Wszystkie nasze wydawnicze książki są trochę dziwne, zakręcone, nieoczywiste. Ale ta najbardziej. Może dlatego, że opowiada o dzieciństwie, a ono jest czasem szalonych eksperymentów na materii świata. I również dlatego, że to językowa jazda bez trzymanki, anarchia słów i skojarzeń, wywrotowa bajka dla dzieci i dorosłych. Bohaterowie? Proszę bardzo. Adelka, dziewczynka, która gubiła się w...

Bohaterowie? Proszę bardzo. Adelka, dziewczynka, która gubiła się w imionach, sukienkach, przebraniach i zwykle miała koło siebie mnóstwo kasztanów, kapsli, dużych koni. Niepokorna, niesforna, z wyobraźnią jak kosmos. Franek, chłopiec marzyciel, który grał z wiatrem w różne gry na planecie Ijo Ijo i potrafił zatrzymać świat w dowolnym momencie jednym dotknięciem palca. I Julek, miłośnik przygód, który czasem pluł w kałuże, pisał z błędami i lubił, kiedy przed snem przychodził do niego tata gruby jak trąba, przytulał i pozwalał spać na Księżycu... Kiedy ta trójka spotka jesień, tę złą wiedźmę, co to wszystkim chce zabrać wolność, dobry nastrój i jeszcze lepszą zabawę, wtedy dopiero zacznie się dziać...

Wiemy jedno, po przeczytaniu tej książki nikt nie upomni Agnieszki Wolny-Hamkało, by ujarzmiła swoją wyobraźnię. Jej dzikie historie sieją ferment, niepokoją, rozbudzają literacki apetyt. Pieprzu i czarciego ognia dodają tekstowi mroczne grafiki Ilony Błaut.

Wchodzimy w to i niech nam się śni po nocach!

źródło opisu: http://www.hokus-pokus.pl/ksiazka/138/index.html

źródło okładki: http://www.hokus-pokus.pl/wydarzenie/817/index.html

jagarkar | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Nie wiem jak ocenić tę książkę i tak naprawdę nie wiem, czy mi się podobała. Daję więc 5 gwiazdek, czyli pół na tak i pół na nie. Rozumiem zamysł autorki, która chciała "napisać książkę, która jest bliska surrealizmowi dzieciństwa", ale nie do końca przemawia do mnie wykonanie. Jest to z pewnością książka dziwna i nie wiadomo do końca do jakiego czytelnika adresowana. Przeczytałam dwa razy – raz cicho i raz na głos. Zdecydowanie polecam czytanie na głos.

Elwira | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

WOW. Czasami te trzy litery potrafią oddać wiele. Ale to właśnie ta onomatopeja zachwytu ześlizgnęła mi się z ust, gdy (niechętnie)odkładam na stolik tę książkę. To małe arcydzieło krnąbrności i dzieciństwa.

Bujna i od dawna podziwiania pani Agnieszka, i jej pióro, połączyły się tutaj z idealnie nadającą się mroczną kreską pani Ilony i powstało coś niezwykłego. Balansującego pomiędzy lekturą dla młodszych i starszych. Nie wiem dla kogo potrzebna bardziej.

Bo tutaj dzieci łykają kamienie, pytają o północy czy jest południe, i o chłopcu, który dość miał "idź spać", "czas na lekcje" "przyjdź na obiad". Oni myślą o papierosach, może pociągnięciu z butelki, walczą z jesienią, a tak naprawdę to lata się brzydzą. W tych genialnie spowitych obrazach dzieciństwa, słownych i graficznych, odnajdzie się każdy z nas.

Bo i ten młodszy i starszy zapragnie nagle złamać zasady, zrobić coś wbrew regułom. Pogrozić tej jesieni poglądów i sztywnych ram zachowań. Przypomni...

KiraCzyta | 2017-12-09
Inga | 2017-07-01