Heart of Dog

Wydawnictwo: Grove Press
angielski

This early novella from Mikhail Bulgakov, published in 1925, already shows the surreal comic genius that later produced The Master and Margarita, the writer s masterpiece. A kind of Frankenstein parable, Heart of a Dog is the story of a stray dog that gains a human intelligence after a prominent Moscow professor transplants human glands into the unfortunate canine s body.

| 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Króciutka powiastka w najlepszym stylu i gatunku. Eksperyment naukowy pozwala zmienić psa w człowieka. Z dobrego zwierzątka wyrasta (dosłownie) komunistyczno - bandycki stwór. Wygląd człowieka, upodobania człowiecze, ale po psiemu goni koty.
Na stu stronach Bułhakow zmieścił mnóstwo treści. Mamy tu opowiadanie fantastyczne, do tego pouczającą warstwę polityczną i wszystko ubrane w satyryczne ramy.
Książeczka do przemyśleń, ale i do rozrywki. Jeśli ktoś nie chce, to nie musi szukać podtekstów, niech się napawa geniuszem pisarza i jego dziwną, arcyciekawą historią.

itysiek_reads | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Bardzo dobre czytelnicze wejście w 2016 rok! Niezła abstrakcja :) Historia trochę smutna, trochę śmieszna, bardzo dobrze się ją czyta. Bułhakow kolejny raz zaskoczył mnie intrygującymi i niezwykle pomysłowymi postaciami, np. Poligrafa Poligrafowicza Szarikowa :) Pies staje się człowiekiem, który posiada najgorsze z możliwych cech ludzkich. Polecam, uśmiech nie schodzi z twarzy! :)

Zakręcony Druk | 2017-10-16

Wpadła w moje serce książka wyjątkowa. Od jakiegoś czasu dostaję (od pewnej podopiecznej mojej mamy) dużo starych książek. Pomiędzy powieściami politycznymi i podręcznikami medycznymi sprzed 40 lat znalazła się cienka nowela sławy rosyjskiej literatury, Michaiła Bułhakowa. Zaczęłam lekturę nie spodziewając się niczego wybitnego. Jak bardzo się pomyliłam w swoim osądzie. Co najważniejsze, wszystko jej pokazane z perspektywy psa. Nieciekawe? A co jeśli powiem, że książka jest pisana z perspektywy psa, któremu został przeszczepiony ludzki mózg i jest zwolennikiem władzy sowieckiej? Taka mieszanka musiała się udać i udała się brawurowo. Dzięki światu za takich artystów jak Bułhakow.

I od czego zaczyna się historia? Mamy naszego bohatera, czyli psiego mieszkańca ulic Moskwy. Każdy dzień jego życia to walka o przetrwanie. Zostajemy wrzuceni w wir zdarzeń. Nasz bohater zostaje oblany wrzątkiem przez kuchennego. Na jego boku powstaje poważna rana, która przybliża go do nieuchronnej...

"Psie serce" to opowiadanie, które - jak większość utworów Bułhakowa - odsłania absurdy sowieckiej rzeczywistości.

Sporo jest w tej opowieści groteski i inteligentnego humoru, czego przykładem może być efekt eksperymentu przeprowadzonego przez profesora Filipowicza na psie - proces uczłowieczenia czworonoga nie wyszedł nikomu na dobre, gdyż Szarik jako człowiek stał się grubiańskim i prostackim typem, zaglądającym z upodobaniem do kieliszka, podszczypującym kucharki i okradającym z premedytacją swojego gospodarza. Jakby tego było mało, okazał się oszustem, kłamcą i donosicielem.
Można zatem powiedzieć, że dopiero stając się człowiekiem pies... zszedł na psy:).

"Psie serce" to jednak nie tylko barwna historia fantastycznego zabiegu i jego nieobliczalnych skutków. To przede wszystkim satyra na radzieckie społeczeństwo, żyjące w ciągłym strachu przed denuncjacją, zdominowane przez szpicli, aparatczyków i uprzywilejowanych towarzyszy; społeczeństwo, w którym nie ma miejsca na...

Urmurmina | 2014-04-26

Bardzo fajna i z ciekawym pomysłem na stworzenie postaci książka. Bułhakow to dla mnie za wysokie progi, ale czasem lubię poczytać coś światowo ambitnego, a zwłaszcza tak naszpikowanego aluzjami politycznymi.

