Love Me Never

Tłumaczenie: Julia Wolin
Cykl: Lovely Vicious (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Love Me Never
9788324162062
ew_cia

Top 5 powieści młodzieżowej „Publishers Weekly” Początek serii dla fanek Pretty Little Liars „Odlotowa powieść! Błyskotliwa, mroczna, romantyczna. I kompletnie inna”. AMAZON Isis Blake nie była zakochana od trzech lat, dziewięciu tygodni i pięciu dni… A biorąc pod uwagę, jak się to skończyło ostatnio, zamierza ten stan utrzymać. Od tamtej pory schudła, zrobiła sobie we włosach fioletowe...

Top 5 powieści młodzieżowej „Publishers Weekly”

Początek serii dla fanek Pretty Little Liars

Isis Blake nie była zakochana od trzech lat, dziewięciu tygodni i pięciu dni… A biorąc pod uwagę, jak się to skończyło ostatnio, zamierza ten stan utrzymać. Od tamtej pory schudła, zrobiła sobie we włosach fioletowe pasemka i razem z mamą, która ucieka przed agresywnym partnerem, przeprowadziła się do jakieś dziury w Ohio. Wszystkie dziewczyny w nowej szkole chcą tylko jednego: Jacka Huntera, tajemniczego Lodowego Księcia liceum East Summit. Przystojny jak z reklamy Armaniego, tak inteligentny, że mógłby się dostać do Yale, i zimniejszy niż Arktyka, Jack nigdy się z nikim nie umawia. Jasne, widuje się go z pięknymi kobietami, ale na dziewczyny ze szkoły nie zwraca uwagi. Aż dostanie od Isis w twarz... Jack spotyka godnego siebie przeciwnika. Nagle wszystko staje się grą.

Cel: sprawić, żeby przeciwnik błagał o litość.

Plansza: liceum East Summit.

Nagroda: coś, czego żadne z nich się nie spodziewa…

„Ta powieść czyta się sama. Non stop coś się dzieje, tajemnica goni tajemnicę. Idealna dla tych, którzy kochają intrygi, skandale, romans i śmiech do łez”. „KIRKUS REVIEWS”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 867

Licealny dramat, czyli nastolatki z amerykańskiego koszmaru

Moja pierwsza myśl po przeczytaniu powieści Sary Wolf brzmi: coś tutaj nie wyszło. Książka odniosła sukces na portalu Gooodreads, jednak niestety nie udało mi się odkryć jej potencjału. Schemat goni schemat, jest trochę irytująco, sztucznie i dziwnie. Lubię książki młodzieżowe i często po nie sięgam. „Love me Never” ma swoje plusy, ale zostają one zepchnięte na bok i nie przebijają się przez dłuższą listę minusów.

Isis Blake od ponad trzech lat w nikim się nie zakochała. Gdy przeprowadza się do nowego miasta, poznaje Jacka, który w szkole otrzymał przydomek Lodowy Książę nie bez powodu. Gdy Jack doprowadza do płaczu przyjaciółkę Isis, ta postanawia wpłynąć na chłopaka.

Po pierwsze, bohaterowie wykreowani są niczym kalka z wszystkich znanych mi książek młodzieżowych i filmów dla nastolatków. Miało być oryginalnie i buntowniczo – pyskata dziewczyna, która nikomu nie odpuszcza. Wolf stworzyła banalne postaci, zachowujące się w sposób nienaturalny, przejaskrawiony i wyolbrzymiony. Nie potrafię wskazać ani jednego bohatera, którego mogłabym polubić. Autorka postanowiła wepchnąć wszystkie wątki w jedną powieść – jest zimny, niemal okrutny, ale zarazem niesamowicie przystojny bohater męski, za którym gonią wszystkie dziewczyny, ale jego mroczna tajemnica i intrygująca przeszłość nie pozwalają mu się z nikim związać. Jest też ona – zraniona nastolatka z problemami, opiekująca się całym domem, ale znajdująca również czas na bycie wybitnie inteligentną uczennicą, w przerwach chodzącą na imprezy.

