Chmurołap

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Wydarzenia z Chmurołapa poprzedzają chronologicznie fabułę debiutanckiej powieści Zbigniewa Masternaka Niech żyje wolność. 28-letni autor wydaje drugą w tym roku dojrzałą i świetnie skonstruowaną powieść o swoim dzieciństwie i wczesnej młodości, spędzonych w świętokrzyskiej wsi.

Olinka | 2012-07-27
Przeczytana: marzec 2012

Książkę dostałam. Z pewną dozą nieśmiałości zaczęłam czytać. Urzekły mnie legendy, które gdzieś tam pamiętam z lat dzieciństwa i teraz przypomniane wzbudziły nostalgiczne uczucia. Urzekł mnie bohater, jego młodzieńcza miłość, ambicje, chęć wyrwania się z kieleckiej wsi.
Trochę zawstydza ta wieś z lat osiemdziesiątych, ale tak było, i co smutne, takie miejsca nadal możemy odnaleźć. Ze złością przyglądałam się ojcu, tytułowemu Chmurołapowi, który żyjąc w świecie marzeń i baśni zakrapianych alkoholem, całkowicie oddalił się od rodziny. A powinien być dumny, powinien...
Proza prosta, łatwa w odbiorze i chyba dobrze, bo patetyczny język zepsułby ludyczny obraz wykreowany przez autora.

katalvi | 2012-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2012

Łatwa. Prosta. Autentyczna. Przyjemnie przyswajalna.

Tytułowy Chmurołap to ojciec głównego bohatera. Jest pijakiem, awanturnikiem i nieuleczalnym marzycielem. Jego całe życie to hodowla błękitnych gołębi. Nie szanuje swojej żony, nie jest dumny ze swego syna (dobrze uczącego się piłakrza, który chce zostać prawnikiem). Nazywa pierworodnego Księciem i wpaja, że jest potomkiem prastarego rodu znad Wisły i w pełni zasługuje na swój szlachetny przydomek. Przy każdej okazji opowiada synowi podania związane z ich małą ojczyzną, które przedstawia jako opowieści rodzinne. W końcówce książki okazuje się, że prawda dotycząca legend nie jest taka kolorowa i syn pośrednio zmienia stosunek do ojca...

Co jest piękne w tej książce?
Prostota. Nie ma górnolotnych wyrażeń ani zdań. Nie znajdziemy tu trudnych słów ani filozoficznych tematów. Każdy rozdział opisuje inne wydarzenie z życia księcia: od tych najprostszych, codziennych do tych bardziej trudnych dylematów w życiu nastolatka.
Są...

Aneta | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 28 lutego 2015

Polecam wysłuchanie audiobooka w doskonałej interpretacji Marcina Popczyńskiego. Z ogromną przyjemnością wysłuchałam naprawdę dobrej powieści. Dobry tekst, świetny język oddaje charakter mieszkańców świętkorzyskiej wsi, doskonale przemycane świetokrzyskie legendy, podania, mądrości, powiedzenia. Warto przesłuchać.

Klaudia Lewandowska | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Znaleziona przez przypadek, teraz odkopana po dłuższym czasie książka, która ma swój specyficzny urok. Bardzo prawdziwa i chociaż kiedyś wywarła na mnie większe wrażenie - wyróżniająca się.

Aga | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Ciekawe wątki legendowe, ale niestety język, przekleństwa, erotyczne teksty (+podteksty), zdecydowanie to nie jest książka dla wrażliwych czytelników.

henia1 | 2016-01-18
Przeczytana: 15 marca 2015

Książka świetna, warto przeczytać wespół z resztą z tej serii ( Księstwo i Scyzoryk). Polecam bardzo.

wiktorres | 2016-01-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Fantastyczny początek rewelacyjnego cyklu powieściowego! Polecam!

agnescrv | 2012-01-04
Przeczytana: 10 lutego 2013

tom 1

automaciej | 2012-03-20
Przeczytana: 19 marca 2012

Bardzo podoba mi się styl pisania Masternaka. Taka specyficzna nostalgia, charakterystyczna dla ludzi, których dzieciństwo przypadło w latach 80tych. Sam wtedy byłem fanem Maradony i z wypiekami oglądałem nocne trasmisje z mundialu w Meksyku.
Zwraca uwagę niesamowita łatwość pisania, historie są zabawne, momentami wzruszające. Życzę autorowi jeszcze wielu tak udanych pozycji!

jaworowicz | 2012-03-16

Podobała mi się,pewnie z uwagi na fakt,że czuć było cały czas te legendy i podania w tle. Poza tym Masternak ma naprawdę ciekawy sposób pisania, na tyle,że w momencie przeczytania ostatniego zdania pjawiło się "no co ty? serio teraz chcesz skończyć? :)
Pozytywne zaskoczenie, kupiłam ją w Matrasie za 2 zł,tak o,bo tania i fajny tytuł:P