historia
Meehoow

Zamek Czocha ‒ jego dzieje i tajemnice Czocha jest jedną z najbardziej intrygujących budowli Dolnego Śląska. Wzniesiono ją w XIII wieku, by strzegła ówczesnych granic. Od tego czasu przeszła wiele przebudów i była świadkiem dziejowych burz. Jednak historia obeszła się z nią łaskawie. Dlatego do dziś zachowuje unikatowy charakter, a jej monumentalna bryła stała się symbolem Pogórza...

Zamek Czocha ‒ jego dzieje i tajemnice
Czocha jest jedną z najbardziej intrygujących budowli Dolnego Śląska. Wzniesiono ją w XIII wieku, by strzegła ówczesnych granic. Od tego czasu przeszła wiele przebudów i była świadkiem dziejowych burz. Jednak historia obeszła się z nią łaskawie. Dlatego do dziś zachowuje unikatowy charakter, a jej monumentalna bryła stała się symbolem Pogórza Izerskiego.

Zamek skrywa też wciąż wiele tajemnic. To właśnie o nich oraz o równie pasjonujących dziejach budowli pisze Marek Dudziak. Przedstawia historię Czochy, opisuje jej wygląd ‒ wczoraj i dziś. Przybliża postaci najważniejszych i najbardziej intrygujących właścicieli. Jest przewodnikiem po dostępnych dla turystów komnatach i pomieszczeniach. Pisze o legendach, skarbach, czasach II wojny światowej. Jako aktywny badacz sekretów zamku stawia wiele fascynujących pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Dopełnieniem bogatego w treść tekstu jest obszerna kolekcja ilustracji ukazujących zamek. Są to zarówno fotografie współczesne, jak i reprodukcje pocztówek oraz obrazów z przeszłości. Pasjonująca lektura dla wszystkich chcących zamek Czocha poznać bliżej. Dla tych, którzy mieli już okazję go odwiedzić, ale również dla tych, którzy w jego gościnne i zagadkowe mury dopiero pragną zawitać.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=268

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=268

Sandra Jasona | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Rozczarowanie:
- broszura, mały przewodnik
- więcej się dowiedziałam podczas zwiedzania zamku
- informacje o ostatnim właścicielu, pozostali powierzchownie
- architektura nic
- legendy zminimalizowane
- tajemnice - prawie żadnych tajemnic według autora
Plusy
- dobry materiał ikonograficzny, porównywanie dawnego wyglądu i teraźniejszego
- zamek cudowny, wart obejrzenia.

Moli | 2018-01-09
Przeczytana: 03 lutego 2018