnych pozycjach bardzo jest ich dużo.
W pewnych momentach książki byłam znudzona i miałam ochotę ją odłożyć, ale rzadko zdarza mi się odłożyć książkę i jej nie dokończyć. Mam nadzieję że druga część będzie lepsza, bo...

Monior | 2018-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2018

Fajna, lekka i zabawna książka. Idealna na jesienne popołudnie.