Styl jest niechlujny i niedopracowany. Autorka posługuje się potocznym językiem, wprowadzając również nienaturalne i długie dialogi, stylizowane na inteligentne, sarkastyczne pogawędki nastolatków. Główna bohaterka ma specyficzne poczucie humoru, które przyznam, na początku mi się podobało, ale Wolf w pewnym momencie przesadziła. W dodatku brzmiały bardzo sztucznie – spróbujcie przeczytać na głos jeden z dialogów, a przekonacie się sami. Tyle akcji w tak cienkiej książce! Nie można nadążyć za rozwojem wydarzeń. Bohaterka ekspresowo zadomowiła się w nowym miejscu i przez swoje specyficzne zachowanie od razu stała się popularna. Końcówka była tak banalna, jak w operze mydlanej.

Mam wrażenie, że Wolf chciała zrobić z Isis typowego nerda. Jednak nie jest to takie proste. Bardzo łatwo popaść w efekt przeciwny do zamierzonego i zamiast dowcipnego, ciekawego bohatera – stworzyć karykaturę postaci, gubiąc jej naturalność i autentyczność. Gdy przekroczy się tę granicę, postać już tylko irytuje, zachowując się nieracjonalnie, dziecinnie i po prostu dziwnie.

Autorka przedstawiła trudne tematy – przemocy, wykorzystywania seksualnego, oceniania przez pryzmat wyglądu. W powieści na tego rodzaju motywach można zbudować całą emocjonalność fabuły, skłonić czytelników do refleksji, wywołać łzy. Wolf niestety nie wykorzystała potencjału tkwiącego w „Love me Never”. Kilka wątków nie ma uzasadnienia, występują tylko po to, bo pasuje, aby bohaterka nie miała za dobrze w życiu, dodatkowo dorośli zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie, a historia poprowadzona jest bardzo chaotycznie.

Może „Love me Never” spodoba się młodszej młodzieży. Starszym czytelnikom nie polecam – ze względu na infantylnych bohaterów, schematyczną fabułę i niedopracowany styl. Trochę się zawiodłam, ale gatunek powieści młodzieżowej jest dosyć grząskim gruntem – często można trafić na książki, których historie coś nam przypominają – są to motywy zaczerpnięte właśnie z innych pozycji. „Love me Never” to przesyt wątków, które się powtarzają i niczym nie zaskakują. Ma być druga część, może będzie lepiej?

Gabriela Rutana

Mieszane uczucia to chyba najlepsze określenie na moje wrażenia podczas czytania tej książki. Chwilami ogarniało mnie radosne zaskoczenie, bo było zabawnie, dowcipnie, tajemniczo, a mnie albo skręcało ze śmiechu, albo ściskało za serce... Zdarzały mi się też jednak momenty silnej irytacji.

Zacznijmy może od bohaterki, która jest naprawdę wyjątkowa - rzadko można spotkać osobę tak wygadaną, pyskatą, wręcz wyszczekaną, zawziętą i bezczelną. Isis nie odpuszcza - nigdy i nikomu. Walczy do upadłego, przede wszystkim o innych. Potrafi się mścić. I mimo że niektóre jej słowa i zachowania wydawały mi się zbyt złośliwe, by móc ją polubić, to jednak przekonała mnie do siebie. Chyba po prostu tym, że pod swoją skorupą ma dobre serce. Tak samo jak Jack.

Zarówno Isis, jak i Jack chwilami niemiłosiernie mnie drażnili (właśnie stąd się wzięły moje mieszane odczucia), to tak naprawdę są oni mocnym punktem tej opowieści. Tak samo jak fabuła i to, co spotkało Isis i innych. Wzbudzało to we mnie...

