tłumaczenie
Lech Czyżewski
The waves

Inne wydania

Virginia Woolf (...) osiągnęła największy rozgłos publikacja „Fal” w 1931 roku. Reakcje na tę powieść były gwałtowne i skrajne, dla przykładu, Hugh Walpole stwierdził, iż „zupełnie nie wie, o co w niej chodzi”, natomiast E.M. Forster uznaje powieść za „niezwykłe osiągnięcie, jej [Virginii] najpiękniejsza książkę”. Pomiędzy ruchami słońca i wód, których opisy poprzedzają każdy rozdział, toczą...

Pomiędzy ruchami słońca i wód, których opisy poprzedzają każdy rozdział, toczą się rozmowy. Są to dziwne rozmowy, ponieważ sześć postaci: Bernard, Neville, Louis, Susan, Jinny, Rhoda, rzadko zwracają się bezpośrednio do siebie; istnieje zatem możliwość uznania ich za różne wcielenia jednej postaci. Nie są to jednak monologi wewnętrzne, postaci mają ze sobą kontakt, podobnie jak mają kontakt z osobą, która nigdy nie przemawia, Percivalem. „Fale” drgają bez przerwy, jakby na ostrzu noża, wydaje się, iż trochę mniej, a stracą swą poetyckość; trochę więcej, a staną się rozwlekłe i wydumane.
„Fale” to znakomity portret największej poetyckiej powieściopisarki tego wieku.

Podobała się mężczyznom i kobietom. Kobiety interesowały ją bardziej niż mężczyźni. Pisała dziennik i tysiące listów, podróżowała, zwiedzała muzea. Razem z mężem wydała we własnej oficynie komplet dzieł Freuda. W piątek 28 marca 1941 roku obciążyła kamykami kieszenie płaszcza i weszła do rzeki.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

• Koniec warty
  • Ojciec '44
  • Twoim śladem
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Raz na zawsze
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Czarne liście
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Aż po grób

6,8 (5 ocen i opinii)
Twoim śladem
A. Meredith Walters

7,91 (45 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

9 (2 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

7,96 (68 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,36 (14 ocen i opinii)
Mniej złości, więcej miłości
Natalia Sońska

7,88 (16 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Piękny sekret
Christina Lauren

6,73 (248 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Zatonąć.

Virginia Woolf przechadza się po brzegu, raz po raz sięgając do kieszeni sukienki i rzucając słowa w otchłań wody. Ale one nie toną, one z gracją wypływają na powierzchnię. Plączą się na granicach prądów poezji i prozy. Virginii nie interesuje schemat, dlatego "Fale" falują niebanalnie, niejednostajnie, zaskakująco. Ruchu wezbranych fal, tak jak potoku wezbranych słów, nie da się przewidzieć.

Sześciu bohaterów: Susan, Jinny, Rhoda, Louis, Neville i Bernard (oraz tajemniczy, milczący Percival) wchodzą w kolejne fazy swojego życia. Najpierw wesoło biegają po piasku, by następnie powoli zanurzać się, a w końcu dać się porwać falom, które nieuchronnie zmierzają ku skałom. Poznajemy ich namiętności, sukcesy, problemy, przyjaźnie, rozczarowania; obserwujemy jak z chwili na chwilę wzrasta w nich coraz większy cynizm, poczucie porażki, znudzenie życiem i jednoczesna świadomość tego, że czasu nie da się zatrzymać, że "wszystko płynie". Ich słowa - niby-dialogi, niby-monologi -...

Ania | 2016-04-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Nie wiem jak mam ubrać w gwiazdki moje zagubienie związane z książką "Fale". Poczekam, dojrzeję, może wtedy...
Cudowny, niezwykle ujmujący styl, delikatność i ulotność przyciągają niczym magnes. Z łatwością można dać się pochłonąć, oderwać i zapomnieć. Do rzeczywistości przywoływała mnie eksperymentalna forma książki, brak wyrazistej fabuły, zabawa rytmami, ciągłe przeskoki.
Nie lubię książek, w których forma dominuje nad treścią, a tym razem nie jestem tego aż tak pewna.

