Fale

Tłumaczenie: Lech Czyżewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8,01 (753 ocen i 57 opinii) Zobacz oceny
10
165
9
186
8
131
7
147
6
70
5
29
4
4
3
12
2
3
1
6
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Waves
data wydania
ISBN
9788308060711
liczba stron
340
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Arcydzieło prozy modernistycznej. Fale, wydane w 1931 roku, uchodzą za jedną z najbardziej eksperymentalnych powieści Virginii Woolf, która wykorzystuje tu technikę strumienia świadomości, miesza swobodnie poezję z prozą, koncentruje się na głębi psychologicznej bohaterów i - jak sama stwierdziła – przedkłada „rytm” nad „akcję”. W ogrodzie nad morzem od świtu do zmierzchu, od dzieciństwa po...

Arcydzieło prozy modernistycznej.

Fale, wydane w 1931 roku, uchodzą za jedną z najbardziej eksperymentalnych powieści Virginii Woolf, która wykorzystuje tu technikę strumienia świadomości, miesza swobodnie poezję z prozą, koncentruje się na głębi psychologicznej bohaterów i - jak sama stwierdziła – przedkłada „rytm” nad „akcję”.
W ogrodzie nad morzem od świtu do zmierzchu, od dzieciństwa po starość, sześciu bohaterów snuje na przemian swoje monologi. Zmieniają się pory dnia, upływają lata, odmieniają się ich uczucia i oni sami, lecz ich głosom niezmiennie towarzyszy ten sam szum morskich fal. Fale Virginii Woolf to powieść o przemijaniu czasu i pragnieniu harmonii w chaosie wszechświata. To także literackie studium tożsamości indywiduum oraz tożsamości wspólnoty.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3096)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 926

Zatonąć.

Virginia Woolf przechadza się po brzegu, raz po raz sięgając do kieszeni sukienki i rzucając słowa w otchłań wody. Ale one nie toną, one z gracją wypływają na powierzchnię. Plączą się na granicach prądów poezji i prozy. Virginii nie interesuje schemat, dlatego "Fale" falują niebanalnie, niejednostajnie, zaskakująco. Ruchu wezbranych fal, tak jak potoku wezbranych słów, nie da się przewidzieć.

Susan, Jinny, Rhoda, Louis, Neville i Bernard (oraz tajemniczy, milczący Percival) wchodzą w kolejne fazy swojego życia. Najpierw wesoło biegają po piasku, by następnie powoli zanurzać się, a w końcu dać się porwać falom, które nieuchronnie zmierzają ku skałom. Poznajemy ich namiętności, sukcesy, problemy, przyjaźnie, rozczarowania; obserwujemy jak z chwili na chwilę wzrasta w nich coraz większy cynizm, poczucie porażki, znudzenie życiem i jednoczesna świadomość tego, że czasu nie da się zatrzymać, że "wszystko płynie". Ich słowa - niby-dialogi, niby-monologi - mają wydźwięk, który...

książek: 1080
Ania | 2016-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Nie wiem jak mam ubrać w gwiazdki moje zagubienie związane z książką "Fale". Poczekam, dojrzeję, może wtedy...
Cudowny, niezwykle ujmujący styl, delikatność i ulotność przyciągają niczym magnes. Z łatwością można dać się pochłonąć, oderwać i zapomnieć. Do rzeczywistości przywoływała mnie eksperymentalna forma książki, brak wyrazistej fabuły, zabawa rytmami, ciągłe przeskoki.
Nie lubię książek, w których forma dominuje nad treścią, a tym razem nie jestem tego aż tak pewna.

książek: 215
PandaBear | 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jest to najbardziej poruszająca książka jaką kiedykolwiek czytałem. Podczas gdy "Pani Dalloway" i "Do latarni" są genialnymi, ale tylko powieściami, rozgrywającymi się na określonej płaszczyźnie czasowej i przestrzennej, mającymi swoje ramy, dającymi pojęcie o geniuszu autorki, ale nie realizującymi go w pełni, "Fale" są dziełem pełnym, skończonym i stuprocentowym, o kształcie idealnym jak kula, w której zamyka się ludzką egzystencja, zarówno jednostkowa, jak i uniwersalna, zbiorowa. Woolf opisuje ludzki los, od sennych, mglistych dziecięcych wspomnień, które zaważają na naszej dorosłej psychice, poprzez kolejne fazy, którym towarzyszą doświadczenia takie jak miłość, przyjaźń, różne inicjacje, próby przystosowania do schematu, strach o przyszłość, samotność, strata... Te wszystkie uniwersalne, ludzkie sytuacje życiowe brzmiałyby jak banalna wyliczanka gdyby nie wnikliwe, obserwatorskie oko, filozoficzna mądrość i olbrzymi talent pisarski Woolf (nie będę ukrywał, że jest ona moim...

