Okładka książki Fale

wydawnictwo
Wydawnictwo Literackie
typ
papier
7.84 (410 ocen i 26 opinii)

Opis książki

Virginia Woolf (...) osiągnęła największy rozgłos publikacja „Fal” w 1931 roku. Reakcje na tę powieść były gwałtowne i skrajne, dla przykładu, Hugh Walpole stwierdził, iż „zupełnie nie wie, o co w niej chodzi”, natomiast E.M. Forster uznaje powieść za „niezwykłe osiągnięcie, jej [Virginii] najpiękniejsza książkę”. Pomiędzy ruchami słońca i wód, których opisy poprzedzają każdy rozdział, toczą się r...

Pomiędzy ruchami słońca i wód, których opisy poprzedzają każdy rozdział, toczą się rozmowy. Są to dziwne rozmowy, ponieważ sześć postaci: Bernard, Neville, Louis, Susan, Jinny, Rhoda, rzadko zwracają się bezpośrednio do siebie; istnieje zatem możliwość uznania ich za różne wcielenia jednej postaci. Nie są to jednak monologi wewnętrzne, postaci mają ze sobą kontakt, podobnie jak mają kontakt z osobą, która nigdy nie przemawia, Percivalem. „Fale” drgają bez przerwy, jakby na ostrzu noża, wydaje się, iż trochę mniej, a stracą swą poetyckość; trochę więcej, a staną się rozwlekłe i wydumane.
„Fale” to znakomity portret największej poetyckiej powieściopisarki tego wieku.

Podobała się mężczyznom i kobietom. Kobiety interesowały ją bardziej niż mężczyźni. Pisała dziennik i tysiące listów, podróżowała, zwiedzała muzea. Razem z mężem wydała we własnej oficynie komplet dzieł Freuda. W piątek 28 marca 1941 roku obciążyła kamykami kieszenie płaszcza i weszła do rzeki.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2007

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Zatonąć.

Virginia Woolf przechadza się po brzegu, raz po raz sięgając do kieszeni sukienki i rzucając słowa w otchłań wody. Ale one nie toną, one z gracją wypływają na powierzchnię. Plączą się na granicach prądów poezji i prozy. Virginii nie interesuje schemat, dlatego "Fale" falują niebanalnie, niejednostajnie, zaskakująco. Ruchu wezbranych fal, tak jak potoku wezbranych słów, nie da się przewidzieć.

Sześciu bohaterów: Susan, Jinny, Rhoda, Louis, Neville i Bernard (oraz tajemniczy, milczący Percival) wchodzą w kolejne fazy swojego życia. Najpierw wesoło biegają po piasku, by następnie powoli zanurzać się, a w końcu dać się porwać falom, które nieuchronnie zmierzają ku skałom. Poznajemy ich namiętności, sukcesy, problemy, przyjaźnie, rozczarowania; obserwujemy jak z chwili na chwilę wzrasta w nich coraz większy cynizm, poczucie porażki, znudzenie życiem i jednoczesna świadomość tego, że czasu nie da się zatrzymać, że "wszystko płynie". Ich słowa - niby-dialogi, niby-monologi - mają w...

PandaBear | 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jest to najbardziej poruszająca książka jaką kiedykolwiek czytałem. Podczas gdy "Pani Dalloway" i "Do latarni" są genialnymi, ale tylko powieściami, rozgrywającymi się na określonej płaszczyźnie czasowej i przestrzennej, mającymi swoje ramy, dającymi pojęcie o geniuszu autorki, ale nie realizującymi go w pełni, "Fale" są dziełem pełnym, skończonym i stuprocentowym, o kształcie idealnym jak kula, w której zamyka się ludzką egzystencja, zarówno jednostkowa, jak i uniwersalna, zbiorowa. Woolf opisuje ludzki los, od sennych, mglistych dziecięcych wspomnień, które zaważają na naszej dorosłej psychice, poprzez kolejne fazy, którym towarzyszą doświadczenia takie jak miłość, przyjaźń, różne inicjacje, próby przystosowania do schematu, strach o przyszłość, samotność, strata... Te wszystkie uniwersalne, ludzkie sytuacje życiowe brzmiałyby jak banalna wyliczanka gdyby nie wnikliwe, obserwatorskie oko, filozoficzna mądrość i olbrzymi talent pisarski Woolf (nie będę ukrywał, że jest ona moim ulubi...

Jana | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Muszę się przyznać, ze wstydem, książka trafia do "niedokończonych". I nie dlatego, że jest zła, brzydka, jest tak poetycko-piękna, że "przerasta" moją szarą zabieganą, przedświąteczną codzienność. Książka jest po prostu p o e z j ą napisaną w formie prozy. Dziwne trochę, a jednak można.
Zacytuję:" Fala zatrzymała się, po czym ruszyła znowu, wzdychając jak śpiący, którego oddech przychodzi i odchodzi nieświadomie. Ciemna pręga na horyzoncie stopniowo pojaśniała, jakby osad w starej butelce wina opadł, ukazując zieleń szkła. Niebo za nią także się rozjaśniło, jakby opadł z niego biały osad albo jakby ramię kobiety leżącej na horyzoncie uniosło lampę i wąskie paski żółcieni, zieleni i bieli rozpostarły się na niebie jak pióra wachlarza." ...Czyż nie piękne? Taka jest cała książka. Ja jednak nie potrafiłam się dłużej skupić na tak pięknych poetyckich opisach, traciłam kontakt z fabułą. Nie umiałam nawet dostrzec akcji i skupić się na niej (owszem były jaki...

