Okładka książki Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata Catherine Ripley
Catherine Ripley Wydawnictwo: Prószyński i S-ka interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Why? The best ever question and answer book about nature, science and world around you
Prószyński i S-ka
2017-02-07
2017-02-07
Lucyna Wierzbowska
Lucyna Wierzbowska Scot Ritchie pytania dziecko

Co kupić 6-ciolatce, gdy idzie się do niej w odwiedziny? Oczywiście, że książkę. Ale jaką? Na to pytanie musiałam odpowiedzieć sobie sama. A adresat jest, wierzcie mi, wymagający. Książka powinna więc spełniać następujące warunki: musi być estetycznie wydana, mieć kolorowe obrazki, duże literki, być ciekawa i zaskakująca. No i mamy to. „Dlaczego?” zawiera w sobie wszystko co powyżej: piękne, kolorowe, duże na całą stronę ilustracje. Na jednej stronie grubaśną czcionką postawione jest pytanie, tak że 6-letnia dziewczynka, która uczy się czytać może sama lub przy pomocy dorosłego je przeczytać, a na drugiej stronie odpowiedź na nie, którą przeczyta jej mama, tata, babcia, czy jak to było w moim przypadku-ciotka. Książka podzielona jest na rozdziały tematyczne, takie jak: w kąpieli, w supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni, wśród zwierząt gospodarskich. Odpowiada na pytanie „dlaczego?” w sposób przystępny, krótki, ale ciekawy. Rysunki i opisy są pełne humoru, co również jest jej ogromną zaletą. Mnie wciągnęła tak bardzo, że prezent został wspólnie w całości „skonsumowany” na raz przez 6-latkę i jej ciotkę.
„Czy coś mi się dzisiaj przyśni?
Zdecydowanie tak. Wciągu jednej nocy miewasz dziesiątki snów-nawet jeśli po przebudzeniu nic z nich nie pamiętasz. Naukowcy sadzą, że podczas wizji nocnych nasze mózgi próbują uporać się ze wszystkim, co robiliśmy i czuliśmy w ciągu dnia. Uważają też, że zwierzęta również śnią, tak samo jak ty. Zatem słodkich snów!”

1970

Dzieci zadają pytania. Często bardzo trudne pytania, dotyczące rzeczy abstrakcyjnych, zjawisk niby oczywistych, bo codziennych, a jednak skomplikowanych do wytłumaczenia. Jak bowiem udzielić odpowiedzi - zakładając, że nie posiada się wykształcenia godnego fizyka - na te wszystkie „Dlaczego?” zadawane co i rusz przez maluchy?

I tu naprzeciw rodzicom wyszła Catherine Ripley, która postanowiła odpowiedzieć na najbardziej interesujące pytania zadawane przez dzieci. Zebrała więc listy małych czytelników, które przysyłali do jej redakcji pisma dla najmłodszych i wydała całość w formie książki – „Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata”.

Pomysł był banalnie prosty, efekt z kolei znakomity. Przede wszystkim za dobór przez Catherine Ripley pytań. Książka została podzielona na sześć tematycznych części [„W kąpieli”, „W supermarkecie”, „Przed snem”, „Na dworze”, „W kuchni” i „Wśród zwierząt gospodarskich”] i pod te zagadnienia pasujące pytania. Znajdą się tam prostsze – „Gdzie znika Słońce, gdy zapada zmrok?” i trudniejsze - „Dlaczego ziewam, gdy dopada mnie zmęczenie?”.

Co ważniejsze, przypadną one do gustu nie tylko najmłodszym. Wiadomo, dorosły nie jest chodzącą encyklopedią i człowiek wiedzieć wszystkiego po prostu nie może, a dzięki tej książce dowie się, jak właściwie działa ten świat – czyli wszystko, co go otacza, wytłumaczenie tych wszystkich codziennych czynności, rzeczy, które posiada [np. jak to się dzieje, że ręcznik wysycha przez noc]. Tym sposobem lektura książki napisanej przez Catherine Ripley może stać się dobrą i pouczającą lekturą zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Nie mówiąc już o tym, że gdy maluch zada jakieś pytanie, będzie można sprawdzić, czy przypadkiem odpowiedź nie znajduje się już w książce – a nawet jeśli będzie słuchać wytłumaczeń zjawisk, o które jeszcze nie zdążył zapytać, to może rozbudzić to jego wyobraźnię.

Do tego niemalże każda strona została bogato zilustrowana. Rysunki wykonane przez Scota Ritchiego są kolorowe, ładne, na tyle duże, by z łatwością dało się rozpoznać, co przedstawiają, a do tego świetnie korespondują z tekstem. Z wyglądu przypominają nieco twory wykonane ręką dziecka, co również najmłodszym czytelnikom może sprawić radość [książka stworzona dla nich jak gdyby przez ich rówieśników].

„Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” to rozbudzająca ciekawość książka, ucząca poprzez proste i dostosowane do dzieci słownictwo, będąca tak jakby encyklopedią dla najmłodszych [ale też i dorosłych], którzy będą mieć okazję dowiedzieć się, jak właściwie działa świat.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/203895,dlaczego-najciekawsze-pytania-i-odpowiedzi-na-temat-nauki-przyrody-i-swiata

I tu naprzeciw rodzicom wyszła Catherine...

Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata to książka, która wciągnie Wasze dzieci na dobrych kilkanaście wieczorów.

Jest tak ciekawie skonstruowana, że nie tylko przedszkolak, któremu sami będziecie czytać dowie się całej masy ważnych i mądrych rzeczy, ale też starsze, już samodzielnie czytające dziecko, znajdzie tu coś dla siebie.

Książka została podzielona na kilka dużych działów. Między innymi: „Przed snem”, „W supermarkecie”, czy „W kuchni”. Dzięki takiemu zabiegowi, dokonano usystematyzowania wiedzy zawartej w książce. Problemy wyjaśniane są tu prosto i klarownie. Spisane językiem dostosowanym do dziecka, ale też takim, że dziecko poszerzy swoje słownictwo w znacznym stopniu.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

1974

Dzieci to niezwykle ciekawskie istotki, które potrafią zasypywać nas milionem pytań każdego dnia. Początkowo jest to interesujące i nawet zabawne, jednak z czasem człowiek może tracić cierpliwość, kiedy setny raz dostaje te same pytanie. Naprzeciw oczekiwaniom rodzicom czy nauczycieli wychodzą wydawnictwa, które oferują ogrom przydatnych pozycji dla małych mądralińskich, stając się wsparciem dla ich opiekunów.

"Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" to wspaniałe kompendium wiedzy dla maluchów i starszaków ciekawych wszystkiego, co dzieje się dookoła nich. Książka podzielona jest na poszczególne kategorie poruszające konkretne pytania związane z danym działem: w kąpieli, supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni, a także wśród zwierząt gospodarskich.

Książka odpowiada na nieskomplikowane pytania, które często wychodzą z dziecięcych ust: dlaczego muszę myć zęby lub korzystać z toalety?, dlaczego podczas kąpieli marszczą mi się palce?, gdzie znika Słońce, gdy zapada zmrok?, dlaczego gdy jest mokro, z ziemi wychodzą dżdżownice?, dlaczego niebo jest niebieskie?, dlaczego cebula wyciska mi łzy z oczu?, jak kurczątko wydostaje się z jajka?, jak pszczoły robią miód?. Jednak Catherine Ripley porusza także nieco trudniejszą tematykę, wyjaśniając chociażby dlaczego palce przyklejają się do pojemników z zamrożonymi produktami, a kostki lodu pękają po wrzuceniu do napoju, dlaczego konie śpią na stojąco i tylko niektóre kozy mają rogi. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału znajdują się różnorodne ciekawostki, którymi można zaskoczyć innych członków rodziny.

Do tej pory miałam styczność z wieloma mini-encyklopediami dla dzieci, jednak ta zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. Najczęściej tego typu książki przeznaczone są dla starszaków, a ta pozycja nadaje się dzieciakom w wieku 4 lat i wyżej, chociaż podejrzewam, że niektóre 3-latki powinny być zainteresowane uzyskaniem odpowiedzi na niektóre pytania zawarte w tej lekturze. To wszystko okraszone jest bardzo barwnymi ilustracjami stworzonymi nieco niedbałą kreską, idealnie obrazując poruszaną tematykę.

Catherine Ripley, redaktorka bardzo lubianego magazynu dla najmłodszych, postanowiła zebrać pytania nadsyłane przez zaciekawionych światem młodych czytelników, do tego rozmawiając z dziećmi w szkołach i bibliotekach. Te spotkania zaowocowały ogromem zdobytej wiedzy, którą autorka podzieliła się z innymi. Dzięki temu powstała ta cudowna publikacja, jaka powinna znaleźć się w każdej domowej, szkolnej i przedszkolnej biblioteczce. Obowiązkowo!

Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata to zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane przez maluchy pytania. W myśl zasady, że nie ma głupich pytań, w tej książce znajdziemy odpowiedzi nawet na z pozoru dziwne dla nas, dorosłych pytania.

"Czy coś mi się dzisiaj przyśni? Zdecydowanie tak. W ciągu jednej nocy miewasz dziesiątki snów - nawet jeśli po przebudzeniu nic z nich nie pamiętasz... zwierzęta również śnią, tak jak ty..."

Ciekawość świata wyrażana przez dzieci to bardzo wartościowa i pożądana cecha. Zachęcamy nasze pociechy, aby nie obawiały się zadawać najrozmaitszych pytań, entuzjastycznie poszukiwały odpowiedzi, uważnie obserwowały otoczenie, zastanawiały się, jak coś funkcjonuje, przebiega, działa. Wszystkie "dlaczego?" kumulują się w zdobywaniu cennej wiedzy, dokładnym rozumieniu przyrodniczych zjawisk, silnej zależności królestwa zwierząt i ludzi. Dotyczyć mogą zarówno naukowych wyzwań, jak i tylko pozornie nieistotnych spraw życia codziennego.

W książce znajdziemy przejrzyste i klarowne odpowiedzi na mnóstwo interesujących pytań, trafne wyjaśnienia zasad działania różnych przedmiotów, ale także zachęty do zadawania kolejnych pytań, zagłębiania się w dociekliwości rozumienia świata. Czy to przed snem, podczas kąpieli, w kuchni, supermarkecie, na dworze i wśród zwierząt. Bo choćby, dlaczego kura może znosić niebieskie jajka? Jaki kształt podąża za nami wszędzie? Gdzie znika Słońce, gdy zapada zmrok?

Publikacja przyda się podczas rozmów z dziećmi, inspirowania porcją interesującej wiedzy, w podróży, w poczekalni, przy odwracaniu uwagi lub wyciszaniu pod koniec dnia. Sympatyczna szata graficzna, ładne kolorowe ilustracje, z większej perspektywy i skupiające wzrok na szczególe dzięki lupce. Mnóstwo ciekawostek dla najmłodszych i także nieco starszych. Przygoda z tą wielokrotnie nagradzaną książką ucieszy każdego młodego odkrywcę świata.

bookendorfina.pl

1903

Pytania zadawane przez maluchy, które interesują się dosłownie wszystkim i w każdej możliwej sytuacji, bywają różne. Z jednymi poradzimy sobie z palcem w nosie, ale inne... To dopiero jest wyzwanie! Na szczęście rodzic nie jest osamotniony w tej swojej walce, a na pomoc przychodzą mu (poza internetem) książki.

Dlaczego warto sięgnąć po "Dlaczego?":
- To zbiór ciekawych pytań i konkretnych, dopasowanych do wieku dziecka, odpowiedzi.
- Książka podzielona jest na sześć rozdziałów - każdy odnosi się do tego, co dziecku bliskie.
- Zawiera wspaniałe, barwne i dynamiczne ilustracje (adekwatne do treści).
- Jest porządnie wydana: szyta, w twardej oprawie, z grubymi stronami - wytrzymała sztuka, która długo posłuży.
- "Dlaczego?" wyratuje rodzica z niejednej opresji ;)

Świetna, polecam :)

Ilustracje i recenzję znajdziecie tu => http://www.matkapuchatka.pl/2017/02/warto-przytulic-dlaczego.html

Zapraszam :)

Dlaczego warto sięgnąć po "Dlaczego?":