książek: 955
lotosu_kwiat | 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Jeśli ktoś szuka akcji to jej w tej książce nie znajdzie jednak pomimo tego (a może właśnie ze względu na to) warto do niej zajrzeć. Na łamach stron przemijają lata jednak nie tyle chodzi tu o wydarzenia co o postrzeganie z różnych kątów widzenia. Świetne portrety psychologiczne - w końcu przekonałam się że autorka jest pod tym względem mistrzynią.
Jestem zachwycona językiem i stylem, choć muszę przyznać że książka do łatwych nie należy. Niekiedy musiałam czytać dwa razy tą samą stronę aby głębiej zrozumieć jej treść. No i te spostrzeżenia autorki tak pięknie ujęte niekiedy zawoalowane, a niekiedy dosadne. Czytając przemyślenia poszczególnych bohaterów łatwo znaleźć momenty w których ich myśli pokrywają się z myślami czytelnika. Chwilami miałam wrażenie jakby autorka sformułowała to o czym sama wcześniej myślałam tylko nie umiałabym tak pięknie ubrać tego w słowa. Obserwując przemyślenia bohaterów na przestrzeni lat odnosi się także wrażenie, że książka sygnalizuje poniekąd o...

książek: 916
Marzenia | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Muszę się przyznać, ze wstydem, książka trafia do "niedokończonych". I nie dlatego, że jest zła, brzydka, jest tak poetycko-piękna, że "przerasta" moją szarą zabieganą, przedświąteczną codzienność. Książka jest po prostu p o e z j ą napisaną w formie prozy. Dziwne trochę, a jednak można.
Zacytuję:" Fala zatrzymała się, po czym ruszyła znowu, wzdychając jak śpiący, którego oddech przychodzi i odchodzi nieświadomie. Ciemna pręga na horyzoncie stopniowo pojaśniała, jakby osad w starej butelce wina opadł, ukazując zieleń szkła. Niebo za nią także się rozjaśniło, jakby opadł z niego biały osad albo jakby ramię kobiety leżącej na horyzoncie uniosło lampę i wąskie paski żółcieni, zieleni i bieli rozpostarły się na niebie jak pióra wachlarza." ...Czyż nie piękne? Taka jest cała książka. Ja jednak nie potrafiłam się dłużej skupić na tak pięknych poetyckich opisach, traciłam kontakt z fabułą. Nie umiałam nawet dostrzec akcji i skupić się na niej (owszem były jakieś dialogi, które nie wiem...

książek: 368
ukaszsie | 2012-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Oglądałem kiedyś film m.nichols'a "kto się boi Virgini Woolf?", który bezpośrednio z pisarką nie wiele miał wspólnego, jednak jego tytuł, który można traktowac, jak dość ironiczną gre słowną, oddaje natroje towarzyszące biografii i twórczości Woolf. I ja przed sięgnięciem do tej ksiązki odczucia miałęm podobne. Bojaźń - czy udźwigne, czy to nie nazbyt odważne, autobiograficzne. Po przerzuceniu każdej kolejnej strony odczucia te wcale nie malały, nie przechodziły w rodzaj zachwytu, czy uwielbienia, a raczej niepokoju, rozdarcia. Były momenty, w których przedstawiane obrazy, wewnętrzne monologi bohaterów, były tak ostre lub tak nie jasne, stapiały sie wzajemnie, że musiałem zaciągnąc ręczny albo włączyć wsteczny bieg. Cała powieść oscyluje wokół prób uporządkowania i scalenia pojedyńczego istnienia i razem z nią podejmuję tą próbę, a 10tą gwiazdke zostawiam sobie, bo na pewno jeszcze kiedyś spotkam się z tą książką ponownie.

książek: 2911
Sonja | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Ach, Życie… wciąż fale cię ścigają!