ukaszsie | 2012-02-15

Oglądałem kiedyś film m.nichols'a "kto się boi Virgini Woolf?", który bezpośrednio z pisarką nie wiele miał wspólnego, jednak jego tytuł, który można traktowac, jak dość ironiczną gre słowną, oddaje natroje towarzyszące biografii i twórczości Woolf. I ja przed sięgnięciem do tej ksiązki odczucia miałęm podobne. Bojaźń - czy udźwigne, czy to nie nazbyt odważne, autobiograficzne. Po przerzuceniu każdej kolejnej strony odczucia te wcale nie malały, nie przechodziły w rodzaj zachwytu, czy uwielbienia, a raczej niepokoju, rozdarcia. Były momenty, w których przedstawiane obrazy, wewnętrzne monologi bohaterów, były tak ostre lub tak nie jasne, stapiały sie wzajemnie, że musiałem zaciągnąc ręczny albo włączyć wsteczny bieg. Cała powieść oscyluje wokół prób uporządkowania i scalenia pojedyńczego istnienia i razem z nią podejmuję tą próbę, a 10tą gwiazdke zostawiam sobie, bo na pewno jeszcze kiedyś spotkam się z tą książką ponownie.

Mówiąc szczerze, zupełnie nie wiem, od czego mam zacząć. Jestem świeżo po lekturze tej książki i pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to nowość w kwestii opowiadania historii. Widzimy świat z perspektywy bohaterów, a ich monologi zastępują brak narratora opisującego historię. Poznajemy każdego z nich w różnym czasie: od dzieciństwa aż do starości. Każdy z nich jest inny, dla każdego istnieją inne wartości życiowe... Virginia Woolf porównała etapy życiowe bohaterów do pozycji słońca znajdującego się nad falami, co nadało całej historii poetyckości.
Krytycy nie mylą się, mówiąc o 'Falach' jako jedno z najważniejszych powieści Virginii Woolf. Przyznaję im rację.
P.S. Małe trudności sprawiają pierwsze strony, ale po przyzwyczajeniu się do tego stylu można bez problemu skończyć czytanie.

lotosu_kwiat | 2013-07-19
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Jeśli ktoś szuka akcji to jej w tej książce nie znajdzie jednak pomimo tego (a może właśnie ze względu na to) warto do niej zajrzeć. Na łamach stron przemijają lata jednak nie tyle chodzi tu o wydarzenia co o postrzeganie z różnych kątów widzenia. Świetne portrety psychologiczne - w końcu przekonałam się że autorka jest pod tym względem mistrzynią.
Jestem zachwycona językiem i stylem, choć muszę przyznać że książka do łatwych nie należy. Niekiedy musiałam czytać dwa razy tą samą stronę aby głębiej zrozumieć jej treść. No i te spostrzeżenia autorki tak pięknie ujęte niekiedy zawoalowane, a niekiedy dosadne. Czytając przemyślenia poszczególnych bohaterów łatwo znaleźć momenty w których ich myśli pokrywają się z myślami czytelnika. Chwilami miałam wrażenie jakby autorka sformułowała to o czym sama wcześniej myślałam tylko nie umiałabym tak pięknie ubrać tego w słowa. Obserwując przemyślenia bohaterów na przestrzeni lat odnosi się także wrażenie, że książka sygnalizuje poniekąd o nieuchro...

Kaj | 2011-06-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Wielka, genialna, zachwycająca. Taka jest powieść "Fale".

Rewelacyjne postaci, wspaniałe, uderzające swoją prawdą zdania dotyczące wszystkiego co przeżywamy w życiu, od beztroskich wakacyjnych zabaw do zmierzchu ludzkiego życia.

Niebywale piękna poezja prozą.

Anusza | 2014-01-25
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Trudno mi ocenić tę książkę. Mam w stosunku do niej ambiwalentne odczucia. Atuty tej książki, są zarazem jej wadami i elementem odpychającym. Z perspektywy osoby, którą ją przeczytała, ze świadomością jej konstrukcji i treści nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy chciałabym ją przeczytać (nie po raz kolejny, ale po raz pierwszy).

Na pewno pod względem konstrukcyjnym jest jedyna w swoim rodzaju. Napisana techniką strumienia świadomości. Nie ma fabuły, narracją są dialogi i myśli 6 bohaterów o życiu i jego sensie, śmierci, o samych sobie i swoich przyjaciołach. Czyli mamy powieść (nawet nie wiem czy można to nazwać powieścią) egzystencjalną, o przemijaniu, o tym kim jesteśmy i kim są ludzie z naszego otoczenia i jaką ścieżkę życiową wybrali, z konkluzją, iż bez względu na to, jak pokierujemy naszym życiem i tak u jego schyłku nie będziemy w pełni usatysfakcjonowani, choć życie jest piękne. Melancholijna i pełna wspomnień poetycka proza.

Na pewno wielu czytelników docenia in...

lajt | 2010-06-19

Chyba we wszystkich książkach Virginii znajdziemy zastosowanie słowa "fala", pojawiło się w każdym przeczytanym przez mnie tytule. To jak obsesja, opętanie, czy to możliwe, żeby naznaczyć się samobójstwem, sposobem jego dokonania?

Sylwia | 2010-07-23
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

Zdecydowanie jedna z lepszych książek jakie czytałam.

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku