Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy

Wydawnictwo: Replika
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Marczewek

Grodno ‒ jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków Polski Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim cieszy się bardzo długą historią, z którą splecione są niezwykłe tajemnice i legendy. Malownicze położenie na szczycie Góry Choina zapewnia widokowi z jego wieży jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku panoram na Góry Wałbrzyskie, Sowie i Pogórze Wałbrzyskie. Od wschodu u jego stóp...

Grodno ‒ jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków Polski
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim cieszy się bardzo długą historią, z którą splecione są niezwykłe tajemnice i legendy. Malownicze położenie na szczycie Góry Choina zapewnia widokowi z jego wieży jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku panoram na Góry Wałbrzyskie, Sowie i Pogórze Wałbrzyskie. Od wschodu u jego stóp rozpościera się malownicze jezioro, powstałe ze spiętrzenia rzeki Bystrzycy, z drugiej zaś strony wije się droga ze Świdnicy do Walimia, Głuszycy i Wałbrzycha.
Grodno już od ponad dwustu lat przyciąga turystów, jest to bowiem jeden z pierwszych zamków na Śląsku udostępnionych do zwiedzania, a jego mury kryją liczne zagadki i sekrety. Wciąż żywe są wzmianki o zaginionych zamkowych podziemiach i ukrytych gdzieś w murach skarbach, o ukrytym alkoholu i dziełach sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej...
Równie liczne są barwne legendy, wyrastające z burzliwych dziejów Grodna, które raz należało do wysokich, dostojnych rodów, a kiedy indziej trafiało pod panowanie rozbójników. Są wśród nich opowieści o niewiernym słudze i Białej Damie, o kamiennym krzyżu, o wiernym psie i o zaginionych lochach.
Obecnie, zgodnie z duchem czasu, na zamku odbywają się inscenizacje, festyny i popisy bractw rycerskich. Z roku na rok odwiedza go coraz więcej turystów. Nie doczekał się on wciąż tylko jednego ‒ rzetelnej monografii i przewodnika.
Niniejsza książka, w której skrzętnie zebrano i uporządkowano wiedzę o Grodnie, lukę tę wypełnia. To tym istotniejsze, że za sprawą dziejowych burz wiele wątków oraz fragmentów historii zamku pozostaje nieznanych, a dostępne informacje są mocno rozproszone po rozmaitych źródłach, a niekiedy również poważnie zniekształcone.
Tym samym Zamek Grodno stanowi znakomitą lekturę, którą wzbogaca mnóstwo zdjęć i grafik. Dzięki temu zainteresuje zarówno tych, którzy Grodno już znają, jak i dopiero zamierzających jego strzeliste mury odwiedzić.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=665

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=665

Elwira | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

„Bakcyla” na zamki, to złapałam już dawno i obiecałam sobie, że przynajmniej te polskie zobaczę wszystkie. No zobaczymy :-) Zamek Grodno jest jednym z moich ulubionych i nie dawno dopiero odkrytych zupełnie przypadkiem w książce o królach polski. Dlatego rzuciłam się natychmiast na publikację Pana Marka Dudziaka o tym zamku.

Rzecz napisana z pasją i wnikliwością badacza, godna pozazdroszczenia, do tego przystępnym „żywym” językiem. Jest mnóstwo zdjęciem (nie tylko autora), rycin, rysunków oraz innych materiałów.
Autor uporządkował informacje o Grodnie, przytoczył mnóstwo legend, podań i rzeczowych relacji różnych osób itp. na jego temat.
A przecież wiadomo nie od dziś że nic tak nie rozpala wyobraźni jak domniemane zaginione skarby ukryte gdzieś w tajemniczych, zamaskowanych tunelach.
Przekonajcie się sami.

venicet5 | 2017-11-16