Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Okładka książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta Hugh Lofting
Okładka książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta
Hugh Lofting Wydawnictwo: Wydawnictwo Ze Słownikiem Cykl: Doktor Dolittle (tom 1) Ekranizacje: Dr Dolittle (1998) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Doktor Dolittle (tom 1)
The Story of Doctor Dolittle
Wydawnictwo Ze Słownikiem
2016-01-01
2016-01-01
Ekranizacje:
Dr Dolittle (1998)

Kiedyś 100 lat temu to czytałem więc nie wiem czy to to wydanie chyba pamiętam że to było jakieś słabe ale mam -3IQ no i nie pamiętam

Też się czytało to za dzieciaka!

Też się czytało to za dzieciaka!

Chyba nie minę się z prawdą jeżeli napiszę, że dr John Dolittle to jeden z najbardziej znanych weterynarzy w dziejach. Hugh Lofting wykreował postać doktora o wielkim sercu, który tak kocha zwierzęta, że nauczył się ich mowy. Dzięki temu jest w stanie stawiać doskonałe diagnozy i pomagać swoim pacjentom. Sława tak wybitnej persony poniosła się daleko. O pomoc do doktora zwracają się małpy z dalekiej Afryki. John Dolittle nie zastawiania się czy, a jak się tam dostać i ulżyć chorym zwierzętom.

Cudownie było wrócić do tej książki. Kiedy ją otworzyłam i spojrzałam na imiona zwierząt od razu sobie przypomniałam wszystkich bohaterów powieści. Papuga Polinezja, pies Dżip, małpka Czi-Czi, kaczka Dab-Dab, prosiaczek Gub-Gub – oni wszyscy siedzieli przez wiele lat w moim serduchu. No i oczywiście sam doktor Dolittle, który posiadł niezwykłą umiejętność rozumienia mowy zwierząt.

Czytając „Doktora Dolittle i jego zwierzęta” jako dziecko, moją głowę zajęły głównie przygody, jakie przeżywali bohaterowie książki. Ucieczka z afrykańskiego więzienia, starcie z piratami, negocjacje z groźnymi zwierzętami i inne perypetie. Z perspektywy dorosłego widzę opowieść z rodzaju „karma wraca”. John Dolittle jest wyjątkowo bezinteresownym człowiekiem. Pomaga z dobrego serca. Nie oczekuje zapłaty. Czasami sprawia wrażenie zbyt beztroskiego, np. gdy nie myśli o nieuchronnych długach czy nadchodzącej zimie. Jednak bohater książki ma zwierzęta, a każde z nich pomaga, jak potrafi. Służą one radą, pomysłowością i swoimi umiejętnościami, np. pies ma dobry węch, a ptaki to świetni nawigatorzy. Ich pomoc oraz splot wydarzeń sprawia, że los uśmiecha się do niezwykłego lekarza.

Są ponadczasowe powieści i do nich zalicza się „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Oryginalny główny bohater, szereg przygód, gadające zwierzaki komentujące ludzkie zachowania i szczypta szaleństwa. Historia lekko fantastyczna, odrobinę zwariowana, bo kto gada ze zwierzętami. Ale chyba trochę zazdrościmy doktorowi jego umiejętności lingwistycznych. Nie jedna osoba chętnie porozmawiałaby ze swoim pupilem.

Bardzo ciepła, ale i infantylna książka z głębokiego dzieciństwa. Z dzisiejszego punktu widzenia przedstawia totalną antropomorfizację przedstawicieli fauny, będących nie ma ludźmi w zwierzęcych skórach.
Ale z drugiej strony afirmuje takie wartości jak szacunek dla ludzi, ideę pracy nie tylko dla pieniędzy, pomocy istotom w potrzebie, przyjaźni, współpracy i przede wszystkim szacunku i miłości dla zwierząt. A przecież była napisana w czasach, gdy polowanie uważano za sport dżentelmenów zaś zwierzęta po prostu wykorzystywano do prac fizycznych czy hodowli bądź jako źródło zarobku dla treserów i cyrkowców.
Co więcej, sam bohater uczy się od papugi Polinezji uniwersalnego języka zwierząt, który jak wiemy dziś nie istnieje, ale zdaniem wielu badaczy poszczególne gatunki mają swoje języki, ich namiastki czy inne sposoby komunikowania się. Wreszcie powieść rozkręca się i dzielnemu i dobremu doktorowi nie brakuje przygód, także w trakcie egzotycznej podróży.
I tak jak różne są sposoby komunikowania się w świecie zwierząt, taki podobnie jest wśród ludzi. Nie wszyscy są potencjalnymi czytelnikami prac naukowych czy nawet popularnonaukowych a od dzieci trudno wręcz tego wymagać. Zatem antropomorfizacja bohaterów pozwala przekazać im pewne oczywiste prawdy i wartości, których nigdy za wiele. Ocena w oparciu o wrażenia z czasów dzieciństwa.

1966

Za dzieciaka uwielbiałem Doktora Dolittle'a - ale film z Eddiem Murphym. Nie pamiętam ni w ząb o czym był, poza tym, że rozmawiał ze zwierzątkami, a to przecież takie fajne dla dzieci. Na drugą część poszliśmy z Mamą do nieistniejącego już kina Pomorzanin w Bydgoszczy, a potem karmić kaczki. Ciekawe, czy wtedy fizjonomia Doktora komuś przeszkadzała - z drugiej strony, pewnie też bardziej się kierowano talentem aktorskim niż reprezentowaniem takiej czy innej grupy, więc i reakcje pewnie były inne. Nie wiem.

Sama książka okrzyknięta następcą Alicji, ale no nie do końca. Jest przyjemna, ale nie zachwyca aż taką wyobraźnią. W posłowiu napisano, że "książki nie ocenzurowano, ale zmieniono w miejscach które mogłyby urazić" xD cokolwiek to znaczy. Ogólnie miła, lekka historia.

Lektura dla dzieci, miałam przyjemność czytać żeby pomóc kuzynom. Całkiem fajna lektura, opisy zwierząt wraz z doktorem doskonale. Pomysł rozmowy ze zwierzętami wspaniały, dzięki temu pomagał wszystkim zwierzętom jakie napotkał. Podróż do Afryki była fajnie opisana, zwierzęta pomagały sobie wzajemnie i innym.

Jak gadające zwierzęta to tylko w tej książce!

Jak gadające zwierzęta to tylko w tej książce!

Lektura mojej ośmiolatki, wspólnie przeczytana, całkiem niezła fabuła, nieco trudna językowo- pod względem melodii i rytmiki zdań ( czytałem na głos). Fabuła świetna dla początkujących czytelników, odpowiednia do wieku

Historia nie tylko dla dzieci. Oprócz przygód doktora i jego zwierzęcych przyjaciół pomagających chorym zwierzętom pojawiają się i inne wątki. Doktor i jego podopieczni tworzą komunę, w której ktoś musi myśleć o pieniądzach i obowiązkach. Dość zabawne i lekko przewrotne. Wątek z afrykańskim księciem troszke niepoprawny politycznie, ale z ciekawym przesłaniem.

absolutna klasyka. To byla jedna z pierwszych moich ksiazek jakie przeczytalam i pamietam nie tylko ksiazke ale i uczucie dumy ze umiem juz czytac... polecam

• Lektury
  • Dzieciństwo