Kasiek | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Książka niebanalna, nietuzinkowa, nieprzewidywalna. Dawno żadna książka nie wywołała we mnie tylu skrajnych emocji, żadna tak mnie nie zaskoczyła. Ta zaskakiwała na każdym kroku. Już sama postać głównej bohaterki jest wielką niespodzianką. Jej postawa, stosunek do przeżytych wcześniej dramatów, zachowanie i reakcje na bieżące wydarzenia są totalnie nie do przewidzenia. No i wywoływały różne uczucia. Raz jej zachowanie czy słowa mnie rozśmieszały, innym razem denerwowały, a jeszcze innym strasznie irytowały. Oczywiście należy wziąć pod uwagę jej wiek, przykre doświadczenia i burzę hormonów. Mimo jej wszystkich „wyskoków” nie sposób jej nie polubić. Podobnie jest z Jackiem. Mimo całej mrocznej otoczki wokół jego postaci i sposobu bycia, wzbudza sympatię i szacunek. Zwłaszcza jeśli chodzi o jego stosunek do Sophii, jak i oczywiście do Isis. Choć w tym przypadku bywało różnie.
Historia Isis i Jacka jest ciekawa, na przemian śmieszna i wzruszająca, a przede wszystkim zaskakująca....

Isis Blake to nastolatka z ogromnymi kompleksami,ale z pazurem,natomiast Jack Hunter to tajemniczy Lodowy Książę przystojny chłopak jak z reklamy Armaniego tak inteligentny,że mógłby dostać się do Yale.
Historia błyskotliwa,romantyczna także ze zwariowanymi dialogami,dobrą fabułą i zaskakującymi zwrotami akcji non stop coś się dzieje,tajemnica goni tajemnicę,a intryg mnóstwo.
Ta powieść rozśmieszyła mnie do łez,rozbawiła i zaciekawiła,kawał dobrej,zabawnej i fajnej lektury.

Natalia | 2017-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Wyobraźcie sobie, że poznajecie osobę, która mówi od rzeczy, jest gadułą, nawet niektóre ze swoich myśli nieświadomie wypowiada na głos. Jak zacznie konflikt, to nie popuści, aż nie wygra. Co pomyślicie? Polubicie ją czy będziecie uważać za nienormalną? A może głupią? Tu się myliście, Isis taka nie jest. A jaka? Mądra, zabawna, uparta, dobra. Jest, to jedna z najbarwniejszych postaci jakie przyszło mi poznać. Z początku mnie irytowała, bo wydawało mi się, że jest jej zbyt wiele w tej książce. Jednak z czasem podbiła moje serce swoim talentem do pakowania się w kłopoty i zjednywania sobie ludzi swoją bezinteresownością i dobrocią. Co do męskiej postaci, to jest nią, Jack, uosobienie piękna. Ma wiele wielbicielek, które odpycha. Wieje od niego chłód przez co nazywany jest Lodowym Księciem przez koleżanki z liceum East Summit. Bezczelny i arogancki, szczery do bólu i działający na Isis "jak płachta na byka". To bardzo tajemnicza postać (choć nie tylko on). Isis i Jack, to dwie różne...

WampirkaJustynka | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Ta książka to totalne nieporozumienie. Żałuję poświęconego na nią czasu i pieniędzy. Teraz chcę po prostu wyrzucić z pamięci to badziewie.

ilovehealer | 2018-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2018

Kiedy kupowałam książkę w księgarni miałam do niej mieszane uczucia ale opis mnie jakoś przekonał i ją kupiłam.Kiedy zaczęłam czytać książkę byłam przekonana ,że to typowa powieść dla młodzieży.Przystojny,oschły chłopak i dziewczyna z problemami typowy wzór książki dla młodych.Jednak byłam mile zaskoczona czytając dalej bo książką rozśmieszyła mnie tak bardzo,że czytając ją momentami nie mogłam przestać śmiać się.Fabuła na pierwszy rzut oka wydaje się prosta ale jednak kiedy zaczniemy czytać między wierszami dostrzegamy co autorka chce nam przekazać.W dzisiejszych czasach przemoc nie musi być fizyczna,żeby człowiekowi zrobić krzywdę.Najwięcej szkód wyrządzają słowa,które powodują że człowiek uśmiechnięty potrafi zamknąć się w sobie.Główną bohaterkę zmieniły słowa i czyny osoby,która pokochała i przez to z normalnej szczęśliwej nastolatki zmieniła się w zdystansowaną i niewyrażającą uczuć osobę.Kiedy przenosi się nowej szkoły ma nadzieję,że będzie mogła zapomnieć o swoim bagażu i...

