Państwo w Państwie i Ja

Okładka książki Państwo w Państwie i Ja Małgorzata Cecherz
Okładka książki Państwo w Państwie i Ja
Małgorzata Cecherz Wydawnictwo: Editions Spotkania publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Editions Spotkania
2016-11-16
2016-11-16
Małgorzata Cecherz reportaż państwo w państwie

9/10 nie za formę, ale za treść. Autorka - dziennikarka Polsatu, tórczyni tytułowego programu "Państwo w państwie" opisuje ze swojej perspektywy kilka najbardziej bulwersujących spraw pokazywanych w tym telewizyjnym cyklu. Są skorumpowani policjanci, pazerni komornicy, głupi lub żądni zemsty sędziowie. Wszystkie patologie polskiego wymiaru sprawiedliwości na 135 stronach. Mogło być znacznie więcej nawet opisujących tylko tych kilka najważniejszych spraw. Bo przecież o samej aferze Art B. powstawały całe książki. Autorka mogła się pokusić o dokładniejsze opisanie poszczególnych etapów przygotowania reportaży - dziennikarskiej drogi śledczej. Mogła też więcej pisać o swoich prytwatnych odczuciach. Robi to, ale bardzo skrótowo, mocno, ale lakonicznie. Ale może to bardzo dobrze. Może dzięki temu, że niektóre sprawy opisane są jak scenariusz reportażu i zajmują kilka stron, to nikogo nie odstraszą od czytania i nawet największy prawniczy lalik może poznać kulisy tych bulwersujących spraw. I przekonać się, że niestety, państwo prawa to fikcja. Jest państwo w państwie.

Porażająca-to jedyne co mogę o tej książce powiedzieć, to i tak za małe, ale najbardziej chyba wpisujące się w przedstawione w książce treści pojęcie. Co do reszty natomiast-jeśli ktoś ogląda "Państwo w Państwie" to co tydzień obserwuje to, jak heroiczną walkę toczą ludzie tworzący ten program, żeby ubrać w słowa skalę często urzędniczej głupoty czy ignorancji na które, po prostu, po ludzku brak słów....

Na półkach: , , , , , ,

Publikacja ta mimo swojej niewielkiej objętości niesie w sobie niebagatelny ładunek emocjonalny. Czytając ją nie sposób bowiem pozostawać obojętnym wobec opisanych przez autorkę dramatycznych ludzkich losów, które jak się niestety okazuje mogłyby stać się udziałem każdej i każdego z nas.

Małgorzata Cecherz znana widzom z emitowanego na antenie TV Polsat programu publicystycznego „Państwo w Państwie” zdecydowała się opisać kilka spraw, z którymi zetknęła się podczas realizacji w/w programu, a które z różnych powodów bardzo mocno utkwiły w jej pamięci.

Przytoczone przez nią ludzkie historie, chociaż różnią się od siebie to z całą pewnością ukazują z jednej strony bezwzględne oblicze systemu prawnego w naszym kraju, z drugiej natomiast niesamowitą bezradność jednostki ludzkiej, często niewinnej, czy chorej, w walce o sprawiedliwość, wolność, powrót do normalnego życia i oczyszczenie dobrego imienia... Gdy z ofiary, właściwie nie wiadomo na jakiej podstawie, człowiek staje się sprawcą.

Dramatyczne losy bohaterów opisywanych wydarzeń niestety nie zawsze mają swój szczęśliwy finał. W niektórych przypadkach pomimo najszczerszych chęci oraz ogromnego zaangażowania niestety nie udaje się pomóc.

Autorka otwarcie przyznaje, iż nie pozostaje to bez wpływu na nią, jako człowieka, gdyż będąc z jednej strony osobą niezwykle empatyczną, a z drugiej oddaną swojej pracy po prostu nie jest w stanie wyzbyć się osobistego stosunku do ludzkiego nieszczęścia, cierpienia, biedy czy wszelkich przejawów niesprawiedliwości czy dyskryminacji.

Nie sposób nie podkreślić również tego, iż przy całym współczuciu dla osób, o których pisze, pani Małgorzata pozostaje ona w wykonywanej pracy osobą niebywale profesjonalną i rzetelną.

Najlepszym odzwierciedleniem powyższego stwierdzenia niech będzie fakt, iż w 2014 roku Małgorzata Cecherz otrzymała wraz z programem „Państwo w Państwie” Nagrodę Główną Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Zachęcam Was bardzo do lektury tej z całą pewnością nietuzinkowej książki.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Małgorzata Cecherz znana widzom z emitowanego na antenie TV Polsat programu...

• Mam do przeczytania
  • Literatura faktu
  • Wygrane czyli dopisało mi szczęście ;)
  • @Blog
  • Od Wydawnictw/Autorów - Recenzenckie