PandaBear | 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jest to najbardziej poruszająca książka jaką kiedykolwiek czytałem. Podczas gdy "Pani Dalloway" i "Do latarni" są genialnymi, ale tylko powieściami, rozgrywającymi się na określonej płaszczyźnie czasowej i przestrzennej, mającymi swoje ramy, dającymi pojęcie o geniuszu autorki, ale nie realizującymi go w pełni, "Fale" są dziełem pełnym, skończonym i stuprocentowym, o kształcie idealnym jak kula, w której zamyka się ludzką egzystencja, zarówno jednostkowa, jak i uniwersalna, zbiorowa. Woolf opisuje ludzki los, od sennych, mglistych dziecięcych wspomnień, które zaważają na naszej dorosłej psychice, poprzez kolejne fazy, którym towarzyszą doświadczenia takie jak miłość, przyjaźń, różne inicjacje, próby przystosowania do schematu, strach o przyszłość, samotność, strata... Te wszystkie uniwersalne, ludzkie sytuacje życiowe brzmiałyby jak banalna wyliczanka gdyby nie wnikliwe, obserwatorskie oko, filozoficzna mądrość i olbrzymi talent pisarski Woolf (nie będę ukrywał, że jest ona moim...

lotosu_kwiat | 2013-07-19
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Jeśli ktoś szuka akcji to jej w tej książce nie znajdzie jednak pomimo tego (a może właśnie ze względu na to) warto do niej zajrzeć. Na łamach stron przemijają lata jednak nie tyle chodzi tu o wydarzenia co o postrzeganie z różnych kątów widzenia. Świetne portrety psychologiczne - w końcu przekonałam się że autorka jest pod tym względem mistrzynią.
Jestem zachwycona językiem i stylem, choć muszę przyznać że książka do łatwych nie należy. Niekiedy musiałam czytać dwa razy tą samą stronę aby głębiej zrozumieć jej treść. No i te spostrzeżenia autorki tak pięknie ujęte niekiedy zawoalowane, a niekiedy dosadne. Czytając przemyślenia poszczególnych bohaterów łatwo znaleźć momenty w których ich myśli pokrywają się z myślami czytelnika. Chwilami miałam wrażenie jakby autorka sformułowała to o czym sama wcześniej myślałam tylko nie umiałabym tak pięknie ubrać tego w słowa. Obserwując przemyślenia bohaterów na przestrzeni lat odnosi się także wrażenie, że książka sygnalizuje poniekąd o...

Marzenia | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Muszę się przyznać, ze wstydem, książka trafia do "niedokończonych". I nie dlatego, że jest zła, brzydka, jest tak poetycko-piękna, że "przerasta" moją szarą zabieganą, przedświąteczną codzienność. Książka jest po prostu p o e z j ą napisaną w formie prozy. Dziwne trochę, a jednak można.
Zacytuję:" Fala zatrzymała się, po czym ruszyła znowu, wzdychając jak śpiący, którego oddech przychodzi i odchodzi nieświadomie. Ciemna pręga na horyzoncie stopniowo pojaśniała, jakby osad w starej butelce wina opadł, ukazując zieleń szkła. Niebo za nią także się rozjaśniło, jakby opadł z niego biały osad albo jakby ramię kobiety leżącej na horyzoncie uniosło lampę i wąskie paski żółcieni, zieleni i bieli rozpostarły się na niebie jak pióra wachlarza." ...Czyż nie piękne? Taka jest cała książka. Ja jednak nie potrafiłam się dłużej skupić na tak pięknych poetyckich opisach, traciłam kontakt z fabułą. Nie umiałam nawet dostrzec akcji i skupić się na niej (owszem były jakieś dialogi, które nie wiem...

ukaszsie | 2012-02-15

Oglądałem kiedyś film m.nichols'a "kto się boi Virgini Woolf?", który bezpośrednio z pisarką nie wiele miał wspólnego, jednak jego tytuł, który można traktowac, jak dość ironiczną gre słowną, oddaje natroje towarzyszące biografii i twórczości Woolf. I ja przed sięgnięciem do tej ksiązki odczucia miałęm podobne. Bojaźń - czy udźwigne, czy to nie nazbyt odważne, autobiograficzne. Po przerzuceniu każdej kolejnej strony odczucia te wcale nie malały, nie przechodziły w rodzaj zachwytu, czy uwielbienia, a raczej niepokoju, rozdarcia. Były momenty, w których przedstawiane obrazy, wewnętrzne monologi bohaterów, były tak ostre lub tak nie jasne, stapiały sie wzajemnie, że musiałem zaciągnąc ręczny albo włączyć wsteczny bieg. Cała powieść oscyluje wokół prób uporządkowania i scalenia pojedyńczego istnienia i razem z nią podejmuję tą próbę, a 10tą gwiazdke zostawiam sobie, bo na pewno jeszcze kiedyś spotkam się z tą książką ponownie.