Karolina Jędraszak | 2015-02-10

Bardzo lubię książki nieszablonowe. Ta taką zdecydowanie jest.
Isis jest postacią bliską memu sercu. Ironiczna gaduła z pozornym dystansem do siebie. Nie obchodzi jej to, że większość ludzi uważa ją za świruske jednak na słowo "brzydka" ma napady paniki. Czytając książkę i reakcję innych bohaterów sądzę, że dziewczyna nie jest brzydka. Choć nie jest może Milą Kunis to ma ładną twarz i ciało. Na skutek traumy pierwszej miłości jej samoocena ulega dezakceptacji. Po schudnięciu 39 kilogramów jej ciało pokrywają rozstępy, których ogromnie się wstydzi. W lustrze nadal spogląda na nią jej "wielorybie ja". Jest we własnym mniemaniu niegodna miłości czy seksualnego pociągu ze strony płci przeciwnej. Bardzo żal mi takich osób, ponieważ wyciąganie ich z tego stanu jest bardzo mozolne i czasochłonne.
Jack to nadwyraz inteligentny chłopak, który jest świadomy zła i okrucieństw świata. Pełen tajemnic, odkrywa przed nami swoje karty czy raczej wyrywa mu je Isis. Wyciągnięty ze swojej strefy...

Pistacia_Vera | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 maja 2017

wydawało się, że to będzie kolejna banalna historia dla nastolatków i poniekąd tak jest ale jest w niej coś jeszcze. to dramat, w którym młodych ludzi łączy tajemnica i nikt nie jest do końca taki jakiego udaje. główna bohaterka ma niewyparzony język i problemy w domu, główny bohater jest zagadką. epilog zaskakujący i dla mnie mógłby taki zostać ale to dopiero pierwszy tom więc ta historia będzie miała inne zakończenie.

Wow, po prostu wow. Książka pełna dobrego humoru, sarkazmu, nie ma czasu, aby się nudzić podczas czytania. Bardzo wciągająca, od razu sięgnęłam po drugą część, a potem po trzecią. Wyróżnia się od innych książek tym, że tutaj nie ma bajkowej miłości od pierwszego wejrzenia (dla mnie to wielki plus w książce, bo to czyni ją bardziej realną)
Książka genialnie ukazuje jak słowa potrafią mieć wielkie znaczenie, jak zapadają głęboko w pamięci i jak zmieniają bezpowrotnie nasze życie.
Wielką zaletą książki jest doskonałe zakończenie książki, które wywiera na czytelniku wielkie wrażenie. Jak przeczytałam ostatnie zdanie, pierwszą moją myślą było: "Autorka chyba sobie jakieś żarty robi, to nie może się tak skończyć". Szybko sprawdziłam, czy są kolejne części tej książki i trochę się uspokoiłam, są:) Właśnie takie książki, o tak niebanalnym zakończeniu zapamięta się na długo.

Sorrow | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: lipiec 2014

WTF?! Ale ja się pytam co ta książka, którą sięgnęłam z tzw "braku laku" ze mną zrobiła? Pozycja o nastolatkach, konkretnie o dziewczynie, która ma lat 17. Nie spodziewałam się wow, ba ja niczego się właściwie nie spodziewałam. Opis fajny, ale też bez szału. Natomiast po przeczytaniu szczękę z podłogi zbierałam, a w trakcie nie chciałam oderwać oczu od słów. Najgorsze, że przed rozpoczęciem, nie doczytałam, że ta pozycja składa się z trzech tomów, które szybciutko muszę pochłonąć. Książka jest absolutnym majstersztykiem. Non stop coś się dzieje, jest dużo dramatów, akcji, ledwo jedno się kończy, już kolejne zaczyna. I te tajemnice z przeszłości, aż się coś robi aby je poznać NATYCHMIAST. Czasem odczuwa się, że główna bohaterka ma tylko te naście lat, ale to nie przeszkadzało mi absolutnie w takim, a nie innym odbiorze książki. Dla mnie super.