Wina

2017-03-01
2017-03-01
9788380732049
Patryk Gołębiowski
bunt fantasy dla młodzieży kłamstwo literatura angielska niebezpieczeństwo oskarżenie poczucie winy przemoc rodzeństwo ucieczka więzienie

Nie nasza bardzo wielka wina

Opowieść Simona Mayo rozgrywa się w świecie rzeczywistym, w czasie wielkiego kryzysu. Wiele państw przyjęło nowe prawo: winy dziedzicznej. Jeżeli ktoś z twojej rodziny: ojciec, matka, dziadek, babka popełnili przestępstwo, za które nie zostali skazani, trafiasz do więzienia za nich.

W Kolcu często zamykano całe rodziny, z dziećmi włącznie. To zakład umieszczony pomiędzy wiezieniami dla prawdziwych przestępców: oddziałem męskim i żeńskim.

Trafiła tu Abigail Norton Turner z bratem Mattim i przybranymi rodzicami. Wszyscy siedzą za niewinność, bo społeczeństwo jest spłukane a ktoś musi zapłacić.

Kiedy wybucha bunt Abigail - Ant - wraz z grupą innych dzieciaków udaje się uciec. Jednak to za mało. Nastolatka pragnie obalić wadliwy system i uwolnić wszystkich niewinnych.

Najpierw plusy: powieść czyta się rewelacyjnie, od początku do końca coś się dzieje. Ciągłe zwroty akcji nie pozwalają się nudzić. Książka ma prawie 500 stron a nawet nie wiem kiedy ją przeczytałam. Jednak są i minusy. Uciekinierzy korzystają z karty debetowej i telefonu komórkowego. Jak wiemy z licznych filmów to najprostszy sposób na wpadkę, a jednak ani oni nie zdają sobie z tego sprawy ani też nie zostali wytropieni po śladach elektronicznych. Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Zakończenie dość bajkowe i niezbyt realistyczne. Nagle pod wpływem słów jednej osoby wszyscy zmieniają stronę. Coś jak z filmów familijnych.

Podsumowując książka idealnie trafiła w mój gust, choć parę miesięcy rzeczy mi nie pasowało. Młodzieżówka warta uwagi.

Książka z ciekawą fabułą, w pewnym sensie dość niespotykaną przynajmniej przeze mnie. Bohaterowie się wspierali co uważam za plus, jednak nie które ich zachowania wydawały mi się być mało prawdopodobne w tej sytuacji. Zakończenie daje możliwość na napisanie kolejnej części. Książkę uważam za dobrą, jeśli ktoś chce przeczytać to polecam.

Rzadko spotykane zjawisko w literaturze - młodzieżowa dystopia w jednym tomie. Prawie każda koncepcja mrocznego świata w przyszłości rozpisywana jest na trzy tomy. Nie jest to powieść wybitna, nie wyróżnia się spośród innych dystopii dla młodzieży. Jednak Simon Mayo zdołał opisać swoją czarną wizję na prawie pięciuset stronach, co już wzbudza zainteresowanie. A to dzięki bardzo rozbudowanej przedakcji, która obejmuje kilkanaście lat. Czytelnik na początku powieści zostaje zaopatrzony w słowniczek kolcomowy i zostaje wrzucony na głęboką wodę, prosto w środek akcji, gdzie wraz z główną bohaterką, Ant, pędzi na złamanie karku, aby wrócić do swojej celi, do więzienia przed kontrolą więźniów.

Więcej: morderczynimarzen.blogspot.com/2019/08/wina-simon-mayo.html

Ciekawy pomysł na książkę. Fabuła nie jest może jakoś bardzo rozbudowana, ale przyjemnie i szybko się ją czyta.

Nieodległa przyszłość, w której panuje nowe, straszne prawo. Według niego przestępstwa stają się dziedziczne. Przechodzą na twoje dzieci, na twoich wnuków, a w najgorszych przypadkach nawet na kilka pokoleń w przód. Ant i Mattie są we więzieniu już od dwóch lat. Trafili tam, by odpokutować zbrodnie popełnione w przeszłości przez ich rodziców. Od jakiegoś czasu w ich placówce bunt zaczyna wisieć w powietrzu. Bunt, który potrzebuje tylko małej iskry, by wybuchnąć. Co będzie tą iskrą? Czy rodzeństwo wykorzysta swoją szansę na ucieczkę i pokazaniu światu, że są niewinni?

W tę książkę wkręciłam się praktycznie od razu! Pierwszy rozdział jest na tyle tajemniczy i intrygujący, że po jego przeczytaniu nie chciałam odejść od lektury. Z każdą kolejną stroną utwierdzałam się w przekonaniu, że system w niej panujący jest po prostu straszny i niewyobrażalny. Cały czas się zastanawiałam, co by się stało gdyby wprowadzono coś takiego u nas. Wyobrażacie sobie odbywać kare we więzieniu nie będąc winnym? Przerażająca myśl.

