Opowieści o pilocie Pirxie

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA
Darmowe dodatki Edytuj książkę
pilot Pirx, polska sf

Tematyka książki krąży wokół problemów powstających na styku człowieka z maszyną (np. w opowiadaniu Ananke), w kilku miejscach stawiając nawet pytanie o możliwości maszyny do samodzielnego myślenia, wraz z wszystkimi tego konsekwencjami (opowiadania Wypadek, Rozprawa); mówi o możliwościach, słabościach i reakcjach człowieka (Patrol, Opowiadanie Pirxa, Odruch warunkowy, Albatros). Miejsce akcji Opowieści... stanowi doskonałe tło dla tych rozważań, skutecznie wyostrzając problemy przedstawiane w kolejnych opowiadaniach.

Pozycja zawiera także:
Dlaczego Lem zdjął różowe okulary? Rozmowa z Siergiejem Łukjanienko o tym, co rosyjska fantastyka zawdzięcza Lemowi.
Pirx i sekrety człowieczeństwa. Posłowie prof. Jerzego Jarzębskiego

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

ChicaDeAyer | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Książka którą musi przeczytać każdy - jestem skłonna przychylić się do tezy wyznawców Lema, jednak niekoniecznie muszą robić to dzieciaki z podstawówki. Przez przymus szkolny tak zraziłam się do twórczości mistrza sci-fi, że każdą pozycję sygnowaną jego nazwiskiem omijałam szerokim łukiem, a reakcję alergiczną wywoływał sam gatunek.

Jako że niedawno postawiłam sobie wyzwanie przełamania lęków literackich, z dużą dozą niepewności drżącą dłonią sięgnęłam po Lema - i nie taki on straszny jak go zapamiętałam. Udało mi się wreszcie przebić przez pancerz nieprzystępności, jaki stanowił dla mnie niegdyś żargon techniczny i szczegółowe, niekiedy wręcz nużące opisy. Dzięki temu dotarłam wreszcie do nieodkrytych wcześniej emocji i poddałam się specyficznemu klimatowi. Dostrzegłam głęboki wydźwięk humanizmu - wiary, jaką autor pokładał w człowieku, jego możliwościach, przełamywaniu słabości.

Cieszę się, że ja zrobiłam to ze swoimi - choć nadal za fankę sci-fi się nie uważam i nie zaliczam...

Gapcio | 2013-09-18

Niesamowity jest ten Lem. Otrzymujemy bohatera, który w żaden sposób na ten termin nie zasługuje. Otrzymujemy obraz eksploracji kosmosu, jakże odmienny od innych, współczesnych Lemowi i względem niego późniejszych, w którym człowiek musi mierzyć się nie z Obcymi, lecz z samym sobą, swoimi ułomnościami, wreszcie następstwami swoich czynów i wytworami swoich rąk. Tutaj właśnie upatruje autor realnego zagrożenia, zgrabnie naprowadzając czytelnika na serię istotnych pytań, których ten sam prawdopodobnie by nie postawił.
Niesamowity jest Lem, bo z taką łatwością kreuje specyficzny klimat, będący bardzo autorską mieszanką pustki i obcości Przestrzeni oraz charakterystycznej swojskości i normalności Pirxa.
Najbardziej imponujący jest jednak zabieg, którym Lem, dzięki spojrzeniu na istotę ludzką z dwóch zewnętrznych perspektyw, ogromu kosmosu oraz odmienności sztucznej inteligencji, ukazuje "tyciość" człowieka, miałkość i kompletny brak znaczenia zdecydowanej większości jego działalności....

Arek | 2015-07-01
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Muszę przyznać że nie przepadam zbytnio za gatunkiem science-fiction. Po rozpoczęciu tej lektury niestety ta niechęć się pogłębiła, chociaż tytuł brzmiał tak obiecująco, mistrz s - f tej obietnicy nie dotrzymał.
Stanisław Lem to nasz najbardziej znany na świecie twórca, s - f. Jako jedyny polak znalazł się w gronie 1000 najpopularniejszych pisarzy na portalu Library Thing, przynajmniej było tak trzy lata temu. Gdy ostatnio przeglądałem tą statystykę, odpadł niestety. Ale chyba możemy liczyć na wejście naszego ASa fantasy Sapkowskiego.
Otóż opisuje pan Lem sto jeden szczegółów z lotu adepta kosmonautyki, pilota Pirxa. Dużo tu naukowych szczegółów, które można zrozumieć dopiero gdy się znamy na technice. Ja ich nie rozumiałem.
Brak tu klimatu jak chociażby u Vonneguta w Kociej kołysce. Nie rozumiem więc dlaczego dzieci klas szóstych były skazywane na męczarnię przy "Opowieściach o pilocie Pirxie". Nie miałbym sumienia gdybym zawyżył ocenę i dał chociażby 6/10, a więc ode mnie na zły...

ucho_igielne | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Zupełnie nie rozumiem czemu kiedyś nie mogłem przebrnąć przez tą książkę. Według mnie jest ona niesamowita. Może jednak rzeczywiście jest tak, że do Lema trzeba dojrzeć. Opowiadania skupiają się właściwie na jednej sprawie a mianowicie zawodności maszyn, które skonstruowali w końcu ludzie, którzy też nie są nieomylni. Ślepa wiara w maszyny może skończyć się źle (szczególnie w kosmosie gdzie dzieje się akcja) bądź może też wystawić na próbę człowieka. Doskonałość jest więc nieosiągalna i autor miał tego świadomość. A jednak jego opowiadania są doskonałe. Polecam. Ocena rewelacyjna.