Kazik | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Rosyjska
Przeczytana: 10 lipca 2011

Porąbane jak drewno na wykałaczki. Od razu widać, że Bułhakowa.
Historia psa Szarika, który miał to (nie)szczęście trafić do słynnego uczonego, doktora i specjalisty, zajmującego się... em, chyba lepiej nie wnikać, co on tam robi z tymi małpimi jajnikami. Tak czy owak, Szarik dostaje się pod skalpel i staje się pechowym właścicielem przesadki mózgowej niedawno zmarłego alkoholika. Profesor szybko przekonuje się, że łatwiej uczłowieczyć poczciwą psinę, niż społecznego degenerata...

"Psie serce" ma nieco mroczny, odrealniony klimat, ciekawe postacie i interesującą fabułę. Przy czym, jak to u Bułhakowa, nie brakuje złośliwej krytyki komunizmu (świetny wątek dotyczący próby przejęcia mieszkania profesora).
Szybko i dobrze się czyta. Trochę śmieszno, trochę straszno, a z pewnością nienudno.

Luiza | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Może zachwycić, to mnie nie zachwiciła, ale na pewno jest godna polecenia.
Ciekawa lektura na jeden jesienny wieczór pod kocykiem ;)
Inna niż te, które czytałam do tej pory i nie mówię "nie" dla Bułhakowa :)

Michał | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

I bądź tu mądry człowieku, jak w kilku słowach opisać tak rewelacyjną książkę. W sumie nawet tych kilka słów sprawia mi problem.

Dlaczego tak chętnie sięgam po prozę Bułhakowa? Ponieważ interesuję się Rosją, stosunkami społecznymi w niej panującymi - zarówno obecnie, jak i w przeszłości. I właśnie u Bułhakowa mam to spojrzenie wstecz. "Psie serce" to kolejna książka, która przybliża realia Rosji radzieckiej, a zarazem łączy dwie epoki - odchodzącą, z okresu caratu i związaną z nią całą etykietą, aczkolwiek gdzieniegdzie aktualną, oraz dominującą, związaną z ruchem rewolucji bolszewickiej.

Gdy to czytam, jestem zafascynowany i wciągnięty bez reszty w lekturę. Wzbudza ona uśmiech na twarzy (dialogi!), ale zawsze gdzieś towarzyszy refleksja: teraz się śmiejemy, a ówczesnym obywatelom Moskwy i całego ZSRR do śmiechu zapewne było daleko. Stąd też podziw dla Autora, że miał na tyle odwagi, by tworzyć takie dzieła. Dzięki temu zachował pewien obraz historyczny, którego inne publikacje w...

Femina domi | 2017-08-04

"Psie serce" Bułhakowa opowiada o nieudanym eksperymencie, który doprowadza do katastrofy, dlatego powieść została opatrzona podtytułem: Potworna historia (Чудовищная история). Autor w swojej powieści za głównego bohatera, będącego wcieleniem wszelkich wad, a przede wszystkim ucieleśniającego zło nowego systemu, uczynił psa.

Akcja utworu opowiada o losach uczłowieczonego psa Szarika, który po nieudanym eksperymencie staje się nikczemnym osobnikiem, zamieniając się w swojego dawcę: lumpa i alkoholika, osobę z gruntu zepsutą. Powieść składa się z paru części. Pierwszą jest monolog głównego bohatera – psa Szarika, cierpiącego w bramie po oblaniu wrzątkiem. Opowiada on o ciężkim „pieskim życiu”. Druga część mówi o jego życiu w domu profesora. Następnym etapem powieści jest operacja, której rezultaty są rzetelnie opisywane przez pomocnika Prieobrażeńskiego – Bormentala, a w dalszej części powieści ukazany jest już „nowy człowiek” –...

złodziejka | 2013-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 października 2013

„Psie serce” jest nowelą napisaną przez Bułhakowa w 1925 roku. Dzieło zostało opublikowane po raz pierwszy w Rosji po 62 latach i to nie w formie książkowej, ale w miesięczniku literackim. Bułhakow nie doczekał się druku – zmarł w 1940 roku, czyli 47 lat przed publikacją „Psiego serca”. Dlaczego utwór był cenzurowany i niedopuszczony do publikacji? Po lekturze noweli trudno się dziwić cenzorom – jest to historia bezpańskiego kundla zagarniętego z jednej z moskiewskich bram przez lekarza, profesora Preobrażeńskiego, który na psie postanowił przeprowadzić eksperyment.
Lekarz Preobrażeński jest naukowcem, który poza regularną praktyką lekarską prowadzi doświadczenia medyczne. W jednym ze swoich eksperymentów postanowił psu przeszczepić ludzką przysadkę mózgową i narządy rozrodcze, by sprawdzić, czy hormony dokrewne wydzielane przez te gruczoły wpłyną na proces odmładzania. Jak się w noweli okazało, taka operacja była początkiem totalnej metamorfozy zwierzaka, który z czworonoga...