Nasze zwierzęta

źródło okładki: zdjęcie autorskie

bromba | 2014-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ramotka
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Co za dom, co za mieszkańcy! Nie sądzę, by ktoś jeszcze obecnie z taką czułością i uwagą pisał o domowych czworonogach - pewnie dlatego, że nie ma już dworków polskich. Anna Iwaszkiewicz pisze o przybłędach, szelmach i innych zwierzęcych 'charakterkach', jakie przewinęły się przez dom Iwaszkiewiczów z tak wielką pieczołowotością (te koligacje, rodowody, powinowactwa!) i miłością, tak pięknym językiem, że aż zazdrość bierze! Całości dopełniają ilustracje Szymona Kobylińskiego - jakże 'arystokratyczne'...

Można by powiedzieć, że tekst się zestarzał, bo realia już nie te i czasy inne, ALE stosunek człowieka do zwierząt jak dla mnie wciąż pozostaje miarą oceny jego (=człowieka) człowieczeństwa. Państwo Iwaszkiewiczowie podchodzili do zwierząt jak prawdziwi arystokraci!

Przypadkiem natknęłam się na tę ksiązkę i nie załuję, zupełnie inny Iwaszkiewicz, we spomnieniach żony, pośród zwierząt zarówno tych najbardziej typowych pupilów jak i zwierząt gospodarskich. Czyta sie przyjemnie i jeśli ktoś kocha zwierzaki, będzie usatysfakcjonowany.

Filemona | 2011-09-18
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

Nie pamiętam już tego dokładnie, ale wiem, że mi się podobało.

Alabama | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018