Przez mgły i morza

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Przygody Fafryda i Szarego Kocura (tom 2)
Wydawnictwo: Solaris
Swords in the Mist

Oto najsłynniejsi po bohaterach Śródziemia herosi fantasy - Fafryd i Szary Kocur - złodzieje i hulacy, rębajły i kobieciarze, złączeni najpiękniejszą z więzi - prawdziwą przyjaźnią. Ułożone chronologicznie opowiadania układają się we wspaniałą, z niczym nieporównywalną sagę.

Z zawartości tego tomu wielką sławę zdobyły: dłuższe opowiadanie "Ciężkie czasy w Lankmarze" i nowela "Gambit adepta".

nati02andi | 2012-08-31
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Po przeczytaniu "Przez mgły i morza" byłam przez długi czas targana sprzecznymi uczuciami. Bohaterowie nic a nic się nie zmienili, nadal wywołują na twarzy uśmiech. Kocur od razu zdobywa sympatię swoim wygadaniem, zaś Fanfryd irytuje - o ile cwaniactwo Szarego dodaje mu swego rodzaju zawadiackości, to już jego kompan sprawia wrażenie zarozumialca polegającego wyłącznie na mięśniach.
Czego mi brakowało? Klimatu. O ile początek jest bardzo dobry, to potem ośmielę się uznać, że było zbyt mało Lankmaru w... Lankmarze. Zbyt dużo dalekich wojaży (nawet do antycznej Grecji, heh), a za mało typowo łotrzykowskich przygód w miejskich uliczkach, za co niestety daję oczko mniej.

jagienkaa | 2016-02-04
Jacek Ruć | 2015-11-21