/Jestem pianą, która opływa i zapełnia bielą najdalsze krawędzie skał; jestem także dziewczyną, tutaj, w tym pokoju./

Cóż to za dzieło! Majstersztyk. Wspaniały kunszt pisarski. Magia słowa. Poezja w powieść ubrana.
Fale to trudna książka, przejmująca, nostalgiczna, melancholijna… Wymaga skupienia, spokoju, zacisznego kąta. Wymaga zrozumienia, poddania się treści. Trzeba ją wchłonąć, wniknąć, poczuć… trzeba popłynąć falami życia bohaterów, a w międzyczasie każdy czytelnik odnajdzie gdzieś kawałek samego siebie!

/- Ach, życie, jakże się ciebie bałam…/

książek: 1877

Mówiąc szczerze, zupełnie nie wiem, od czego mam zacząć. Jestem świeżo po lekturze tej książki i pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to nowość w kwestii opowiadania historii. Widzimy świat z perspektywy bohaterów, a ich monologi zastępują brak narratora opisującego historię. Poznajemy każdego z nich w różnym czasie: od dzieciństwa aż do starości. Każdy z nich jest inny, dla każdego istnieją inne wartości życiowe... Virginia Woolf porównała etapy życiowe bohaterów do pozycji słońca znajdującego się nad falami, co nadało całej historii poetyckości.
Krytycy nie mylą się, mówiąc o 'Falach' jako jedno z najważniejszych powieści Virginii Woolf. Przyznaję im rację.
P.S. Małe trudności sprawiają pierwsze strony, ale po przyzwyczajeniu się do tego stylu można bez problemu skończyć czytanie.

książek: 1194
Anuszka | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, A) Powieść, 2014
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Trudno mi ocenić tę książkę. Mam w stosunku do niej ambiwalentne odczucia. Atuty tej książki, są zarazem jej wadami i elementem odpychającym. Z perspektywy osoby, którą ją przeczytała, ze świadomością jej konstrukcji i treści nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy chciałabym ją przeczytać (nie po raz kolejny, ale po raz pierwszy).

Na pewno pod względem konstrukcyjnym jest jedyna w swoim rodzaju. Napisana techniką strumienia świadomości. Nie ma fabuły, narracją są dialogi i myśli 6 bohaterów o życiu i jego sensie, śmierci, o samych sobie i swoich przyjaciołach. Czyli mamy powieść (nawet nie wiem czy można to nazwać powieścią) egzystencjalną, o przemijaniu, o tym kim jesteśmy i kim są ludzie z naszego otoczenia i jaką ścieżkę życiową wybrali, z konkluzją, iż bez względu na to, jak pokierujemy naszym życiem i tak u jego schyłku nie będziemy w pełni usatysfakcjonowani, choć życie jest piękne. Melancholijna i pełna wspomnień poetycka proza.

Na pewno wielu czytelników...

książek: 456
Białowłosa Żmija | 2018-04-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2018

"Fale" Virginii Woolf mają zero akcji właściwej. Poznajemy Bernarda, Jinny, Louisa, Neville'a, Susan i Rhodę, którzy opowiadają swoje życie, swoje wrażenia i pokazują nam swój punkt widzenia, niezwykle wrażliwie z resztą. I na tym byłoby koniec. Ich głosy się przeplatają i składają, jak to ładnie jest napisane z tyłu, na "pełną liryzmu opowieść o przemijaniu, nieprzystawalności i utracie".
To teraz pora na to, abym ja wyraziła swoje odczucia. Czytało mi się to po prostu, jednym słowem, okropnie. Nigdy nie byłam i nie będę fanką tego typu literatury i nigdy nie rozumiałam, co takiego może się ludziom tu podobać. Bełkot 6 osób, ot co. Tak to widzę. Męczyłam tą średniej długości książkę nad wyraz długo, przynudzała mnie. Naprawdę dawno nie usypiałam w trakcie czytania! Zaletą, bo jakieś zawsze się znajdą, było to, że w miarę szybko to szło. Szkoda, że tak opornie. Z pewnością jest przesycona lirycyzmem, ale do mnie nie przemawia czytanie o dziwnych myślach ludzi, którzy chyba nie do...

zobacz kolejne z 3086 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Dobrze wyjść z pisarzem: Virginia Woolf

Są takie książki, które ż y j ą – powiedziała z zadumą. Towarzyszą nam w młodości, potem się z nami starzeją. To słowa Virginie Woolf, których mogę użyć do opisania moich relacji z kilkoma tytułami. Wśród nich znajdują się zresztą książki napisane przez Woolf, jak chociażby powieść „Pani Dalloway” czy jej dziennik zatytułowany „Chwile wolności”.


więcej
15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd