historyczny
komiksy
ilo99

Znakomity album mistrza komiksu - Grzegorza Rosińskiego. Młody polski arystokrata po klęsce powstania listopadowego trafia do Francji. Rozpoczyna wspaniale zapowiadającą się karierę malarza pod przybranym nazwiskiem Louis Paulus. Przerywa ją jednak zmowa marszandów i oskarżenie o morderstwo. Po latach spędzonych na egzotycznej wyspie hrabia wraca do Paryża, by wymierzyć sprawiedliwość. Skrywana od wielu lat afera wybucha nagle z całą mocą. Hrabia domaga się zwrotu obrazów, zagarniętych bezprawnie przez jego wrogów. Zemsta hrabiego Skarbka to namalowane z najwyższym kunsztem plansze, trzymająca w napięciu wielowątkowa akcja i plastycznie ukazane życie dziewiętnastowiecznego Paryża. To album, który już w dniu premiery wszedł do klasyki europejskiego komiksu.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/nowosci/komiks,1107.html

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/nowosci/komiks,1107.html

ilo99 | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Historia na kanwie opowieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Cristo”. Dla tych, którzy czytali tę przygodową powieść i mają w sobie żyłkę detektywistyczną, dodatkową rozrywką będzie wyszukiwanie postaci występujących w obu książkach lub porównywanie losów obu głównych bohaterów. Jeżeli mamy traktować opowieść jako odrębny twór, to, niestety, ma miejsca, w których fabuła się rwie i jest niekonsekwentna. Nie będę ich tu wytykać, ponieważ są one kluczowymi scenami w historii i zepsułabym w ten sposób całą przyjemność z uważnego śledzenia wydarzeń. Niezaprzeczalnym walorem tego komiksu są natomiast ilustracje. Kolorowe, bardziej przypominające miniaturowe obrazy, niż pojedyncze okienka zwyczajnej historii w obrazkach. Można napawać się portretami, pejzażami, zachwycać się półcieniem lub scenami rodzajowymi. Moim zdaniem, nawet gdyby zupełnie pozbawić je napisów i dialogów, czytelnik w dalszym ciągu mógłby czerpać przyjemność z lektury.

Deflandre | 2017-02-28
Yuuko | 2017-08-20