Klątwa starej stróżki

Wydawnictwo: Greg
Kaja

Tragedia w Kingsdean House. Spełniona przepowiednia starej stróżki, nieszczęśliwy wypadek czy świadoma zbrodnia? Wszystko to zawarte w pudełkowym opowiadaniu mistrzyni kryminałów.

źródło opisu: •

Osiem opowiadań, w tym sześć z udziałem panny Marple, które ukazują tajemnicze, a czasem wręcz nadprzyrodzone wydarzenia.

Niestety, przeciętny zbiór opowiadań. Troszkę zbyt mało było dla mnie kryminalnego dreszczyku, niektóre opowieści były wręcz banalne. Nie lubię też, jak Agatha Christie wchodzi w "nadprzyrodzone" historie. Ale niektóre opowiadania były fajne, ogólnie panna Marple jest interesującą postacią. Choć wolę bardziej szczegółowo opisane i dłuższe wydarzenia w wykonaniu Christie. Najbardziej tutaj podobał mi się "Dziwny żart", ale najmniej do gustu przypadł mi "Azyl" oraz "Lalka krawcowej".

Szczegółowa ocena:
"Opowiadanie panny Marple" - 5/10
"Lalka krawcowej" - 3/10
"Mroczne odbicie" - 4/10

wiejskifilozof | 2016-10-31

Bardzo fajne opowiadania,takie krótkie ale fajnie napisane.
Pani Marple pokazuje,że można być wiekową damą.
I mieć bystry umysł.
Książka może nie najlepsza w twórczości pani Christie,ale i tak warto przeczytać.

Magnis | 2016-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2016

Agatha Christie to autorka wielu znanych kryminałów zaliczanych do klasyki. Stworzyła postać detektywa Herculesa Poirota, ale drugą nie mniej znaną jest Pani Marple. Śmiertelna klątwa zawiera opowiadania, którymi bohaterem autorka uczyniła właśnie wymienioną przez ze mnie Panią Marple. Oprócz tego dołączono dwie opowieści niezwiązane z przygodami głównej bohaterki.
Każde zawarte tutaj opowiadanie opowiada o morderstwie lub malwersacjach często zagadkowe, które nie jest możliwe do rozwiązania przez policje. Jednak w małej społeczności skrywającej sporo sekretów trudno zachować je dla siebie. Właśnie na takim pomyśle stworzyła autorka swoje historie. Bardzo dobrym pomysłem było powołać do życia postać Pani Marple wnoszącą pewien powiew świeżości do samych opowieści, w jakich występuje. W powieściach i opowiadaniach. Główna bohaterka to osoba miła i sympatyczna, umiejąca słuchać ludzi oraz wyciągająca różne wnioski z otrzymanych informacji od ludzi prowadzące do rozwikłania zagadek. ...

lacerta | 2015-11-20
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Krótkie historyjki kryminalne - ciekawe i wciągające. Dwie ostatnie pozostawiają czytelnika z lekką niewiadomą i świetnie pozwalają działaś wyobraźni. Panna Marple jak zwykle nie pozwala czytelnikowi odsapnąć i zadziwia swoim trzeźwym umysłem. "Śmiertelna klątwa" to świetna książka, gdy nie ma się czasu, żeby wciągnąć się w jakąś dłuższą historię kryminalną.

| 2015-04-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawe opowiadania. Szybko się je czyta i nie ma czasu, by rozczulać się nad bohaterami, czy nawet samemu rozwiązywać sprawę- kilka stron później temat się urywa i musimy się zapoznać z kolejną historią.
Moim ulubionym opowiadaniem jest "Idealna służąca", a tym które nie przypadło mi do gustu- "Lalka krawcowej".
Mimo wszystko polecam w wolnej chwili.

Agacha | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Zabrałam się do czytania i zaczęłam zastanawiać, skąd znam właściwie większość opowiadań. Przecież nie czytałam tej książki wcześniej, a przynajmniej nie mam jej w biblioteczce na LC. Doszłam do wniosku, że musiałam się z nimi spotkać już we wcześniejszych zbiorach opowiadań. Mimo to, z przyjemnością przypomniałam sobie nobliwą starszą panią z błyskotliwym umysłem. Miła lektura.