książek: 1921

Mówiąc szczerze, zupełnie nie wiem, od czego mam zacząć. Jestem świeżo po lekturze tej książki i pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to nowość w kwestii opowiadania historii. Widzimy świat z perspektywy bohaterów, a ich monologi zastępują brak narratora opisującego historię. Poznajemy każdego z nich w różnym czasie: od dzieciństwa aż do starości. Każdy z nich jest inny, dla każdego istnieją inne wartości życiowe... Virginia Woolf porównała etapy życiowe bohaterów do pozycji słońca znajdującego się nad falami, co nadało całej historii poetyckości.
Krytycy nie mylą się, mówiąc o 'Falach' jako jedno z najważniejszych powieści Virginii Woolf. Przyznaję im rację.
P.S. Małe trudności sprawiają pierwsze strony, ale po przyzwyczajeniu się do tego stylu można bez problemu skończyć czytanie.

Ach, Życie… wciąż fale cię ścigają!

/Jestem pianą, która opływa i zapełnia bielą najdalsze krawędzie skał; jestem także dziewczyną, tutaj, w tym pokoju./

Cóż to za dzieło! Majstersztyk. Wspaniały kunszt pisarski. Magia słowa. Poezja w powieść ubrana.
Fale to trudna książka, przejmująca, nostalgiczna, melancholijna… Wymaga skupienia, spokoju, zacisznego kąta. Wymaga zrozumienia, poddania się treści. Trzeba ją wchłonąć, wniknąć, poczuć… trzeba popłynąć falami życia bohaterów, a w międzyczasie każdy czytelnik odnajdzie gdzieś kawałek samego siebie!

/- Ach, życie, jakże się ciebie bałam…/

Anuszka | 2014-01-25
Na półkach: 2014, Przeczytane, A) Powieść
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Trudno mi ocenić tę książkę. Mam w stosunku do niej ambiwalentne odczucia. Atuty tej książki, są zarazem jej wadami i elementem odpychającym. Z perspektywy osoby, którą ją przeczytała, ze świadomością jej konstrukcji i treści nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy chciałabym ją przeczytać (nie po raz kolejny, ale po raz pierwszy).

Na pewno pod względem konstrukcyjnym jest jedyna w swoim rodzaju. Napisana techniką strumienia świadomości. Nie ma fabuły, narracją są dialogi i myśli 6 bohaterów o życiu i jego sensie, śmierci, o samych sobie i swoich przyjaciołach. Czyli mamy powieść (nawet nie wiem czy można to nazwać powieścią) egzystencjalną, o przemijaniu, o tym kim jesteśmy i kim są ludzie z naszego otoczenia i jaką ścieżkę życiową wybrali, z konkluzją, iż bez względu na to, jak pokierujemy naszym życiem i tak u jego schyłku nie będziemy w pełni usatysfakcjonowani, choć życie jest piękne. Melancholijna i pełna wspomnień poetycka proza.

Na pewno wielu czytelników...

Kaj | 2011-06-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Wielka, genialna, zachwycająca. Taka jest powieść "Fale".

Rewelacyjne postaci, wspaniałe, uderzające swoją prawdą zdania dotyczące wszystkiego co przeżywamy w życiu, od beztroskich wakacyjnych zabaw do zmierzchu ludzkiego życia.

Niebywale piękna poezja prozą.

Wstydzę się, że nie przeczytałam: Katarzyna Maicher

Absolwentka anglistyki i podyplomowych studiów dla menedżerów kultury. Publikowała opowiadania w „Ricie Baum”, „Lampie i Iskrze Bożej”, „Akancie” oraz „Studium”. W wrześniu nakładem WL ukazał się jej debiut "Persymona".

Rocznica śmierci Virginii Woolf

Dzisiaj przypada 72 rocznica śmierci Virginii Woolf, jednej z najważniejszych postaci literatury modernistycznej. Posłuchajcie jedynego zachowania nagrania z głosem pisarki oraz hołdu Patti Smith złożonego autorce "Pani Dalloway".