rozwińzwiń

Opowieści o pilocie Pirxie

Okładka książki Opowieści o pilocie Pirxie Stanisław Lem
Okładka książki Opowieści o pilocie Pirxie
Stanisław Lem Wydawnictwo: Agora Seria: Dzieła Stanisława Lema fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
pilot Pirx polska sf

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Zabawne, lekkie szkolne opowieści i nie tylko. W miarę dojrzewania Pirksa, pojawają się coraz bardziej zawiłe problemy natury filozoficznej ale są one raczej dodatkiem niż osią opowieści. Dobra interpretacja Kowalika w audiobooku

Sięgałam po nią wtedy, gdy potrzebowałam dystansu do życia i odrobiny śmiechu. Jedyny minus - brak żeńskich bohaterek (naliczyłam dwie lub trzy, bardzo poboczne postaci).

Zupełnie świetna pozycja. Przystępna, z ciekawymi wątkami i z refleksami na koniec każdego opowiadania. Książka godna polecenia.

Jak dotąd najsłabsza pozycja Lema jaką miałem okazję przeczytać. W mojej ocenie materiał jest dość nierówny. Znaleźć tu można prawdziwe perełki, jak chociażby "Test" "Opowiadanie Pirxa", czy "Rozprawę", ale także materiał któremu brak polotu i wizjonerstwa jakie można znaleźć w innych książkach pisarza.

Książka zawiera dziesięć opowiadań ułożonych w porządku chronologicznym, dzięki czemu pilot Pirx na naszych oczach dojrzewa i ewoluuje od kadeta osiągającego (mocno) przeciętne wyniki w nauce i cierpiącego na finansowy niedostatek, przez umiejącego zachować zimną krew pilota-kosmonautę, aż do cenionego komandora i eksperta. Lem uporczywie pozbawia nas informacji jakie imię nosi ten bohater i usiłuje nam wmówić, że dominującą cechą jego charakteru jest poczciwość, czym wkurza samego Pirxa, który nie takiego słowa chciałby użyć, żeby się opisać.

(koniec końców jednak Lem postawił na swoim, bo to właśnie poczciwość pewnego razu ratuje komandorowi życie)

(...ach, ta kosmiczna przewrotność Lema…!)

Fabuła „Opowieści...” jest z jednej strony wciągająca, bowiem każde opowiadanie to opis kolejnego (trudnego) wyzwania, z jakim mierzy się sympatyczny, cieszący się całkowitym wsparciem czytelnika Pirx, a z drugiej strony - niezwykle satysfakcjonująca, gdyż utrzymana w różnej konwencji (horror, kryminał, groteska),napisana piękną, bogatą, bardzo plastyczną polszczyzną, zawiera filozoficzne rozważania i uniwersalne treści.

Lem po swojemu (czytaj: po mistrzowsku) rozprawia o człowieczeństwie, o tym, co znaczy być człowiekiem w realiach postępu naukowo-technicznego, kiedy coraz częściej człowiek jest wyręczany, czy wręcz zastępowany przez inteligentne maszyny.

Podsumowując: jest Moc. Serdecznie polecam wszystkim mocarnym.

Moja

Moja

Niestety, chyba byłem za stary gdy czytałem ją po raz pierwszy i w związku z tym nie mam do niej sentymentu. Bez tego z kolei ciężko mi zrozumieć jej fenomen, choć momentami dowcipna, to w gruncie rzeczy nudna, zestarzała się po prostu. Spodziewałem się po Lemie więcej.

Fenomenalna książka!

Fenomenalna książka!

Bodaj moja ulubiona książka z bogatego Lemowskiego dorobku. Nie miał na to wpływu średnio udany film „Test pilota Pirxa” (choć mam doń sentyment, a sceny z udziałem Pana Zbigniewa Lesienia w roli Johna Caldera do dziś mam w pamięci). Podobała mi się osobowość Pirxa, jego intuicja i umiejętność wychodzenia z ciężkich sytuacji, instynktowne działanie - czasem na przekór procedurom. Bo tak jak w życiu, tak i w kosmosie bardzo wiele zależy od przypadku (mucha w kabinie rakiety ?). Ale czasem i Pirx bywa bezradny – gdy jest tylko pasażerem i słyszy komunikaty o zagładzie załogi innego statku („Albatros”). Ulubione opowiadanie: zdecydowanie „Terminus”, do dziś mam ciarki słysząc sygnały alfabetu Morse’a. Nie będę przedłużał, opinii na temat tego zbioru jest bardzo wiele. Po prostu trzeba przeczytać !

,,Opowieści o pilocie Pirxie” są najlepszym przykładem połączenia walorów rozrywkowych z walorami artystycznymi.
Od wypełnionych akcją opowiadań trudno się czytelnikowi oderwać, a grający w nich główną rolę Pirx, którego karierę możemy śledzić staje się nam bliski, jakby stary znajomy. Przez to właśnie przerzucamy następne kartki, czytamy następujące po sobie opowieści, a gdy dochodzimy do ostatniej strony czujemy, że przeżyliśmy przygodę.
Proszę jednak źle nie zrozumieć. Książka Lema jak na mistrza przystało nie jest jedynie rozrywkowym SF, ale skrywanym pod płaszczem sensacyjnej fabuły komentarzem do relacji człowiek-maszyna. Lem, który staje przede wszystkim po stronie nielogicznych, impulsywnych i umiejących odczuwać emocje ludzi równocześnie nie oszukuje i dostrzega w zimnej kalkulacji maszyn pewną prawdę. Maszyna może cię oszukać, zawieść, a nawet zabić, ale zawsze z rozsądku .

4 916
    1 584