Bołdyn

Jerzy Putrament Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
1977-01-01
1977-01-01

II wojna światowa i partyzanci. Putrament był zagorzałym komunistą i agentem NKWD. Partyzanci przedstawieni w jego książce również czcili Stalina, ale starali się walczyć o Polskę. Opowiada o losach młodego człowieka - Mieczysława Pakosza z Warszawy, który bardzo chciał walczyć z partyzantami, a najbardziej chciał przyłączyć się do oddziału Bołdyna, o którym słyszał w Warszawie.

Po wielu różnych perypetiach trafia w końcu do generała Bołdyna i zostaje jego adiutantem . Bołdyn to człowiek prosty, ale o zdolnościach przywódczych, który w wyniku splotu okoliczności zostaje samozwańczym generałem. Jest jednak człowiekiem porywczym i skłonnym do przemocy, tak wobec swojej partnerki, jak i podległych mu ludzi. W końcu traci kontakt z rzeczywistością i balansuje na granicy obłędu. W rezultacie partyzanci zamiast walczyć z okupantem podejmują grę z Bołdynem, przekazując mu wiadomości nieprawdziwe, aby go ułagodzić i zadowolić. Jednak trzeba przyznać, że kiedy trzeba było Bołdyn prowadził ludzi do ataku, sam idąc na czele.

Książka jest dobrą literaturą wojenną, przedstawiającą życie partyzanckie bez upiększeń i realistycznie.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem.
Książa BOŁDYN opowiada o partyzantce, młodym człowieku, który trafia do partyzantki i tam poznaje słynnego tytułowego Bołdyna -głównodowodzącego . Książa napisana fajnym językiem z krótkimi ładnymi, opisami leśnej przyrody.

POLECAM każdemu, kto lubi powieści osadzone w okresie drugiej wojny światowej.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem.

POLECAM każdemu, kto lubi powieści osadzone w okresie drugiej wojny światowej.

Kontynuując czytelniczą podróż po dziełach Jerzego Putramenta, który mieszkał kiedyś w kamienicy, w której i ja mieszkałem (choć minęliśmy się o parę dekad),natrafiłem na powieść Bołdyn. To historia z czasów drugiej wojny światowej, próba spojrzenia na tamte czasy, na partyzantkę i na dowódców, którzy nie zawsze byli bohaterami. Czasem prawdziwymi bohaterami byli ich ludzie.

O tajemniczym Bołdynie i jego leśnym oddziale krążą legendy. Ponoć jest świetnym dowódcą, który skutecznie stawia opór niemieckim okupantom, raz po raz nękając stacjonujące w okolicy wojska. Stąd też staje się tematem rozmów toczonych szeptem na ulicach i dworcach. Młodziutki Mieczysław Pakosz nie bardzo ma co ze sobą zrobić, więc postanawia przystać do jego ludzi. Od razu też zwraca na siebie uwagę generała.

Wojna w Bołdynie nie jest bohaterska. To siedzenie w lesie, zmaganie się z zimnem, głodem, a przede wszystkim brakiem informacji. Wróg krąży gdzieś w pobliżu, docierają potwierdzające to meldunki, ale są one niepewne, jakby zawieszone w czasie. Można je różnie interpretować. Tymczasem dowódcy poszczególnych oddziałów rozgrywają swoje gierki. Chcą dobrze dla siebie, dla swoich. Wykorzystują do tego sławę Bołdyna, który – ogarnięty manią prześladowczą i nie zawsze uczciwie informowany o sytuacji przez swoich podkomendnych – powoli traci kontakt z rzeczywistością. Nikt nie ma odwagi tego głośno powiedzieć.

Historia jest złożona, porusza wiele aspektów służby w czasie wojny. Świetnie oddaje klimat zaszczucia i zagubienia, tej niepewności, co przyniesie kolejny dzień. Poza tym jest dobrze napisana. Trochę oldschoolowo, bo pełnymi, dopracowanymi, eleganckimi zadaniami. Putrament był komunistą, dlatego dziś niewiele się o nim mówi. Miał jednak talent i temu trudno jest zaprzeczyć.

PS. Książka doczekała się też adaptacji filmowej w reżyserii małżeństwa Petelskich.

Więcej recencji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Jestem pod wrażeniem . Świetnie napisana .

Jestem pod wrażeniem . Świetnie napisana .

Warto przeczytać. Książka pokazuje mechanizmy walki i dramat partyzantów. Myślę że AK i komuniści ginęli tak samo. Z bronią w ręku. A książka zresztą pokazuje problemy człowieka który nie był komunistą ,a chciał walczyć i mało co nie zapłacił tego głową.

Zapomniana nieco powieść zapomnianego Putramenta, kiedyś wielkiego, brylującego na salonach. Gdyby nie zajęcia z literatury i mnie ominęłaby lektura tej powieści. A byłoby czego żałować - ta książka to znakomity obraz mechanizmów psychologicznych działających w partyzantce - w tym wypadku czasów II wojny światowej. Ale "Bołdyn", moim zdaniem, to przede wszystkim powieść o tym, co dzieje się z prawdą na wojnie, a także, a może przede wszystkim o tym, co dzieje się z człowiekiem, który ma pod sobą grupę ludzi. Naprawdę warto - Putrament może się kojarzyć z jakąś agitką komunistyczną, ale bez obaw. Ciężko na coś takiego natrafić, więc do lektury!

• Z czasów młodości
  • Studia 🎓
  • PWN POLSKIE
  • PRL
  • Podpatrzone u innych, albo jeszcze nie wiem czy chcę przeczytać

Dodaj cytat z książki Bołdyn