Shimik | 2015-10-09

Pirx jest normalnym człowiekiem z różnymi wadami i zaletami. W żaden sposób nie wygląda na bohatera, lecz jest "przeciętny". Historia dość ciekawa lecz momentami nudna. Na pewno nie zachęciła mnie do poznania reszty twórczości autora.

Wkp | 2016-09-27

OPOWIEŚCI, KTÓRE POWINNI POZNAĆ WSZYSCY

Stanisław Lem to zdecydowanie najbardziej znany z polskich pisarzy uprawiających fantastykę i jeden z najbardziej znanych i cenionych naszych autorów w ogóle. Znać jego dzieła wypada, ale przede wszystkim warto. Bo Lem pisał pięknie, pisał imponująco i potrafił wykrzesać ze słów takie emocje, jak niewielu. „Opowieści o pilocie Pirxie” to jedno z najsłynniejszych dzieł w jego dorobku i zarazem kolejne, które doczekało się naprawdę udanej wersji audio.

Fabuła „Opowieści…” jest z założenia bardzo prosta. Tytułowy pilot Pirx przemierza kosmos w kolejnych statkach przeżywając kolejne przygody. Nie brak w jego życiu także i problemów i osobliwych sytuacji, z których wychodzi zawsze w znakomitym stylu.

„Pirx…” to wzorcowy przykład dziecięco-młodzieżowej literatury z gatunku science fiction, która przedstawia podróż bohatera ku dojrzałości przychodzącej wraz z upływem czasu i doświadczeniem. Co ważne zawarte tu historie nie tracą na jakości w...

Jacek | 2010-11-15

Jako dziecko czytając Lema męczyłem się niemiłosiernie i znienawidziłem go na następnych kilka(naście) lat. To ewidentnie wina naszego systemu edukacji i nieszczęśliwego doboru lektur, które potrafią skutecznie zrazić młodego czytelnika. Niejednokrotnie zdarza się, że pewne tytuły i pewnych autorów każą nam czytać za wcześnie! Właśnie taki problem jest z Lemem. Do pewnej kategorii literatury trzeba zwyczajnie dorosnąć.
Apeluję do wszystkich, których przymuszano w podstawówce do czytania "Bajek Robotów" albo "Pilota Pirxa". Nie skreślajcie tego najwybitniejszego polskiego pisarza, tylko dlatego, że jakiś kretyn w ministerstwie edukacji nie dopasował lektur do możliwości intelektualnych 12 latków.
No chyba, że s-f kojarzy się komuś wyłącznie z "Gwiezdnymi Wojnami" i Lukiem Skywalkerem... w takim razie niech omija Lema z daleka.

Radek | 2018-12-02

Trochę żałuje tego, że o wiele wcześniej nie zacząłem czytać książek Lema, ale na szczęście szybko nadrabiam zaległości. Co do Opowieści o pilocie Pirxie to niewątpliwie klasyka polskiej literatury i jedna z najbardziej znanych powieści w dorobku autora.

Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Fantastyczna książka. Lem to magik potrafiący tak sprytnie wprowadzić człowieka w zupełnie nieznany, wyimaginowany świat, że ani się człowiek obejrzy już wirują mu nad głową gwiazdy, huczą silniki rakietowe, a meteoryty zasłaniają pole widzenia. A jednocześnie tyle w tych opowieściach prawdy o nas samych, dylematów właściwych właśnie ludziom, nie maszynom - warte przeczytania w każdym wieku, a najlepiej wielokrotnych powrotów:)

Jedna z najważniejszych książek mojej młodości. Długo po niej myślałam, że uwielbiam fantastykę naukową, a ja tylko uwielbiałam Lema...

Pirx jest jednym z najlepszych bohaterów książkowych, jakich znam. Niewyróżniający się, z kompleksami, zawsze jednak radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Nie prosi się o przygody. Jego praca jest nudna - wielogodzinne patrole przestrzeni kosmicznej, międzyplanetarny transport drobnicy, jakiś staż na księżycu, jakaś eksperymentalna podróż. Pustka kosmosu, dudnienie pustych magazynów starego statku transportowego, skrzypienie robotów naprawczych. Kilkuminutowe opóźnienie w rozmowach Ziemia-Mars w komisji do badania przyczyn wypadku. Przypadkowi ludzie w załodze nad puszką zmrożonej wołowiny. Czerwony od pożaru w próżni statek mijany przez luksusowy liniowiec. Muchy niszczące sprzęt w rakiecie, echa katastrofy zapisanej morsem w pamięci robota. Sztuczna inteligencja i prawdziwe (?) uczucia robotów, ograniczanych i upośledzanych już na etapie...