Clovis Dardentor

Okładka książki Clovis Dardentor Juliusz Verne
Okładka książki Clovis Dardentor
Juliusz Verne Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a Cykl: Niezwykłe podróże (tom 28) Seria: Biblioteka Andrzeja fantasy, science fiction
Niezwykłe podróże (tom 28)
Biblioteka Andrzeja
Clovis Dardentor
Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a
2012-11-01
2012-11-01
Andrzej Zydorczak

Jest to pierwsze dzieło Juliusza Verne z jakim się spotkałem, bowiem nigdy wcześniej nie miałem styczności z jego powieściami. Do ścięgnięcia właśnie po tę książkę zmotywowała mnie seria biblioteki Andrzeja, którą uważam za jedno z najpiękniejszych wydań jakie istnieje na naszym rynku wydawniczym w Polsce, a które nie ma sobie porównywalnych zarówno jakością wykonania samego papieru jak i pieczołowitość; autor poświęca tak wiele wysiłku by nadać tym książkom charakter jak najbliższy wydaniu historycznego, że zasługuje z tego tytułu na nie lada wyróżnienie. Właśnie to stanowi wielką zaletę tych książek.

Jednakże nie o samej serii należy tu wspomnieć bo po temu znajdzie się inna dogodniejsze chwila, tymczasem odniosę się do treści samego dzieła. Wpierw mówiąc o samym tłumaczeniu, dostrzega się że przyłożono wielką wagę do tego by oddać sens dosłowny treści właściwej, co też znajduje swoje odbicie w nieco mniej wysublimowanym języku polskim dając nam lekturę o nieco prostszym języku, w sensie, posiadającym mniejsze naleciałości literackie czy poetyckie. Sama książka jest dosyć prosta fabularnie zbudowana na schemacie pewnej protekcji co też zrozumie każdy kto ją przeczyta. Jest to przyjemna przygoda i nic ponad to choć zawiera ona w sobie pewien wyraz moralny czy moralizatorski, to jednak nie ma on tak wielkiego znaczenia, dlatego też Nie staje się on z podłożem do późniejszej refleksji. Co bądź jako lekką opowieść z dobrym humorem I żartem, lekkiej treści i zwiewnym charakterze, polecam jako lekturę dla umilenia wolnego czasu.

• Biblioteka Andrzeja
  • Verne