Styl autora mi się spodobał- jest prosty, przez co samą książkę czyta się bardzo szybko. Opisy są takie jakie lubię, czyli nie za długie, nie za krótkie. W prawdzie mówiąc, bardzo często w książkach pomijam te rozlazłe opisy, bo po prostu mnie nudzą. Też tak macie? Wracając do historii- nie brak w niej akcji. Oj nie brak. Pojawia się już na pierwszej stronie i trwa aż do ostatniej. Z bohaterami mam pewien problem- niby nie mam im nic do zarzucenia, a jednak nie pałam do nich jakąś ogromną sytuacją. choć się starałam to i tak nie potrafiłam się z nimi zżyć. Książka jest dla mnie dobra i wciągająca, ale bardzo ubolewam nad faktem, że autor nie dał nam więcej informacji o panującym systemie. Oczywiście, coś tam wspomniał, ale był to tylko zarys. Ja chciałabym poznać go lepiej, zrozumieć jak bardzo wpływa on na otoczenie. nie jest to kolosalna wada, bo wiem, że są osoby, które nie lubią gdy informacji tego typu jest za dużo. Ja jednak lubię, bo dzięki temu jestem w stanie lepiej wczuć się w świat.

"Wina" to naprawdę interesująca pozycja. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych dystopijnych powieści. Wciągająca, chwilami brutalna i nieprzewidywalna. Zadowoli fanów dystopii jak i innych, spragnionych dobrej akcji. Polecam bez dwóch zdań. Jedna z lepszych jednotomówek jakie przeczytałam w tym roku.

Simon Mayo nie jest pierwszym autorem, który oferuje czytelnikowi alternatywną rzeczywistość, ale jako jedyny poprowadził historię w tak zaskakującym kierunku. Nie przenosi nas w czasie, nie wprowadza nowoczesnej technologii, ukazuje bestialską stronę ludzkiej natury w niezwykle realny sposób. W jego historii niewinni ludzie, dzieci wraz z rodzicami lub zamiast nich, zamykani są w niewielkich celach. Żyją jak najgorsi przestępcy, chociaż nie popełnili żadnej zbrodni. Cierpią, są oskarżani, nienawidzeni za nic. Przedstawiony świat jest pełen absurdu, niejasności, kłamstw i brutalności. Przewodzą w nim najgorsi łajdacy, nie mający oporów zadać cios drugiemu człowiekowi. Nie wszystkim jednak podobna sytuacja się podoba. Cegiełkę dla dobra rebelii i więźniów dokładają zaskakujące postacie.

To, co Wam zdradziłam to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Autor oferuje nam o wiele, wiele więcej. Już w pierwszych stronach rzuca nas na głęboką wodę. Atakuje nasze umysły wartką akcją, ukazując pierwsze zwiastuny buntu ze strony Ant. Co rusz wprowadza nowe wątki, które napędzają historię. Sytuacja w więzieniu ciągle się zmienia, dlatego podczas lektury nie ma miejsca na nudę. Ten nowy świat nas pochłania, sprawia, że stajemy się jego częścią. Stopniowo rodzi się w nas złość, ale nie myślcie sobie, że książka napełni Was tylko negatywnymi emocjami. Odwaga głównej bohaterki jest godna podziwu i dodaje nadziei. Więzi scementowane przez więzienne mury są niezwykle silne. Przyjaźń i oddanie odgrywają tu niezwykle ważne role. W tym całym okrucieństwie bohaterowie znajdują siłę na uśmiech i radość.

Każdy z nas podąża własną drogą. Nie jesteśmy naszymi rodzicami, podejmujemy własne decyzje i to one definiują naszą osobowość. Simon Mayo przedstawił tę myśl w niecodzienny sposób. Stworzył historię, która całkowicie wciąga czytelnika, ale też daje mu do myślenia. Nie jest to banalna powieść o alternatywnej rzeczywistości. „Wina” udowadnia, że w każdym z nas istnieje dobro i zło, ale tylko my możemy zadecydować, co przeważy.

Nie zastanawiajcie się czy sięgnąć po książkę. Po prostu to zróbcie. Zagwarantuje Wam niezapomniane wrażenia, pełne zwrotów akcji i grozy chwile. Świetny styl autora pozwoli przyjemnie spędzić czas. Brak schematów mile Was zaskoczy. Strach o bohaterów będzie Wam wiernie towarzyszył, a nadmiar emocji pozytywnie przytłaczał. Ta historia utknie Wam w pamięci na dłużej.

Jeśli lubisz zawrotną ilość zwrotów akcji ta książka będzie dla ciebie.

Jeśli lubisz zawrotną ilość zwrotów akcji ta książka będzie dla ciebie.

Książka ciekawa. Trochę brutalna, ale co kto lubi. Mi nawet przypadła do gustu. Trzyma w napięciu, a akcja jest wartka

Naprawdę fajna młodzieżówka, chociaż miałam wrażenie, że im dalej tym gorzej. Z początku bardzo podobał mi się wykreowany świat, ale potem stał sie on za bardzo chaotyczny.

Porażka na pełnej. Nie warto po to sięgać. Zmarnowałam czas. Jedynym plusem jest duża czcionka i szybkie czytanie. Tematyka nietypowa i ciekawa, ale nie wykorzystany potencjał.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wina