Krew nie woda. Polskie zapiski współczesne

Wydawnictwo: Replika
gadowski, krew nie woda
literatura faktu
Michu

Kolejny w dorobku znanego dziennikarza i reportera zbiór krótkich, publicystycznych migawek, w których przegląda się Polska na przestrzeni ostatnich kilku lat. Teksty, które teraz zuchwale cisnę Państwu przed oczy, pisałem z myślą o Naszym Kraju, o tym, co czeka go w najbliższych latach. Często pisane były szybko, z przeświadczeniem, że trzeba działać już, teraz! Bo ominie nas coś ważnego....

Jaka jest zatem ta polska krew?
Jasna, bulgocząca w tętnicach, czy też ciemna, wolno tocząca się przez żyły?
Kto zna pełny skład tej biało-czerwonej substancji, kto potrafi określić jej idealną konsystencję i skład?
Na pewno jest małopolska (lekko porywcza i pracowita), wielkopolska (zapobiegliwa, gospodarna), podlaska (dumna i przywarta do krzyża), świętokrzyska (zwariowana, impresyjna), kaszubska, trochę tatarska, ariańska, żydowska, niemiecka...
Piwna, swarliwa, z grubym karkiem i… lekka jak palce Chopina.
Gdyby polska krew nie była potrzebna Panu Bogu, to już dawno wypłu¬kałby ją ze świata ruskimi i niemieckimi transfuzjami.
Jest więc tajemnicą naszego Stwórcy, dlaczego ta właśnie – polska krew – ma się toczyć w żyłach niedużego kraju.
I niech tak zostanie…

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=235

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=235

Roman Dłużniewski | 2016-12-17

Ogromnie cenię Gadowskiego i zawsze z zainteresowaniem sięgnę po jego książkę. To zbiór reportaży o Polsce, a że Gadowski jest wnikliwym obserwatorem, książkę czytałem z przyjemnością.

Skellen | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Krew nie woda, jest zbiorem felietonów pisanych przez Witolda Gadowskiego w okresie od 2011 do 2015. Jeden pochodzi nawet ze stycznia 2016. Felietony na tematy geopolityczne, stricte polityczne, sprawy Polski, nasze sprawy, ważkie sprawy. Większość z tych zapisków przypada na okres gdy rządziła w kraju koalicja PO-PSL, ale wydaje mi się, iż nic nie tracą na aktualności, a czytelnik może docenić zmysł analityczny autora, który przepowiedział i przewidział kilka zdarzeń. Liczne prognozy w większym lub mniejszym stopniu spełniły się lub realizują na naszych oczach. Może nawet lepiej mieć dzisiejszą perspektywę przeczesując teksty, zadawałoby się już przebrzmiałe i nieaktualne. Ale przecież felieton nie jest newsem, nie starzeje się już na drugie dzień zdezaktualizowany przez inny, nowszy news. Szczególnie pisany przez człowieka mądrego, posiadającego dużą wiedzę i potrafiącego wykorzystać w praktyce, zrobić z niej właściwy użytek- kojarzyć znane i mniej znane fakty, tkać kilim...

MoznaPrzeczytac | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

„Krew nie woda. Polskie zapiski współczesne” to kilkanaście rozdziałów przez pryzmat których widzimy Polskę na przestrzeni lat. Autor w swojej twórczości nie omija także bardzo istotnej kwestii dzisiejszych czasów - polityki zagranicznej. W swoich refleksjach zahacza także o bardzo głośny ostatnimi czasy temat terroryzmu i uchodźców. Książka pana Gadowskiego, wprowadziła znaczny zamęt w moje dotychczasowe podejście. Jednak uważam to za pozytywny zamęt.

Pełna recenzja książki na stronie:

Darciatko | 2016-11-14

Lektura obowiązkowa. Książka dla ludzi zainteresowanych Polską. Pozwala złożyć puzzle składające się na obraz dzisiejszej rzeczywistości. Opisuje i w pewnym stopniu wyjaśnia przebieg zdarzeń zachodzących w świecie. Obraz Polski i jej sąsiadów. Książka o "elitach" które rządziły. Odpowiedź na pytanie dlaczego pewnej części tubylców (kolaborantów) zależy na upadku Polski.

Mariusz | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018