Roland | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Zbiór ośmiu króciutkich opowiadań, które łączy postać panny Marple (najbardziej znanej kobiety w twórczości Agathy Christie). Każda z tych opowieści cechuje się różnym stopniem zaskoczenia czytelnika. Jedne są bardziej, inne są mniej zaskakujące. Większość zagadek nie angażuje zbytnio czytelnika ( jest zbyt mało faktów lub szybko następuje rozwiązanie). Jednakże krótkie historyjki stanowią przyjemne wytchnienie czytelnicze. Agatha Christie pokazała, że potrafi tworzyć również tak krótkie formy.

Azyl – pierwsze opowiadanie w zbiorze. Żona pastora znajduje w kościele umierającego człowieka. Ostatnie słowa jakie wypowiedział tajemniczy nieznajomy to azyl oraz proszę. Dlaczego skierował swe ostatnie kroki do kościoła? Jaką skrywał tajemnicę? Na pomoc przychodzi panna Marple, która wpada na trop zaplanowanej intrygi i jak zawsze szybko rozwiązuje zagadkę.

Dziwny żart - Panna Marple pomaga młodemu małżeństwu odkryć skarb, który ich ekscentryczny wuj ukrył w potężnej...

wiejskifilozof | 2014-09-04

Przyznam,że wolę Agathę Christie kiedy pisze pełne książki.
Te opowiadania podobają mi się średnio.
Bo jeszcze nie skończyłem czytać jedno,a tu się szybko kończy i trzeba brać się za następne.
Po za tym,zawsze wolałem Poirota.Ale ten zbiór nawet mi się podobał.
A najlepsze,to było opowiadanie o tej lalce.

Czytałam kiedyś (gdzie? nie wiem, może w jej biografii, pamięć już zawodzi :)), że wielu czytelników namawiało Christie do napisania powieści, w której zagadkę rozwiązywaliby wspólnie Poirot i panna Marple. Chyba dobrze, że taka książka nie powstała, bo nie wiem, komu bym kibicowała. Nie umiem wybrać, które z nich jest lepszym detektywem. Uwielbiam oboje. Są rewelacyjni i wnoszą specyficzny klimat do powieści. Herkules skupienia, ładu, wręcz przesadnej pedantyczności, natomiast panna Marple to żywioł (mimo iż w podeszłym wieku), roztrzepana (w pewnym sensie) i zabawna. I mimo iż we wszystkim wiecznie dopatruje się najgorszego, a przystojnych mężczyzn uważa za niebezpieczne towarzystwo dla kobiet, robi to z wdziękiem i pewną dozą humoru. Agatha stworzyła bardzo prawdziwe i naturalne postacie, które mogłyby mieć rację bytu nawet we współczesnym świecie.
Nawet w krótszych formach literackich jak opowiadania, widać wprawną rękę mistrzyni. Krótko, zwięźle i na temat, a mimo to...

Pani_Wu | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Tomik Wydawnictwa Dolnośląskiego z roku 2015, wchodzącego w skład nowej edycji "Klasyki Kryminału" zawiera osiem historyjek w tłumaczeniu Agnieszki Bihl.

W małej, krótkiej formie jaką jest opowiadanie, Agatha zawarła wszystkie elementy kryminału, razem z zagadką i jej zaskakującym rozwiązaniem.

W opowiadaniu "Azyl", w kościele znajduje schronienie postrzelony śmiertelnie człowiek Gdyby nie panna Marple nigdy byśmy nie odgadli jego tajemnicy. Podobnie w "Dziwnym żarcie", którego autorem jest umierający wujek Mathew. Chociaż rozważania panny Marple wydają się młodym krewnym zmarłego, którzy zwrócili się o pomoc do starszej pani śmiertelnie nudne, to przyznać trzeba, że niekiedy bywają pożyteczne. Zaniechanie wysłuchania opowieści panny Marple o jej wujku Lionelu, mogłoby ich bardzo drogo kosztować.

"Narzędzie zbrodni" okazuje się niezwykle nietypowe, zaś "Śmiertelna klątwa" jest...zagadką napisaną przez doktora Haydocka dla panny Marple.

"Idealna służąca" to byt u...